Česká pošta se zbláznila? Nabízí svůj „Dropbox“ za deset tisíc ročně, využijí jej ale spíše úřady

8
Česká pošta
Česká pošta

Česká pošta již rok provozuje službu Bezpečné úložiště. V podstatě jde o cloud provozovaný na serverech datového centra České pošty, který vypadá jako známé služby Dropbox či Disk Google. Česká pošta ale uvádí některé benefity, například, že budete mít data pod patronací důvěryhodného partnera a garantuje, že je nikdo nebude moci změnit. Ceny způsobují domácím uživatelům běžných cloudových úložišť vyšší tlak. Nyní v rámci akce zlevňuje na 1 Kč denně za kapacitu 30 GB, neboli 365 Kč za rok.

Pošta v úložišti umožňuje „dlouhodobé ukládání souborů bez ohledu na jejich formát“ a jejich sdílení. Přístup k nim máte odkudkoliv přes webový prohlížeč, kde se zobrazují jako adresářová struktura. Pošta se chlubí i šifrovanou komunikací a antivirovou kontrolou každého souboru. Nabídka České pošty je sice určena i pro běžné klienty, ale využijí ji spíše úřady.

screenshot-2018-05-24-00-42-06

Ceny začínají na 230 Kč za 1 GB až po neuvěřitelných 9897 Kč za 100 GB. Za zpřístupnění sdílení (maximálně deseti souborů až pěti příjemcům) pak podle ceníku chce 10 Kč. Pokud by vám 100 GB bylo málo, můžete požádat o individuální cenovou nabídku. Maximální velikost jednoho souboru ovšem může být 100 MB.

Pro srovnání: Dropbox nabízí zdarma kapacitu 2 GB (a celkem snadno se lze dostat na 16 GB), Disk Google nabízí 15 GB  a za 100GB kapacitu chce 2 dolary.

screenshot-2018-05-24-00-42-32

Ten rozdíl proti komerčním službám je v tom, že úložiště České pošty funguje spíše pro uložení důležitých dokumentů, které opatří časovým razítkem za 0,61 Kč, a tím ověří, že tento dokument nikdo nezměnil. Právě tuhle službu by mohly využít menší obce, které nemají IT oddělení a přesto musí uchovávat elektronické soubory. Nebo některé firmy.

Česká pošta se zbláznila? Nabízí svůj „Dropbox“ za deset tisíc ročně, využijí jej ale spíše úřady
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 15 hlasů

8 KOMENTÁŘE

  1. Tak ono se srovnává těžko srovnatelné. Google nabízí 100GB za $2, to ano, ale pošta tam má tu přidanou hodnotu nějakého zabezpečení. A pokud by třeba sdílený soubor z toho úložiště akceptovaly úřady, nebylo by to až tak marné. Těch skoro 10 000 za 100GB je úlet, ale na druhou stranu pokud je to na dokumenty (a max. velikost 100MB tomu nasvědčuje) tak bohatě stačí 1-2GB. Ale člověk by fakt musel používat všechny ty služby kolem garance zabezpečení (a muselo by to fungovat)

  2. Zásadní rozdíl tam bude dělat to časové razítko, kdy pošta ověřuje a zaručuje pravost dokumentu. V některých případech (třeba pro účely archivace účetních dokladů v elektronické podobě) to je zákonem vyžadováno a takovéto jednoduché řešení může být ve výsledku levnější než trávit čas ověřováním a nahráváním jinam, na levnější úložiště. Jako alternativa k Dropboxu to určitě není, ale svoji specifičtější cílovou skupinu to určitě má.

    • A pokud by snad cílová skupina byla příliš malá přijme se odpovídající nařízení, které tuto skupinu uměle zvětší.

      Systém patrně nebude zaručovat pravost dokumentů, ale neměnnost souborů (minimálně tedy do doby zkompromitování/prolomení privátního klíče provozovatele služby).