Digitální rozhlas udělal velký skok. DAB+ od ČRo pokrývá 80 % populace

10

Český rozhlas ve spolupráci s Českými radiokomunikacemi v pátek výrazně rozšířil pokrytí svého digitálního vysílání ve standardu DAB+. Na začátku roku mohlo digitální rozhlasový multiplex chytat 61 % populace, nyní je to již 80 %. Radiokomunikace totiž spustily devět nových vysílačů, které pokryly západ republiky, Moravu a na řadě míst signál zesílily.

Nové vysílače velkého výkonu odstartovaly v Českých Budějovicích (Kleť), Jáchymově (Klínovec), Brně (Kojál) a Zlíně (Tlustá hora). Menší vysílače se rozjely v Novém Jičíně (Veselský kopec), Olomouci (Radíkov) a Klatovech (Doubrava). ČRa pak ještě spustily dokrývače nízkého výkonu v Plzni (Sylván) a Tasově, kde rozšířily pokrytí dálnice D1.

Pokrytí DAB+ Českéhjo rozhlasu v listopadu 2019 (foto: ČRa)
Pokrytí DAB+ Českéhjo rozhlasu v listopadu 2019 (foto: ČRa)

Rozhlas v multiplexu vysílá celkem 15 stanic:

 • Celoplošné: ČRo Radiožurnál, ČRo Dvojka, ČRo Vltava, ČRo Plus
 • Regionální: Regina DAB Praha, ČRo Region, ČRo Brno, ČRo Ostrava, ČRo Plzeň, ČRo Vysočina
 • Digitální: Radio Wave, Rádio Junior, D-dur, ČRo Jazz, Rádio Retro

V příštím roce by se pokrytí mělo dále rozšířit. Zároveň bude vzrůstat počet dostupných přijímačů. Velký vliv bude mít nová regulace v EU, která automobilkám od roku 2021 nařizuje, že pokud do vozů instalují přijímač, bude muset podporovat digitální vysílání. Škoda již oznámila, že prvním vozem s DAB+ v základní výbavě bude nová Octavia (více o ní v prvních dojmech na Autobibli).

S růstem DAB+ postupně poroste tlak na ukončení analogového vysílání. V Česku se o něm zatím nemluví, ale veřejnoprávní rozhlas v Norsku opustil vlny FM již před dvěma lety.

Přijímáte již digitální vysílání DAB+?

Zdroj: Marcel Procházka

Digitální rozhlas udělal velký skok. DAB+ od ČRo pokrývá 80 % populace
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 5 hlasů

10 KOMENTÁŘE

  • A v čem konkrétně je nedostačující současné 4G? V čem nestačí 3G pro přenos internetového rádia s tak poměrně malými přenosovými nároky? IPTV už je trochu někde jinde. Ale proč ne čistě audio?

    • No tak jsem zvědav, jak pouhým přichodem 5G jako lusknutím prstu budou růst vysílače, zejména na venkově, jako houby po dešti, když k tomu doteď nebyla vůle. Všechny BTS budou náhle připojeny k optice,… už se těším! Protože jen tím, že si doma vyměním Wi-Fi router s podporou 802.11n za novější s 802.11ac se mi pokrytí ani rychlost připojení k internetu nezvýší. Ať o tom budu snít sebevíc. Kdyby se tedy vylepšilo pokrytí výstavbou nových vysílačů a zrychlilo kabelové spojení mezi BTS, troufnu si tvrdit, že LTE by to internetové rádio zvládlo. Jinak nám nepomůže ani 10G HyperTerraSpeed.

 1. Zajímalo by mě, proč
  – mám platit více za nekvalitní předražrná čínská pidirádia se žalostným reproduktorem
  – mám zatěžovat životní prostředí násobně složitější technikou na výrobu

  přičemž hlavní výhodou je
  – lepší robustnost (menší náchylnost na chvilková rušení signálu)
  s čímž se však pojí i
  – nižší práh zachytitelnosti, tj. vyšší nároky na dobrou úroveň úroveň signálu, abychom z rádia vůbec něco slyšeli (zkrátka když se ztratí o pár jedniček a nul víc, nemáme nic)

  a nakonec „útěchou“ za to vše bude
  – výrazná degradace zvukových charakteristik, je-li v obou případech silný signál

  Ať se na mě nikdo nezlobí, ale průměrný datový tok u DAB+ zhruba 72 kb/s, přestože se (snad) bude jednat o HE-AAC je DOST málo i jen na přenos hlasu – rozhovorů, zpravodajství, natož hudby.

  Už teď rádio pouštím málo (ačkoliv stále např. vybírám mobily s FM rádiem), až dojde k vypnutí vysílání VKV FM, skoncuji s rádiem nadobro. I kdybych si tou dobou náhodou nemyslel, že rádio už je přežitek, přechod mi za to nestojí, abych získal HORŠÍ službu. To by museli výrazně zapracovat na kvalitě DAB+ přijímačů a datový tok jednotlivých stanic minimálně zdvojnásobit, ne-li zčtyřnásobit, abych o DAB+ vůbec uvažoval.