Česko bude mít čtvrtou síť LTE. U:fon s novým majitelem do roka vymění síť CDMA

0

Čtvrtá česká mobilní síť opět změní majitele. Akcionáři Air Telecomu se tento týden dohodli, že operátora prodají investiční skupině Nordic Investors. O ní jsme si původně mysleli, že se zapojí do právě probíhající aukce kmitočtů 1800 a 2600 MHz, neboť si zaregistrovala známky Nordic Mobile. Nakonec tedy do mobilního byznysu naskočí nákupem U:fonu.

Pokrytí CDMA sítě U:fon
Pokrytí CDMA sítě U:fon

„Je to logické vyústění, investovali jsme především do technologického posunu společnosti. Dnes je projekt dokončen, za což patří poděkování všem lidem, kteří společně na projektu pracovali. Investice do nasazení nové technologie se budou pohybovat v řádech stovek milionů korun,“ uvedl Martin Hes, předseda představenstva společnosti Air Telecom.

V uplynulých třech letech jsme intenzivně pracovali na tom, abychom připravili CDMA síť k přechodu na LTE a získali nezbytná povolení pro provozování sítě na nové technologii. Tím jsme vytvořili nutné podmínky pro nasazení LTE sítě a její uvedení do provozu,“ vysvětlil Roman Fůra, ředitel pro rozvoj a strategii společnosti Air Telecom.

 

Co čekat od LTE?

U:fon operuje na frekvencích v pásmu 400 MHz, které jsou v běžných mobilech a tabletech nedostupné. Současná síť CDMA i budoucí LTE tak bude doménou především specializovaných modemů pro bezdrátové připojení domácností, případně pro internet věcí. Síť má velký dosah a také poměrně velkou šířku pásma, takže jí může protéct násobně více dat a na větším území než přes omezené IoT sítě SimpleCell a LoRa.

Air Telecom disponuje šířkou 2 × 5 MHz v pásmu (410–415 a 420–425 MHz). Přes CDMA z toho operátor dokáže vyždímat teoretické rychlosti až 3,1/1,8 Mb/s. LTE je efektivnější a povolí rychlosti až 37,5/12,5 Mb/s. To už je dost i pro streaming HD videa. Air Telecom aktuálně nabízí datově neomezené připojení za 499 Kč měsíčně, případně s limitem 10 GB na měsíc za poloviční cenu.

Samotná firma mluví také o hlasových službách přes VoLTE, mobilní televizi nebo různých konceptech chytrých měst. K vypnutí CDMA a přechodu na LTE by mělo dojít do roka. Stejný krok čekáme také od O2, které provozuje obdobnou CDMA síť v pásmu 450 MHz.

Zdroj: Air Telecom

Ohodnoťte tento článek!