Česká pošta se rozdělí na dvě firmy. Jedna bude konkurovat kurýrům, druhá zachová ztrátovou univerzální službu

4
Česká pošta
Česká pošta
-
Zdroj: Česká pošta

Česká pošta se rozdělí na dvě firmy, oznámil to dnes ministr vnitra Jan Hamáček i šéf státního podniku Česká pošta s.p. Roman Knap. Jedna firma bude mít na starosti síť poboček a zachová univerzální službu pro občany i v malých obcích, druhá firma bude mít na starosti samotné doručování a ze svých případných zisků nebude hradit ztráty té první.

Česká pošta chce zachovat dostupnost univerzální služby, která je ztrátová a současně být konkurenceschopná v doručování. Není to tak dlouho, co spolupráci s Českou poštou ukončila Zásilkovna. Česká pošta musí provozovat určitý počet poboček (aktuálně 3200) a od státu za to obdrží příspěvek. Ten naposledy činil 1,5 miliardy. Za rok 2020 byla Česká pošta s.p. ve ztrátě 1,38 miliard.

Rozdělení má proběhnout do tří let a s tím bude souviset i postupné rozdělení majetku. V minulosti se už od České pošty oddělila telekomunikační část do tehdejšího SPT Telecom. Podobné dělení se událo i na železnici, kdy koleje přešly pod SŽDC a vlaky zůstaly Českým drahám.

Podle vyjádření generálního ředitele se nebude měnit ani název, pouze budou mít firmy odlišné IČO.

Jan Hamáček mj. sdělil, že ani nová doručovací část České pošty (která by nově neměla být ve ztrátě) nebude privatizována. To však znamená, že její zisk půjde do státního rozpočtu, ze kterého se stejně bude hradit ztráta druhé části České pošty.

zdroj: Česká pošta

Česká pošta se rozdělí na dvě firmy. Jedna bude konkurovat kurýrům, druhá zachová ztrátovou univerzální službu
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 4 hlasů

4 KOMENTÁŘE

  1. Aha. Takže se zase zdraží a u obyčejného opisu si budete moci vybrat jestli za 59Kč dojde do pěti dnů, nebo za 159 do tří… A když dojde nějaká zásilka vám, tak už nebudete mít ani ten lístek ve schránce, že jste nebyli zastiženi (i když jste doma byli), ale budete se prostě občas chodit ptát na poštu, jestli vám náhodou něco nepřišlo…