Z 0 na 96 % za jeden den. Česká televize chystá velkolepý start DVB-T2

18
Česká televize
Česká televize
-
Zdroj: Česká televize

Na přelomu března a dubna chce Česká televize odstartovat přechodové vysílání v normě DVB-T2. Spuštění proběhne během jediného dne, vysílání bude dostupné z 20 vysílačů o celkovém pokryté 96 %. Dalších šest vysílačů se bude spouštět postupně do konce roku. Počkat si budou muset hlavně v jižních Čechách, kde je problém zkoordinovat frekvence se sousedním Německem.

Vyplývá to z rozhovoru Jana Potůčka, šéfredaktora Televizního webu, a Pavla Hanuše, vedoucího úseku strategie a rozvojových projektů České televize. Nechceme na původním článku parazitovat příliš, takže si (dlouhý) rozhovor určitě přečtěte. Dozvíte se v něm mj. o tom, že ještě letos zmizí stanice Déčko z DVB-T. Že ministerstvo financí chce ČT připravit o peníze. A proč není příliš reálné vysílání v rozlišení 4K.

Konečně už jen Full HD

V normě DVB-T2 již vysílají dva komerční přechodové multiplexy (síť 12 od Českých Radiokomunikací a síť 13 od Digital Broadcasting). Česká televize využije služby ČRa, bude tedy dostupná ze stejných vysílačů, což je také důvod tak rychlého rozšíření pokrytí.

Do multiplexu České televize se díky vyšší kapacitě a efektivnější kompresi HEVC vejdou všechny kanály ve Full HD. Kromě stávajících ČT1, ČT2 a ČT Sport tak ve vysokém rozlišení budou i ČT24, ČT 😀 a ČT Art.

Ohodnoťte tento článek!

18 KOMENTÁŘE

 1. Nejspíš to nemá nic společnýho s tímhle, ale všimnul jsem si jedný věci. ČT24 online přešla z vysílaní normální ČT24 na ČT24 HD. Ale rozdíl prakticky není, protože předtím i teď je maximální rozlišení HD.

   • … za kterou jestli Vás zajímá nebo ne, platíte měsíčně koncesionářské poplatky, což třeba v mém případě dělá víc, než si platím měsíčně já za TV kanály které mě opravdu zajímají ….

    • A tak je to správně, protože já zase třeba platím např. za TV Barandov a Nova, které skoro nesleduji ve zvýšené ceně zboží, které si tam platí reklamu.

     Veřejnoprávné médium není placeno od sledovanosti.

     • Jenomže Ty máš na výběr, Tebe nikdo nenutí si TV Nova A Barrandov platit, můžeš neplatit žádnou cenu za žádné zboží dívat se třeba z okna, ale já, jenom proto že vlastním PC, telefon a krystalku po dědovi, platit musím a to je halt kapečku rozdíl a správně, to rozhodně není …

     • Zanne, opravdu si myslíš, že můžu žít ze vzduchu? Asi ne.
      Platím zejména energie, platím jídlo, platím drogerii – to vše se často a hodně inzeruje. Tvá knížecí rada je úplně k ničemu.

      Naopak, ty máš možnost nekoupit si TV a poplatek tak neplatit. 🙂

     • tynyte … Ty si prosimtě zjisti, za co a za jakých podmínek, se koncesionářské poplatky musí platít … s vlastnictvím, nebo nevlastnictvím TV, to nemá ABSOLUTNĚ nic společného, to za prvé a za druhé … já Tě nenutím žít ze vzduchu … a ten zbytek, to jsem vůbec nepochopil co to má společného s tématem, sorry … Já chci mít TV a chci platit, jenže za to, co využívám, tam kde už dorazila civilizace a 21 století se tomu běžně říká pay-per-view ….

    • Souhlas, nucený výpalný na ČT a ČRo je pěknej bordel a nejsou to zrovna malý částky. Mě ale celkově TV nezajímá, takže nemám žádný TV ani rádiový přijímač (na mobil jako koncové telekomunikační zařízení se nevztahuje a auto s rádiem taky nemám). Takže mají ČT smůlu, dokud si neprosadí způsob, jak okrást za jakýchkoliv podmínek každýho v této zemi.

     • Jistě, taky názor, je to vaše volba, váš styl, dostál jste litery zákona, neplaťte, souhlasím. Každopádně je to postoj dospělého člověka a nevypadá to jak dole Azrael, který je sice bitcoinový miliardář, ale filmy dodnes krade na Ulož.to 😀

 2. to Zann:
  Zákon č. 348/2005 Sb. Zákon o rozhlasových a televizních poplatcích
  § 3
  Poplatník
  (1) Poplatníkem rozhlasového poplatku je fyzická osoba nebo právnická osoba, která vlastní rozhlasový přijímač. Jestliže drží4) nebo z jiného právního důvodu alespoň 1 měsíc užívá rozhlasový přijímač fyzická osoba nebo právnická osoba, která není jeho vlastníkem, je poplatníkem tato osoba.
  (2) Poplatníkem televizního poplatku je fyzická osoba nebo právnická osoba, která vlastní televizní přijímač. Jestliže drží4) nebo z jiného právního důvodu alespoň 1 měsíc užívá televizní přijímač fyzická osoba nebo právnická osoba, která není jeho vlastníkem, je poplatníkem tato osoba.
  (3) Je-li rozhlasový nebo televizní přijímač příslušenstvím dopravního prostředku, poplatníkem je provozovatel dopravního prostředku.
  (4) Jestliže je fyzická osoba nebo právnická osoba, která není přihlášena v evidenci poplatníků rozhlasového poplatku nebo v evidenci poplatníků televizního poplatku, odběratelem elektřiny připojeným k distribuční soustavě5), považuje se za poplatníka rozhlasového a televizního poplatku s povinností platit, pokud Českému rozhlasu nebo České televizi (dále jen „provozovatel vysílání ze zákona“) po jejich písemné výzvě neoznámí písemným čestným prohlášením opak, a to s účinností od marného uplynutí lhůty 30 dnů ode dne doručení této výzvy. Součástí výzvy musí být poučení o následcích neprokázání opaku v takto stanovené lhůtě.
  (5) Práva a povinnosti právnické osoby, stanovené tímto zákonem, se vztahují na organizační složku státu a územního samosprávného celku obdobně.

  Takže s vlastnictvím TV to je velice, ale opravdu velice spojeno:
  1. Mám TV, dle odst. (1) jsem poplatník TV poplatku.
  2. Nemám TV, jsem odběratelem elektřiny, dle odst. (4) po písemné výzvě ČT oznámím písemným čestným prohlášením opak, že nejsem poplatník TV poplatku, protože nevlastním TV, a potom poplatníkem TV poplatku opravdu, ale opravdu nejsem.
  3. Nemám TV, jsem odběratelem elektřiny, dle odst. (4) po písemné výzvě ČT nic neoznámím, potom jsem poplatník TV poplatku a zároveň jsem největší jouda v republice všech joudů futrál.

  • Ano, vytrženo z kontextu to samozřejmě může vypadat, že na vlastnictví TV to leží a padá. Néé, nepadá a neleží, TV přijímač ani rádio vůbec mít nemusíte a přesto v konkrétních případech musíte platit koncesionářské poplatky!
   „Kdo musí platit? Koncesionářský poplatek musí platit každý člověk, respektive domácnost, která vlastní – nebo aspoň jeden měsíc užívá – televizní nebo rozhlasový přijímač.“ a teď to nejdůležitější „Za televizní přijímač se považuje televizor nebo počítač s televizní kartou, USB TV tunerem nebo technologií IPTV. Za rozhlasový přijímač se považuje například rádio, radiobudík, autorádio, mini/mikro věž, počítač/notebook s FM/DVB-T tunerem, televize se set-top-boxem nebo tunerem pro příjem digitálního vysílání DVB-T/S/C nebo televize s příjmem programů kabelové TV, pokud umožňují příjem rozhlasového vysílání“ …. blbuvzdorně řečeno „přijímáš pomocí antény (kterou u mobilu nahrazuje kabel sluchátek), musíš plati KP“ a to se vyjma hipies veganů žijících v Prachovských skalách týká každého, civilizovaného, člověkě, proto je ten zákon napsaný tak, aby se to týkalo každého, kdo platí třeba jen faktury za elektřinu … srozumitelněji už to neumím a doufám že i Ty, jak jsi sám trefně poznamenal všech joudů futrál to pobereš.

   • Opravím takovou malou dezinformaci ohledně této části: „přijímáš pomocí antény (kterou u mobilu nahrazuje kabel sluchátek), musíš plati KP“

    V zákoně č. 348/2005 Sb. je také toto:
    Rozhlasovému nebo televiznímu poplatku nepodléhají
    .
    .
    e) rozhlasové nebo televizní přijímače, které jsou neoddělitelnou součástí koncových mobilních telekomunikačních zařízení.

    Takže za mobil se opravdu poplatek neplatí a jestli ho někdo platí, tak si za to může sám, že neumí číst.

    • Ano, už to vidím, vycházel jsem z posledních údajů poskytnutých RRTV, je to minimálně sporné a to co jsem uvedl o mobilních zařízeních (mimochodem, jak to asi je u přenosných mp3/mp4 playerů disponující pouze analogovým FM tunerem, to se taky považuje za mobilní telekomunikační zařízení?) nemusí být uplně pravda, uznavám.

  • Nebo ještě jednodušeji, z druhé strany:
   Koncesionářské poplatky nemusí platit:
   člověk slepý na obě oči nebo hluchý na obě uši (pokud ale v domácnosti žije i člověk bez hendikepu, je povinný koncesionářské poplatky platit)
   domácnost, jejíž čistý příjem za uplynulé kalendářní čtvrtletí nedosahuje 2,15násobku životního minima,
   diváci a posluchači, kteří sledují ČT nebo poslouchají ČRo přes jejich „streamové“ internetové vysílání, tedy přes počítač bez televizní karty nebo mobilní telefon (neplést si stream a FM přijímač)
   školy podle školského zákona,
   cizinci bez povolení k trvalému/dlouhodobému pobytu na území České republiky,
   držitelé licence k televiznímu/rozhlasovému vysílání,
   Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, zastupitelské úřady ČR v zahraničí a lidé požívající podle mezinárodních smluv imunitu.

   Všichni ostatní, z logiky věci ANO ….