Česko chce cenzurovat Internet. Kvůli hazardu

0

„Odpovědnost provozovatelů elektronických prostředků,“ tak nenápadně zní novela zákona, která by ale měla na český internet obrovský dopad. Zákonodárcům totiž došla trpělivost s majiteli zahraničních sázkových společností a hazardních her, které jsou u nás populární, chovají se jako naše firmy, ale nemají povolení od úřadů a neodvádějí zde daně.

Podle novely hrozí až 10milionové pokuty nejen za provoz těchto služeb, ale také ty weby, které mají na svých stránkách jen reklamní bannery na ně. A to už je problém, reklamy na Bwin.com apod. je třeba prolezlý web sport.cz ale i jiné deníky. Reklamy se objevují na dresech fotbalistů Realu Madrid. To vše by muselo být blokováno. (Ani Česká televize by nemohla vysílat takové přenosy.) Dokonce by mohl být problém i to, pokud by někdo na Facebooku uveřejnil odkaz na video, kde má hráč na drese reklamu na „špatnou“ sázkovou kancelář.

Návrh už prošel druhým čtením a už toto úterý by mohl být schválen. Zastánce má přitom na obou stranách politického spektra. Expert na finanční regulace, Jan Rakušan, k tomu řekl: „Ta novela má tři drobné problémy – je to pravděpodobně v rozporu s evropským právem, pravděpodobně je to protiústavní a je to pravděpodobně nevymahatelné.“ Navíc se o podobnou blokádu sázek ze zahraničí neúspěšně pokoušeli i jinde v Evropě.

Mluvčí významného internetového providera UPC řekl, že by vznikl obrovský chaos, protože by se musely blokovat tisíce stránek. To znamená vysoké náklady na provoz „velkého českého firewallu“ a vůbec složité technické provedení. Více na ČT24.

Internetová veřejnost se už bouří a vznikla první petice, už má přes 500 podpisů. Připojit se můžete i vy. www.internetbezcenzury.cz

Co si myslíte vy?

 

Česko chce cenzurovat Internet. Kvůli hazardu

Ohodnoťte tento článek!