Ve všech vlacích půjde platit kartou i mobilem. Průvodčí ČD dostanou terminály

0

České dráhy konečně zavedou možnost platit jízdenky kartou či bezhotovostně mobilem do všech svých spojů. Novinku postupně nasazovaly od roku 2017, nejdříve do Pendolin, později i na další dálkové linky (Railjet, EC, IC, Ex a Rx). Od 15. prosince 2019 pokryjí i regionální spoje.

Terminály ve vlacích nebudou fixně instalovány, místo toho dostanou průvodčí mobilní zařízení. Těch bude celkem 1600 a částečně nahradí zrušené pokladny na nádražích, píšou Lidovky. Vybavení dodá ČSOB, která již má na starost provoz stávajících terminálů ve vlacích i nádražních pokladnách. Podle Českých drah také stále roste popularita nákupu jízdenek přes e-shop nebo aplikaci Můj Vlak. Třetina tržeb je prý odbavena touto cestou.

Národní dopravce chce zlepšit i další palubní služby, mj. instaluje Wi-Fi hotspoty do dalších spojů. „V novém jízdním řádu vypravíme skoro tisícovku vlaků se zásuvkami pro nabíjení elektroniky, stejný počet spojů denně bude mít Wi-Fi připojení k internetu a zavádíme také plošné placení kartou ve všech vlacích,“ říká Václav Nebeský, ředitel ČD.

Dráhy dále uvádějí, že za prvních devět měsíců roku přepravily již 137,5 milionu osobu, o 4 miliony více než loni. V příštích pěti letech firma investuje 40 miliard korun na nákup nových vozidel. Chystá se přitom rozšířit také další služby, které mají zatraktivnit cestování vlakem. U nádraží postaví další parkoviště, nabíjecí stojany pro elektromobily či rozšíří síť cyklopůjčoven.

Zdroj: ČD

Ve všech vlacích půjde platit kartou i mobilem. Průvodčí ČD dostanou terminály
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.67%) 3 hlasů