Česká firma uvádí na trh 5K VR brýle s OLED panely. Používají je světové automobilky

5

Oblast virtuální reality si od jara 2016, kdy se VR brýle dostaly na trh, rozdělila firma HTC s headsetem Vive a Oculus/Facebook s brýlemi Rift. Ovšem na tomto poli je víc hráčů. Možná vás to překvapí, ale je mezi nimi dokonce i (částečně) česká firma. Jmenuje se VRgineers a její právě na trh uváděný headset je technickými parametry jeden z těch nejpokročilejších, přičemž je už druhou generací, kterou tento česko-americký podnik vyvinul.

O VRgineers jste asi ještě neslyšeli, jelikož se tato firma zaměřila nikoliv na spotřebitelský trh (počítačové hry), ale na použití virtuální reality v byznysu. Její výrobky se tak používají k vizualizaci designu výrobků ve velkých firmách a na podobné účely. Brýle této firmy nesoucí jméno VRHero údajně využívají automobilky Škoda Auto, Opel, Audi nebo BMW.

VRgineers teď uvádí na trh novou verzi svých brýlí, nazvanou VRHero 5K Plus a jak název naznačuje, jde o headset s rozlišením 5K – respektive, tolik dělá horizontální rozlišení. Brýle jsou totiž složeny ze dvou segmentů. Každé oko má vlastní panel s rozlišením 2560 × 1440 bodů, takže celkové teoretické rozlišení je 5120 × 1440 bodů (reálně je to ale kvůli překryvu zorných polí a jejich tvaru plus deformaci v čočkách složitější). Panely jsou typu OLED a úhlopříčka jednoho dělá 5,7 palce, takže hustota pixelů by měla vycházet na 518 bodů na palec, i když pravděpodobně jde o matrici typu pentile, nikoliv o kompletní RGB pixely. Díky použití dvou samostatných panelů a velkému horizontálnímu rozlišení mají také brýle široký panoramatický pozorovací úhel – 170 stupňů proti jen 110–120° u VR headsetů jako je Vive a Rift, složených jen z jednoho displeje.

Brýle pro profesionální virtuální realitu VRgineers VRHero 5K Plus
Brýle pro profesionální virtuální realitu VRgineers VRHero 5K Plus

Předchozí model VRHero 5K (bez „Plus“) měl stejné rozlišení, ale používal ještě LCD panely. Díky OLED by u verze Plus mělo být dosaženo dobrého kontrastu s výrazně tmavou černou a také rychlejší odezvy. Firma také uvádí, že proti předchozím brýlím snížila latenci (input lag), i když u jejího výrobku nejde o tak kritický faktor jako u herních brýlí. VRHero 5K Plus podporuje softwarovou komponentu VRWorks od Nvidie, což má pomoci výkonu zobrazení při vizualizacích (běžících na grafikách GeForce či Quadro).

vrgineers-vrhero-5k-plus-03-1600Brýle používají vstup DisplayPort 1.2 a obnovovací frekvence je uváděna 60–90 Hz, uživatelé brýlí až do dvou dioptrií mohou také použít upravitelný fokus. Pro snímání frekvencí se používají technologie třetích stran – lze použít majáky pro HTC Vive nebo třeba technologii OptiTrack. Brýle mají váhu 850 g, ale na popruzích je zřejmě zezadu ještě 230g protiváha, kterou je nutno přičíst.

VRHero 5K Plus je nyní předběžně k mání, ale zatím jen již zavedeným klientům firmy. Objednávky pro nové zájemce se mají otevřít během první čtvrtiny roku 2018. Cenu zařízení firma VRgineers ve veřejně dostupných materiálech neprozrazuje. Pochopitelně bude vyšší než u spotřebitelských brýlí, očekávat lze asi podobné přirážky jako odlišují profesionální grafické karty od těch herních, jelikož jde o výrobek pro větší byznys.

Česká firma uvádí na trh 5K VR brýle s OLED panely. Používají je světové automobilky

Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘE

 1. Zajímavé brýle. Překvapuje mě velikost panelů, 5,7″ úhlopříčku mají „phablety“ a zde jsou rovnou 2.

  „k vizualizace designu“
  „a podobné účely.“ – možná „a pro“?
  „mají váhu“ – lépe hmotnost
  „850g“ – mezera
  „protiváha“ – možná protizávaží?
  NG

 2. To zorné pole je fakt pěkné, pro závodní simulátory jako dělané, tam je limit dnešních VR hodně znát, spolu s mizerným rozlišením a screendoor efektem, takže člověk nevidí ani do vzdálenější zatáčky před sebou, ani nevnímá periferně dění kolem sebe.

  • Ještě větší zorné pole mají brýle s 8K obrazem – každé oko 4K. Kdo je prý vyzkoušel, už nechce jiné. Teď už nevím jestli jsem o nich četl tady v cnews nebo jinde. Vzhledem k zrnitosti obrazu běžných brýlí co jsem se jimi koukal, nic jiného než 8K nechci. Jinými slovy, budu čekat až budou 8K brýle dostupné (za únosnou cenu). Kéž by brzy byly i aplikace typu: virtuální prohlídka pyramid, návštěva Yellowstone, atd… Doufám, že se toho dožiju.