Český pirát sdílel přes 150 000 filmů. Hrozí mu trest jako za vraždu

14
Pirátská vlajka
Ilustrační foto (autor: CIker / Pixabay)

Liberecká policie dopadla 58letého piráta z Českolipska, který mezi roky 2014 až 2017 na různých filehostingových serverech typu Ulož.to sdílel 152 572 filmů. Tyto servery mu za stahování platily formou kreditu, muž si za tři roky přišel na 188 000 Kč.

Způsobená škoda je ale stokrát vyšší, alespoň dle policie, která ji vyčíslila na 15 milionů. Majitelé autorských práv zastupovaní Českou protipirátskou unií vypočítali škodu 88 milionů. Výpočet policie nicméně vychází z nedávného rozsudku Nejvyššího soudu, který výši škody odhadoval nikoliv podle celkové ceny prodávaného zboží (lístky do kina, cena DVD apod.), ale pouze podle marže, kterou majitelé autorských práv na prodávaném zboží mají.

To ovšem nevylučuje možnost, aby se vlastníci autorských práv se zbytkem případného nároku na náhradu způsobené škody obrátili na řízení v občanskoprávních věcech. Občanskoprávní soud pak společnostem může tento nárok uznat a muži z Ústecka uložit povinnost nahradit vzniklou škodu,“ říká mluvčí liberecké kriminálky Ivana Baláková.

Na případu je pikantní, že počítač, kterým muž sdílel soubory, neměl ve své bytě, ale u známé, jež o trestné činnosti nevěděla. Počítač přitom ovládal na dálku. Pirátovi kvůli porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi hrozí až osmiletý trest odnětí svobody.

Český pirát sdílel přes 150 000 filmů. Hrozí mu trest jako za vraždu
Ohodnoťte tento článek!
3.4 (67.83%) 23 hlasů

14 KOMENTÁŘE

   • Bacha Maudite, Zann je nějaký obhájce OSy nebo nějakého producenta. Už jednou jsem se s ním dostal do křížku ohledně autorských práv a proflákl se, že to jsou jeho peníze. Takže bacha na něho nanažranýho producenta.

    • Už to neber troubo 😀 S Tebou jsem se dostal do křížku maximálně tak proto, že jsi blbej jak Chinaski a rozhodně bych se s Tebou nepouštěl do debaty ohledně věcí jako je autorské právo 😀 Ono, možná to pro Tebe bude novinka, ale to že se člověk snaží zachovat slušně a odsuzuje zlodějnu, ještě fakt neznamená že by musel být nenažranej a ještě k tomu producent, kteří mimochodem nemají s autorským právem absolutně nic společného 😉

     • A jsme zas u toho, proč nemůže stát kíno 20Kč s dobrovolným příspěvkem kolik chceš? Protože nenažranej producent. Nikdy jsem nepsal nic o tom aby byl AV obsah zdarma, ale o tom, že koupit si film na nosiči za 1500,-kč je nemorální krádež. To stejný kíno s vlezným 250,-kč…

 1. Dekuji vsem piratum za riskovani pri sdileni filmu. Ikdyz teda vydelat 188 tisic a dluzit 15 milionu, prijde mi to osobne jako nehoraznej hazard. Tim s rozhodnutim policie nepolemizuju, ac pirati vykonavaji zasluznou cinnost, tim ze umoznuji lidem divat se na filmy, na druhou stranu se minimalne v tomto pripade pirat obohacoval na ukor prace nekoho jineho a ac se neobohatil nijak vyrazne moc, proste to byla cizi prace a neni moralni vydelavat na praci nekoho jineho.

   • Ano, piratum. Urcite nemam na mysli ty politiky, naopak jsem vubec nepobral, jak takovej spolek neprilis inteligentnich lidi muze nekdo volit. Tim nerikam, ze bych byl nadsen z ostatnich politiku, osobne vubec netusim koho volit, protoze to je jeden vetsi blb nebo lump nez druhej, ale ti Pirati to je uplne strasny.

  • Vydělat 188k za tři roky a to ještě na kreditech share serverů není hazard, ale bohapustá idiocie Rede. A to je přesně ten důvod, proč by ho měli zavřít až zčerná, protože blázni, patřili odjakživa do blázince 😀 „A není mornální vydělávat na práci někoho jiného …. „, to zní opravdu hezky, s tím bys měl vystoupit někde na odborových schůzích Agrofertu, Škodovky, Mital Steel atd. tam by Ti tleskali ve stoje a na zastávce tramvaje by Ti postavili pomník 😀 A čoveče ani ten kdo „sdílí“ autorsky chráněný obsah a nechá se chytit není hrdina, pořád je to idiot 😀