Soudní dvůr Evropské unie rozhodl o tom, že Google a jiné vyhledávače musí na žádost uživatele smazat z výsledků odkazy vedoucí k jeho osobním informacím. Občan EU má právo na to být zapomenut, pokud už informace nejsou relevantní. Google s verdiktem soudu zásadně nesouhlasí, ale podřídil se mu. Na svém webu má speciální „zapomínací“ formulář, ale vede také statistiky, kolik žádostí již obdržel.

Český Google obdržel 1500 žádostí o vymazání kvůli právu na zapomnění
Český Google obdržel 1500 žádostí o vymazání kvůli právu na zapomnění

Od 29. května, kdy je formulář v provozu, firmě přišlo 145 000 kvůli odstranění půl milionu webových stránek z výsledků vyhledávače. Většině nevyhověl, v EU odstranil jen 41,8 % požadovaných adres. Ostatní nesplňují jeho podmínky. Nejvíce odstraněných odkazů vedlo na facebook.com (3300), profileengine.com (3300), youtube.com (2400) a badoo.com (2200).

 

Google uvádí také příklady žádostí, které už dostal. Jsou z Itálie, Německa, Belgie nebo Británie, ty české bohužel chybí.

  • Jedna žena podala žádost o odstranění několik desítek let starého článku o vraždě jejího manžela, který obsahoval její jméno. Příslušné stránky byly z výsledků vyhledávání získaných po zadání jejího jména odstraněny.
  • Jeden odborník na finance nás požádal o odstranění více než deseti odkazů na stránky pojednávající o jeho zatčení a odsouzení za finanční podvody. Příslušné stránky jsme z výsledků vyhledávání neodstranili.
  • Jeden mediální odborník nás požádal o odstranění čtyř odkazů na články pojednávající o ztrapňujícím obsahu, který zveřejnil na internetu. Příslušné stránky jsme z výsledků vyhledávání neodstranili.
  • Jeden uživatel nás požádal o odstranění odkazů na internetové články pojednávající o jeho propuštění z důvodu sexuálního obtěžování na pracovišti. Příslušné stránky jsme z výsledků vyhledávání neodstranili.

Z Česka už Googlu přišlo 1500 žádostí kvůli odstranění 5800 odkazů. Míra vyhovění je pod evropským průměrem, Google smazal třetinu adres. Nejméně odkazů firma odstranila v Itálii (24,2 %), nejvíce v Rakousku (53,9 %).

Zdroj: Google

Ohodnoťte tento článek!