Český T-Mobile otestoval LTE se čtyřmi anténami. Přinese až dvojnásobné rychlosti

0

Tuzemský operátor je prvním na světě, který otestoval čtyřanténový systém 4×4 MIMO u LTE sítě v pásmu 800 MHz. Test proběhl v pražských Petrovicích za asistence mateřského Deutsche Telekomu a společností Huawei a SkyCross.

Běžně se dnes používají systémy 2×2 MIMO, což znamená, že se současně používají dvě antény na vysílači a dvě antény v mobilu. Pokud se jejich počet na každé straně zdvojnásobí, může se při stejné šířce pásma dosáhnout teoreticky dvojnásobné rychlosti.

 

T-Mobile (ale i O2 a Vodafone) mají v pásmu 800 MHz jen 10MHz šířku, což v režimu 2×2 a síti LTE 4. kategorie znamená maximální rychlost 75/25 Mb/s. V zapojení 4×4 to bude dvakrát tolik. Na papíru. T-Mobile přiznává, že reálný nárůst je v průměru okolo 70 %. Více antén ale neznamená jen lepší rychlosti, ale také silnější signál v budovách a na místech dále od vysílače.

Ještě se ale neradujte. Jde o pouhý test, o reálném nasazení se zatím neuvažuje. Na trhu není ani žádný mobil, který by 4×4 MIMO podporoval. Je to však jedna z cest, jak mobilní sítě přiblížit gigabitovým rychlostem. Využije se více antén, širší pásma a více frekvencí současně. Deutsche Telekom už loni testoval LTE Advanced se zapojením 4×4 MIMO, a to ve spojených pásmech 1800 a 2600 MHz. Společnost přitom dosáhla rychlosti stahování 580 Mb/s.

Poznatky z tohoto testu využije T-Mobile a celá skupina Deutsche Telekom pro budování maximálně inovativní a efektivní sítě LTE-Advanced,“ říká Vladimír Klein, technologický ředitel operátora, a dodává: „Rovněž nám pomohou k dalšímu vylepšování technologie Voice over LTE, kterou chceme našim zákazníkům nabídnout v první polovině letošního roku.

Zdroj: T-Mobile

Ohodnoťte tento článek!