VPN na veřejné Wi-Fi používá jen 6 % surfařů. Češi podceňují bezpečnost

1
Ilustrační foto (zdroj: geralt / Pixabay)

Avast se dotázal 1651 Čechů, zdali a jak se připojují k veřejným Wi-Fi sítím. Využívá 63,4 % respondentů. A dvě třetiny z nich preferují otevřené sítě, které nepotřebují registraci ani heslo. Takoví uživatelé jsou nejvíce vystaveni rizikům, že někdo bude odposlouchávat provoz nebo rovnou založí záškodnický hotspot, kterých bude zaznamenávat veškeré údaje.

Částečnou ochranou může být využívání služeb a webů postavených na HTTPS. V takovém případě se mezi serverem a klientem vytvoří zašifrovaný tunel, jehož komunikaci nemůže zvenčí nikdo přečíst (není-li zařízení ohroženo jiným způsobem).

Nejlepší ochranou ale bude služba VPN, která zašifruje veškerý provoz. Virtuální privátní síť však podle Avastu využívá jen 6,4 % surfujících na veřejných Wi-Fi.

Většina smartphonů se automaticky připojuje na Wi-Fi, kterou již dříve používaly, a to právě podle jejího názvu. Snadno se tak stane, že se zařízení připojí na falešnou síť ovládanou hackery,“ vysvětluje Michal Salát, bezpečnostní expert Avastu a dodává: „Vytvořit falešnou Wi-Fi síť a získat přístup k osobním informacím uživatelů je snadné, proto vždy doporučujeme na veřejných Wi-Fi používat službu VPN.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář