Česká televize už v DVB-T nevysílá v HD. Za rok začne rušit i SD

33
AZ Kvíz
Ilustrační foto (zdroj: ČT)
-
Zdroj: ČT

V souladu s dříve oznámeným plánem ČT o víkendu ukončila v DVB-T vysílání ve vysokém rozlišení. Všechny její stanice v HD najdeme v nové normě DVB-T2, kterou může chytit 99,7 % české populace. V DVB-T zůstaly ČT1, ČT2, ČT24, ČT Sport a ČT D/Art ve standardním rozlišením, všech pět kanálů se České televizi letos podařilo vměstnat do jednoho multiplexu.

Ani SD ale nevydrží napořád. Již v listopadu 2019 začne ČT vypínat první DVB-T vysílače, konkrétně pražský Žižkov a Cukrák. Poslední vysílače velkého výkonu vypne v květnu 2020. V červnu téhož roku vypne i všechny dokrývače nízkého výkonu. Zbylé tři celoplošné DVB-T multiplexy začnou mizet až v lednu 2020, ale skončí rovněž v červnu.

Přechod na DVB-T2 je spojen (nikoliv podmíněn) s přelaďováním kmitočtů. V celé EU totiž od 1. července 2020 připadne rádiové pásmo 700 MHz mobilním sítím, takže multiplexy DVB-T, kterém v tomto pásmu vysílají, se musí přestěhovat o patro níž a budou mít méně prostoru. Aby divákům neubyl počet televizních stanic, začalo se vysílat v efektivnější normě DVB-T2 a formátech HEVC + AAC, které do jednoho multiplexu dovolí vměstnat více programů a v lepší kvalitě.

Česká televize už v DVB-T nevysílá v HD. Za rok začne rušit i SD
Ohodnoťte tento článek!
3.4 (68.57%) 35 hlasů

33 KOMENTÁŘE

  • Na Prima Zoom se taky na některý dokumenty dá koukat, i když je to často taková ta americká bída (blbosti, válka, ufo, pět rekapitulací za 20 minut, špatný překlady a tak podobně) ty přírodopisný jsou ale lepší.
   Ale jinak to vidím úplně stejně. Třeba takovej Hyde Park Civilizace, to je hodně dobrý. Nebo Historie CS. Taky ČT dělá docela dobrý překlady a importuje některý seriály, o který bychom asi jinak zůstali ochuzený – Mighty Boosh, nebo teď ta věc se Shakespearem (Zpupný Krákal/Upstart Crow), to bylo něco. Kéž by přeložili i ty další díly…
   Ostatně, ČT k nám dostala Monty Python’s Flying Circus, za to by zodpovědný osoby měly dostat metály 🙂

  • Myslím, že tohle ale legislativa neřeší. Jakmile máš audio/video přijímač, dle zákona musíš platit konces. poplatky bez ohledu na to, jestli na něm signál příjímáš a přehráváš či ne.

   • Poplatky musis platit, pokud mas prijimac schopny prijmu. On ma asi prijimac jen s DVB-T1, takze by po skonceni nemusel platit, ale tak dlouho dneska TV nevydrzi. Takze bude muset koupit novou a platit zase, ach jo. Proc nemuzou delat 50″ monitory bez schopnosti prijmu TV?

     • To jsou bláboly, v tom zákoně máš jasně napsané: „Televizní poplatek se platí ze zařízení technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci televizního vysílání“
      Pokud nedokáže příjmat vysílaný signal tak aby zobrazila video a zvuk tak není technicky způsobilá. Nic se neplatí. Tečka.
      Navíc nechápu vás všechny magory co platíte za televizi. Televizi nemám a nazdar. Neplatím. A když příjdou, tak jsem si zrovna na zkoušku televizi půjčil od kamaráda co jel na čtvrnáct dní na dovolenou do thajska.
      Si řeknete milionář pan Crha nemá 120Kč na televizi nebo kolik to stojí, ale za rok to je 1400,-Kč, mě jde o princip, nebudu platit za něco co jede jednou za rok když je mistrovství světa v hokeji. Ale vy ubožáci by jste se měli nad částkou 1500/rok zamyslet…

    • No jo, ale zařízení schopné příjmu má. To že se signál který je schopný přijmou už nevysílá je věc druhá. Nevím jako to přesně v té legislativě je (hledat to nebudu), tedy jestli se tam toto řeší. Ale úplně vidím, jak je to tam napsané tak, že se to dá vyložit minimálně oběma způsoby a pak babo raď 😀

     • Zařízení schopné příjmu to nebude – to už je fakt překrucování – stejně tak jako nebudu schopný přijímat nic na analogovou tv bez settop boxu. Ano někde to řešili novináři zrovna nedávno – ale je si to vynakládám po svém. Přemýšlím že T2 kupovat nebudu. Bude z toho monitor. TV drží 4 roky. Třeba 3 vydrží, třeba ne.

      • Ano, to je přesně ono. Cituji z článku:
       „Ano, i tento případ výše zmíněný paragraf zahrnuje,“ stručně odpověděla mluvčí České televize.“
       Tedy odpovídá mluvčí ČT. Necítíte tam trochu střet zájmu v tom kdo se o tom vyjadřuje?

      • Jde o technet nikoli blesk nebo novinky. V naší banánové republice jsou horší střety zájmů. Citujete hezky, ale vytrháváte z kontextu. Vyjadřovali se tam z ČT, MKCR, i právník. Všichni se shodli, že znění zákona je jasné a cokoli co umí demodulovat TV signál na určených frekvencích podléhá poplatkům. Já s tím taky nesouhlasím, ale to je tak všechno co se s tím dá dělat. Jsou to prachy, jen samotná správa řešení těch poplatků je docela drahá. Můj názor je, že ČT1/24 a možná i ČTD má jít z daní, vše ostatní ať si na sebe vydělá reklamou nebo zhyne.

      • Všichni ostatní si reklamou vydělávají. Z poplatků se platí akorát Český rozhlas a Česká televize ne?
       Z daní to jít nemůže, protože by za to platili i lidé, kteří takový přístroj nemají, případně jedou přes internet. I když dnes asi nikdo takový neexistuje, protože i většina mobilů jsou přístroje které jsou schopné příjmu a reprodukce radiosignálu a tedy se na něj poplatky vztahují. A když to nebude mobil, tak autorádio. Naštěstí se v domácnosti platí jen jeden poplatek nezávisle na počtu zařízení.
       Zákon by měl prostě s případem čtenáře „thegrid“ počítat. Tedy že má zařízení, ale už nemá signál protože jej už nevysílají. A to je věc, kterou uživatel (zákazník) neovlivní. Navíc i při použití TV jako monitoru za to musí cvakat. Prostě na pikaču.

      • Tak ještě jednou pro Cemadu:
       To jsou bláboly, v tom zákoně máš jasně napsané: „Televizní poplatek se platí ze zařízení technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci televizního vysílání“
       Pokud nedokáže příjmat vysílaný signal tak aby zobrazila video a zvuk tak není technicky způsobilá. Nic se neplatí. Tečka.

      • Cemada: Možná jsme se nepochopili, nechci, aby se z poplatků platila i CT sport, CT Art a CT2, to je věc nad veřejnoprávní službu. I to CT D je o diskusi. Z dani to jít může, je to služba lidu, která prostě je, a jestli ji využíváte nebo ne, je věc jiná. A to se ani nebavím o tom, že by měla být ČT apolitická a nezávislá. Pak by se nemusela řešit hromada výjimek a interpretací, prostě to jde z daní a hotovo, vysoké jsou na to dost. Platí se z toho silnice mezi horní a dolní, po které nikdy nepojedete a přesto na ni přispějete.

      • Crha: Že ty jsi ten článek na výše uvedeném odkazu od „hh“ nečetl viď?

      • Cemada: Vyplnit, zaškrnout nemám televizi a poslat doporučeně na uvedenou adresu dole na tom papíře, jít na poštu a zrušit SIPO nebo jiný trvalý příkaz k úhradě. čau. Chci vědět to právní oddělení jak se s tím vypořádá? Budou ti chodit koukat do oken jestli u tebe bliká modrá obrazovka? No a co hraju na počítači hry. Pusťte nás dovnitř? Dovnitř? Ukaž soudní nařízení… nemáš, naschledanou…
       https://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&ved=2ahUKEwj-ytb3vuXdAhUviaYKHd0WA6wQFjADegQICBAC&url=https%3A%2F%2Ftvp.ceskatelevize.cz%2Fdoc%2Fprohlaseni_fo.pdf&usg=AOvVaw3Qitw-Zf-Q6qK6wsqtpIPS

      • Crha: To je samozřejmě věc jiná, že stačí čestné prohlášení a tečka. Ale řeč je o legálnosti.

     • Crha:
      Čekal jsem 3 možnosti:
      1) ne, nečetl
      2) četl, ale je mi to řiti, mám vlastní interpretaci zákona…jsem „IT Guru“)…kdo je víc? 😀
      3) čestné prohlášení že takové zařízení nemám…
      … a modlit se aby nepřišla nějaká kontrola.

      Víš, ono je úplně jedno jestli hraješ na TV nějaké hry (používáš jej jako monitor). Když přijde kontrola (a že přijít může), tak řekne že zařízení bylo a je způsobilé přijímal libovolný televizní signál a jsi v řiti. Soud ti nepomůže.
      Ale je to jen na tobě…chovej se protiprávně apod., ale pak se nediv že to slízneš.
      A navíc…o kolik peněz tu jde? Necelé 2 stovky měsíčně?

      • ad3) „bylo“ ≠ „je způsobilé“, víte nestydím se za to že nás bylo ve třídě 18 cigánů a já měl z češtiny z diktátu vždycky za 4. Ano přiznávám, že jsem technik a jazyky mi dělají problém. I přesto se necítím jako debil na to abych věřil právníkovi, že minulý čas je to stejné co přítomný.

      • I mě dělala čeština problémy. Přesto mám strojárnu s maturitou a z technických oborů jsem měl za 1 a 2 (čeština mi je u řiti, když stojí…oprava: sedím u mašiny).
       Nicméně, rozdíl mezi „bylo“ a „je“ plně rozpoznám a i ten právník jej rozpozná. A co si budeme povídat, jestli zařízení bylo schopné příjímat signál dříve a není rozbité, je schopné přijímat signál stále. Jen ten signál jaksi není vysílán. A jestli toto nechápeš, tak…(ať si každý doplní sám). Sorry jako, ale jinak už to říci neumím a tímto končím tuto diskuzi. Pa 🙂

      • Prostě jsi mlel kraviny, a teď to nechceš přiznat. Já taky měl z deskriptivní geometrie jako jedinej na celé škole za 1, ale to nemění nic na tom, že televize musí ten signál příjmout, a reprodukovat, jak obraz tak zvuk. Protože z podstaty věci by byl příjem signálu cokoliv kovového co máš doma, kus drátu by tvořil příjmač, kus železné nohy od stolu by byl příjmač… a to je blbost, musí to reprodukovat, zobrazit obraz a zvuk neboli vytvořit kopii originálu obrazu a zvuku, který do toho vkládají ve vysílači. Když do vysílače pouští signál s videem Babiše jak rozdává koblihy a ty na obrazovce nic nevidíš, nebo vidíš zrnění, tak to není reprodukce toho co tam oni vložili. Takže jsi jdi se svou právničinou vycpat, stojí za starou bačkoru. Jo a v tom zákoně to máš přesně takto napsané, ale potřetí ti to sem vkládat nebudu.
       Nebuď ovce, nebuď hňup a neplať za blbosti…

      • Přesně tak, souhlasím, že je třeba, aby byl přijímán , demodulován a reproduktován aktuálně vysílaný signál – a tak to jistě zákonodárci mysleli. Ale je pravda, že z hlediska práva je více výkladů. A právě ČT si to vyloží jak se jí hodí.

 1. Chápu frustraci lidí, kteří si před nějakým časem pořídili DVB-T televizi a vlastně jsou s ní spokojení dodnes. Televize obecně mají stále větší morální životnost než velká část elektroniky (ač už je to dneska podstatně težší kvůli závislosti na OS daleko horší).
  A život to znepříjemňuje i lidem, kteří jsou na DVB-T2 připravení, ale jejich lokální poskytovatelé TV signálu jsou naprostí umělci a zavšivují jim přijímače všemožnými pokusy o zprovoznění.

  V konečném důsledku to bude mít nezpochybnitelný přínos, ale provedení opět pokulhává jak u nás bývá dobrým zvykem.