Českem se prohnal vyděračský spam. Máme vaše intimní video, tvrdí

6
žena sex porno
Ilustrační foto (zdroj: AlexVan / Pixabay)

Váš počítač byl napaden virem RAT a natočili jsme vás při masturbaci u internetového porna. Zaplaťte 250 dolarů v bitcoinech a my video smažeme,“ oznamuje nový spam, který Čechům přistál v e-mailových schránkách. Jde o typický příkladu scamu/podvodu tvářícího se vážně, ale jehož úkolem je z obětí získat peníze za nic. Odesílatel samozřejmě žádné video nemá.

Zpráva zřejmě bombarduje adresy, které byly součástí hacknutých databází, případně jsou v čitelné podobě někde na webu. Osobně mi několik zpráv s různým předmětem a podvrženou adresou odesílatele přišlo na e-mail u Centrum.cz (byl u jednoho hacknutého účtu) a také pracovní adresu (s ní žádný účet hacknut nebyl, ale je dohledatelná na webu).

Vyděračský e-mail trojan RAT
Vyděračský e-mail s trojanem RAT

Dobrý mailový server by měl takovou zprávu rovnou odstranit nebo alespoň hodit do spamového koše. V žádném případě na takovou zprávu nereagujte. Uživatelé, kteří mají s počítači málo zkušeností, by se mohli nechat snadno nachytat. Titíž ale zcela jistě nebudou vědět, co je bitcoin nebo jak jím zaplatit.

TIP: Lidé prodávají paměťové karty s osobními fotkami a dokumenty

Přesto se několik lidí nachytalo. Na peněženku 1GL9JtXPRTPetxgiJ8UcgrEECp12spD4tt přistálo v době vydání článku již 24 plateb v celkové hodnotě 0,814 BTC, což je v přepočtu 120 000 Kč. Ne všichni ale platili oněch 250 dolarů v bitcoinech, takže je možné, že e-mail koluje i v odlišném znění.

Českem se prohnal vyděračský spam. Máme vaše intimní video, tvrdí
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (97.27%) 22 hlasů

6 KOMENTÁŘE

  1. 1 bitcoin je aktuálně 145900, což dělá zhruba 5000,-Kč na jednu platbu. Ale v dnešní době aby platba bitcoinu byla přepsána, musíte zaplatit poplatek cca 1000,-kč, takže celá ta transankce vás výjde na 6000,-Kč. To mě příjde, že ten člověk co tu platbu poslal musí být totální dement.

  2. No tak z toho bych si obavu nedělal, jenže mě s podobným zněním textu spolu s ním přišlo i mě HESLO k dané emailové schránce a sdělení ať se jej nesnažím měnit, že je to zbytečné. Mno naštěstí, jsem jedinec nehacknutelný neboť jsem stále a pořád na netu převážně anonymní, tedy. I kdyby to všechno čím vyhrožoval měl, tak by mu to bylo k ničemu neboť by to neměl ke komu připojit, mé kontakty v mailu osobně neznám a oni neznají mě. Se svým blízkým okolím přes net nekomunikuji téměř vůbec. Facebook nebo něco podobného sice mám, ale už asi 10. účet se zcela fiktivními údaji. Každopádně vypozoroval jsem, že jsem si asi rýpnul do nějakého egoistického hackera, jelikož někdo někde varoval co nemá nikdo nikdy dělat, je vyzývat hackera. Tedy říkat něco jako mě se nedá hacknout. Tak znova, nevěřím žádnému přiblblému hackerovi že by mě dokázal hacknout. Tedy myslím nějak ohrozit. To že se mi někdo dostane do mailu, mě taky může být skoro jedno 😀 Všiml jsem si že se někdo hodně snaží o to aby mě hacknul. Ale vůůůůbec se mu to nedaří. Ani nepodaří 😀 Ale musím uznat, že když se v mailu od gmailu objevila ten mail s mým podotýkám složitým heslem, trochu mě to znepokojilo neboť jsem zabezpeční googlu považoval za nejlepší možné a takřka neprolomitelné. Nechápu kde to heslo mohli vyhrabat.