Tahle mapa vám ukáže, kde v Česku probíhají zemětřesení

3
Zemětřesení
Ilustrační foto (zdroj: Angelo_Giordano / Pixabay)

V západních Čechách již od 10. května 2018 probíhá zemětřesný roj. Nejsilnější otřesy měly až 3,8 magnituda, a protože se jejich hypocentra nacházala v relativně malé hloubce okolo 7 kilometrů, záchvěvy byly cítit až v Praze nebo Liberci, více informací najdete ve zprávě Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

GFÚ už mimochodem chystá mobilní aplikaci, která bude na zemětřesení upozorňovat a skrz kterou budou moci uživatelé hlásit vlastní pozorování. Aplikace vyjde 31. července na Android a iOS.

Nadšenci mohou sledovat také celosvětovou online mapu zemětřesení na macek.ig.cas.cz. Nejvíce měření tam však najdete ze střední Evropy včetně Česka, kde funguje hned několik seismických sítí. Webová mapa je ale pouze orientační, výsledky nejsou neověřené. U jednotlivých bodů najdete čas měření, epicentrum, hloubku otřesu v kilometrech a samozřejmě i sílu. Automatické výpočty programu Antelope se ale mohou seknout o několik kilometrů a až 0,5 magnituda.

Mapa: Z toho vám bude úzko. Kde je nejvíce neplatičů a kolik dluží?

Přesnější ručně ověřené výsledky ze západních Čech, byť ne v tak líbivé formě, najdete na ig.cas.cz. Pod mapou však musíte vybrat katalog Webnet. Na jiné stránce si zase můžete prohlédnout seznam českých stanic a podívat se na denní seismogramy.

Tahle mapa vám ukáže, kde v Česku probíhají zemětřesení
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.67%) 6 hlasů

3 KOMENTÁŘE