Český Netflix se zdvojnásobil, celkově se ale zmenšuje. Proč se mění?

0

Vývoj českého katalogu

Bylo jasné, že český Netflix nenabídne tolik obsahu jako domovská americká verze služby. V lednu platilo, že jsme oproti ní měli k dispozici zhruba desetinu filmů (ale áčková tvorba byla podobná) a třetinu seriálů. Vyhledávač Filmtoro po osmi měsících znovu prohlédl katalog a došel k potěšujícímu výsledku. Obsah dostupný v Česku byl zdvojnásoben. Nyní máme k dispozici více než 400 seriálů, v lednu jich bylo 380.

Filmtoro uvádí, že se stejně jako Američané a Američanky můžeme dívat na House of Cards, Sherlocka, Breaking Bad, Californication či Star Trek, kde je řeč o všech dosud natočených seriálech. Podotýkám, že podle původního oznámení by měl být dostupný i u nás teprve chystaný seriál ze světa Star Treku. Objevil se první seriál s českým dabingem. Je jím The Divide odehrávající se v právnickém prostředí, jenž ale běžel pouhou sezónu.

Netflix

Přibývají i filmy, jenže jak uvádí Filmtoro, Netflix stále méně nakupuje americké filmy, více se orientuje na vlastní tvorbu. Protože se katalog zmenšuje také v USA, nemůžeme očekávat zázračný obrat v Česku. Novinky v katalogu tak většinou tvoří méně známé tituly, ovšem nejen z Ameriky, ale např. z Indie. Český katalog tedy roste, ale celkově Netflix nenabídne publiku vše, po čem touží. Nám především chybí lokalizovaný obsah.

Podle Filmtora mají v Polsku k dispozici stovky titulů s dabingem. Na druhou stranu mám obavu o kvalitu dabingu. Nemám možnost si jej poslechnout, ale Poláci dělají dabing levně, takže na pozadí např. slyšíte originální znění. Nevím, jestli je to případ Netflixu, ale vysvětlovalo by to objem vyprodukovaného dabingu. V Česku by to místní nevzali, jsou zvyklí na vyšší úroveň. Jenže dělat dabing kvalitně stojí peníze. Kde je v malém rybníku vzít?

Vývoj Netflixu

Netflix se nachází uprostřed bitevní vřavy. To, že jeho katalog amerických filmů není tak dobrý, se říkalo už před lety. Předplatné je příliš levné, aby firma dokázala nakupovat tolik drahých licencí, k tomu jí zase někdy hodí klacek pod nohy nějaká televizní stanice, protože nechceme aby uživatelstvo zrušilo svou kabelovou přípojku ve prospěch streamovací služby. A když si postaví hlavu, není možné do ní licence získat.

Netflix a spol. budou muset pětinu katalogu naplnit evropskými filmy

Nelze se divit, že Netflix klade více než kdy jindy důraz na svou tvorbu, která má předplatitelstvo u streamovací služby upoutat. Proto se katalog služby reálně zmenšuje. V březnu web AllFlicks uvedl, že z katalogu za zhruba 2,5 roku zmizelo přes 2 500 titulů. Z kvantitativního pohledu se tedy katalog zmenšil o třetinu. V USA služba v lednu 2014 nabízela 6 494 filmů a 1 609 seriálů, letos v březnu to ale bylo „pouze“ 4 335 filmů a 1 197 seriálů.

Zdroj: Filmtoro | AllFlicks

Český Netflix se zdvojnásobil, celkově se ale zmenšuje. Proč se mění?

Ohodnoťte tento článek!