Čeští policisté chytili ruského hackera podezřelého z masivního útoku na LinkedIn

3

V červnu 2012 byl napaden web sítě LinkedIn. Útočník či útočníci tehdy získali e-mailové adresy a hesla 6,5 milionu uživatelů. Letos firma prozradila, že útok by ve skutečnosti mnohem větší a že bylo kompromitováno dalších 100 milionů účtů. U nich už sice hesla byla v hashované podobě, ale pravděpodobně došlo k jejich dešifrování.

Společnost LinkedIn předala všechny dostupné informace o hacku FBI a po rozsáhlém vyšetřování bylo zjištěno, že by se zodpovědný pachatel měl nacházet v Praze. Česká policie v říjnu dopadla ruského občana, který je podezřelý i z dalších hackerských útoků. Nepotvrdila však, jestli byl opravdu zapleten i do případu LinkedInu. Podle agentury Reuters je to ale pravděpodobné.

 

Díky rychlému toku informací byl muž zadržen již 12 hodin po přijetí první operativní informace. Na území ČR se pohyboval luxusním vozem v doprovodu své přítelkyně. K samotnému zadržení došlo v jednom z hotelů v centru Prahy. Hledaný byl zákrokem policistů natolik překvapen, že nekladl žádný odpor,“ píše mluvčí policejního prezidia David Schön na webu policie.

„Bezprostředně po zadržení se u muže projevil kolapsový stav a policisté mu museli neprodleně poskytnout první pomoc a nakonec byl hospitalizován v nemocnici. Městský soud v Praze rozhodl o mužově vzetí do vazby. O vydání hackera do USA budou nyní rozhodovat justiční orgány,“ dodádá Schön.

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE