DAB+ roste. Český rozhlas již digitálně vysílá pro 61 % populace

8
DAB+
Logo DAB+

Český rozhlas ve spolupráci s Českými radiokomunikacemi ještě těsně před koncem roku pokryl další část území digitálním rádiem DAB+. V prosinci se rozsvítily velké 10kW vysílače v Ústí nad Labem (Buková hora) a Trutnově (Černá hora). Kromě toho bylo spuštěno ještě osm dokrývačů podél dálnice D1 mezi Prahou a Brnem.

Celkem již Rozhlas v DAB+ pokrývá 61 % populace. Na konci roku 2017 to bylo jen 40 %. Pokrývání nepoleví ani letos. Podle předběžných plánů se v první polovině se dočkají posluchači v jižních Čechách a v oblasti jižní a střední Moravy. Signál bude dostupný pro 75 % populace. Rozhlas mimochodem spustil také infoweb Doba DABová, na kterém vysvětluje výhody příjmu digitálního rádia i to, jak jej naladit.

Pokrytí DAB+ Českého rozhlasu na konci roku 2018
Pokrytí DAB+ Českého rozhlasu na konci roku 2018

Rozhlas přes DAB+ šíří 14 stanic, z toho 5, které dosud byly jen na internetu, nikoliv v FM.

 • Celoplošné: ČRo Radiožurnál, ČRo Dvojka, ČRo Vltava, ČRo Plus
 • Regionální: Regina DAB Praha, ČRo Region, ČRo Brno, ČRo Ostrava a ČRo Plzeň
 • Digitální: Radio Wave, Rádio Junior, D-dur, ČRo Jazz, Rádio Retro

TIP: Milník pro digitální rádio. V Evropě budou auta muset povinně nabízet DAB+

DAB+ roste. Český rozhlas již digitálně vysílá pro 61 % populace
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (83.64%) 11 hlasů

8 KOMENTÁŘE

 1. AM přijímač si člověk mohl v podstatě zbastlit sám. FM přijímač se dá sehnat za pakatel (cca od 30 korun). DAB+ je zbytečně předražené zařízení v ceně kolem tisíce korun, které z hlediska uživatelů nepřináší v podstatě žádné výhody.
  Jediný důvod proč se to prosazuje je, že stát může časem ušetřit FM frekvence a výrobci zařízení si namastí kapsu.

  Za mne jasné ne pro DAB+!

 2. DAB+ roste. Český rozhlas již digitálně vysílá pro 61 % populace .
  ————————————————————————————————————————————

  K čemu DAB+, když tam jsou vysílané pouze Dietní Programy a Kecy v Kleci ?

  Aby jste v tom ale nebyli sami, Český Rozhlase, tak ty Komerční Rádia na FM, taky s těmi Reklamami nejsou žádná výhra .

  To internetové Rádia jsou jiné kafe !
  Tam si najde Každý, tu svou oblíbenou Skupinu Stanic, Bez Reklam a Nesmyslů, co jenom nasírají posluchače .

  • já mám MP3 přehrávač, za 100,-Kč, a vykuchal jsem mu baterku, přes usb vstup to mám zapojené do cigaretového zapalovače, takže mi to začne automaticky hrát poslední písničku kterou to hrálo naposled, mám tam myslím 16GB a je tam několik hodin hudbyod mýho dětství až po součastnost. A je to prostě bomba, protože tam mám písničky které se mi líbí.

 3. A to má jako bejt nějak pozitivní zpráva?

  Jako fanoušek novejch technologií mám digitální rádio doma už pár let a můžu ho používat akorát jako digitální hodiny, páč ikdyž bydlím 30km od Brna, tak tady chytnem akorát velký kulový.

  Další věc je, jak psal již někdo výše, že ta skladba stanic je o ničem. Chce to začít překlápět komerční stanice, jinak ke skutečnému rozšíření mezi BFU nedojde.

 4. No je super, že se na DABu vysílá D-dur, který člověk — jakožto jedinou kulturní stanici českého éteru — jinak chytne jedině na internetu. Nicméně vzhledem k pokrytí sotva poloviny území ČR a vzhledem k zoufalé nabídce přijímačů, které jsou násobně dražší než analogové, tak to jaksi nemá smysl. Zajímalo by mě, kolik z těch 61 % populace poslouchá něco jinýho než impulsovic de*ilizující krabičku, aby měl DAB smysl…