Česko je 25 let online. K výročí popřál i otec Internetu Vint Cerf [video]

0
Vint Cerf, otec Internetu
Vint Cerf, otec Internetu (zdroj: Veni Markovski / Wikipedia)

Včera jsme si připomínali 25 let od slavnostního připojení ČSFR v Internetu. Pozdrav k výročí natočil i Vint Cerf, dnes hlavní internetový evangelista v Googlu. Jeho hlavním přínosem bylo ovšem (spolu s Bobem Kahnem) vytvoření komunikačního protokolu TCP/IP, na kterém běží všechny moderní počítačové sítě. Právem je proto nazýván otcem Internetu.

Cerf ve videu gratuluje k 25. výročí od připojení. Vyzdvihuje přitom práci Jana Gruntoráda, kterým byl hlavním hybatelem Internetu v naší zemi. Ten si síť sítí osahal ještě před revolucí díky stáži v Dánsku. U nás ji ale mohl rozvíjet až po rozpadu východního bloku. Dnes je Gruntorád ředitelem Cesnetu, který provozuje výkonnou infrastrukturu pro vysoké školy a Akademii věd ČR.

Jak Cerf připomíná, Internet byl ze začátku především akademickou záležitostí. Původní síť pro to byla založená, ale absolventi škol, kteří s Internetem přišli do styku, později Internet dostali i do komerční sféry. Dnes se k němu připojuje polovina světové populace. Cílem nejenom Cerfa je, aby přístup získalo i zbylých 3,5 miliardy lidí.

Čtěte také: Vint Cerf – architekt Internetu

Ohodnoťte tento článek!