Český pirát obviněn kvůli škodě 138 milionů Kč

0

Šestnáctiletého mladíka z Liberecka obvinila policie kvůli údajnému porušování autorských práv. Na svých stránkách, které provozoval od roku 2009, prý šířil asi 3300 filmů a sérií seriálů. Tisková zpráva České protipirátské unie říká, že videa byla na stránce uložena jako embedded objekt, takže obsah se na jeho webu nevyskytoval přímo.

Mladíka prý policie už dříve oslovila, ale ten si myslel, že je vzhledem k věku nepostižitelný. A hlavně mu stránky s denní návštěvností 15 000 UI vydělávaly na reklamě. Mohl by dostat až 2,5letý trest a půlmilionovou pokutu.

A jak ČPU vyčísluje škodu? Za každé zhlédnutí filmu počítá 15–30 Kč, za jednu epizodu seriálu 5–10 Kč, přitom podle jejich informací jsou ceny filmových trháků (v „legitimních“ službách video on demand) přes 100 Kč a epizoda seriálu od 9 Kč.

Komentář

V žádném případě nechci podporovat pirátství, ale sdílení odkazů a embedded videa trestné není ani na západě. Nejsem v právech příliš kovaný, ale pokud se mu neprokáže, že filmy a seriálu ukládal na cizí servery on sám, nemůže mu nic hrozit.

A co ty zvláštní přepočty? Takové násobení a různé bulharské konstanty, to přece kulhá na obě nohy. Pirátství není možné takto vyčíslit, a kdo v CPU posuzoval cenu materiálu? A co když jeden člověk sledoval jedno video vícekrát (jak je to běžné ve VoD službách). Piráti jsou zlí a tresty určitě zaslouží, ale dokud protipirátské unie nezveřejní opravdovou metodiku vyměřování škod, jsou ubohé a zlé taky.

Velký kopanec si také zaslouží česká média, jmenovitě Aktuálně a iDnes. O případu vyloženě dezinformují. Jestli vycházejí z informací ČPU, kde vzali „mladík vyvěsil odkazy na internetu“. Chjo.

Z internetu se od té doby ztratil web cinema-world.biz, jedná se pravděpodobně o zmiňovanou stránku. Podle výpisu DNS, byla doména registrovaná 1. prosince 2008, což by zhruba odpovídalo popisu. Otázka do diskuze. Navštěvoval někdo z vás tento web? Jakým způsobem byly uloženy filmy a seriály?

Zdroj: Aktuálně.cz, CPU

 


 

Tisková zpráva ČPU

Šestnáctiletý mladík z Liberecka byl včera obviněn ze spáchání trestného činu porušování autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi podle § 152 trestního zákona. Podle policie se trestného činu dopustil tím, že provozoval internetovou stránku, která po téměř dva roky umožňovala veřejnosti prostřednictvím odkazů online sledování filmů a seriálů. Vzhledem k jeho nízkému věku mu hrozí pouze poloviční trest odnětí svobody oproti dospělému, tedy v případě shledání vinným z neoprávněného zásahu do autorských práv ve značném rozsahu až na 2,5 roku, a peněžité opatření do výše 500 000 korun. I když se trestné činnosti dopouštěl až do dubna 2010, policie ho obvinila podle trestního zákona platného do konce roku 2009, neboť je pro pachatele příznivější. Podle nového trestního zákoníku je totiž za trestný čin porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi možné uložit až osmiletý trest vězení.

Jedná se o první případ, kdy byl v České republice obviněn hlavní správce a administrátor stránky, zpřístupňující prostřednictvím tzv. embeddeingu neoprávněné rozmnoženiny chráněných audiovizuálních děl umístěných na jiných internetových serverech. Po kliknutí na tlačítko Play uživatel sleduje vybraný film či seriál přímo v přehrávači na mladíkově stránce. Přesto, že Česká protipirátská unie majitele stránky opakovaně upozorňovala na porušování práv, v trestné činnosti pokračoval. Domníval se totiž, že není vzhledem ke svému nízkému věku postižitelný. Motivován byl i tím, že mu provoz internetových stránek, jejichž návštěvnost překročila 15 000 unikátních uživatelů denně, přinášel zisk z reklamy a za prémiové účty.

Do dubna loňského roku bylo prostřednictvím mladíkovy stránky realizováno minimálně 15,5 milionu zhlédnutí nelegálních kopií filmů a seriálů, celkem pak mladík na svých stránkách nabízel téměř 3.300 filmů a sérií seriálů. Například film Bathory zhlédlo minimálně 20 467 lidí, film Bobule 14 961, film Taková normální rodinka 11 931 a film Nestyda 10 363 uživatelů. Mezi zahraničními filmy pak vedla Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů s 88 tisíci zhlédnutí, Avatar s 54 tisíci a Camp Rock s 52 tisíci zhlédnutí. Ze seriálů byly nejčastěji sledovány Simpsonovi s více než 1 milionem a 400 tisíci zhlédnutí, Přátelé s 761 tisícem zhlédnutí a Hvězdná brána s 510 tisíci zhlédnutí.

Česká protipirátská unie vyčíslila za zastoupené poškozené škodu na více než 138 milionů korun, přičemž škoda způsobená jedním zhlédnutím filmu byla vyčíslena ve výši 15-30 korun a škoda za jedno zhlédnutí epizody seriálu ve výši 5-10 korun. V legitimních službách VoD (Video on Demand – video na vyžádání) se přitom ceny za zhlédnutí díla pohybují od 9 korun za zhlédnutí epizody staršího českého seriálu až po cenu převyšují 100 korun za zhlédnutí nejnovějšího hollywoodského trháku.

Ohodnoťte tento článek!