Je vám během cestování špatně? Česká aplikace KineStop by měla pomoci

0
auto pohyb
Ilustrační foto (zdroj: Free-Photos / Pixabay)

Jestliže se vám nebo vašim dětem dělá při cestování autem, autobusem, vlakem či letadlem nevolno, zřejmě trpíte tzv. kinetózou. Tu vyvolává nesoulad mezi vizuálním vjemem a vestibulárním systémem ve vnitřním uchu. Ušní orgán dokáže rozpoznávat polohu a zrychlení, pokud však oči vidí jiný nebo žádný pohyb (čtete si knížku, koukáte do sedačky apod.), udělá se vám špatně.

Na nemoc z pohybu existují léky, ale ty mají vedlejší účinky a mohou způsobit únavu. Čeští vývojáři z Urbandroidu proto vytvořili aplikaci KineStop (Play Store, zdarma), která by měla rovněž pomoci. Synchronizuje to, co vidíte, s tím, co slyšíte.

Funguje tak, že na obrazovku mobilu či tabletu vykreslí průsvitný horizont, který se naklání podle vašeho pohybu (na mobilu k detekci zrychlení slouží akcelerometr). Oči pak při čtení nebo sledování videa periferně vidí i očekávaný pohyb, takže by se kinetóza neměla projevovat.

Osobně kinetózou netrpím, takže účinky aplikace nevyzkouším. KineStop navíc vyšel teprve v září a má přes 100 instalací, takže se zatím nedá řídit ani podle zpětně vazby uživatelů.

Urbandroid má ale s podobnými aplikacemi pomáhajícímu zdraví velké zkušenosti. Autoři stojí za monitorem spánku Sleep as Android, eliminátorem modrého světla Twilight nebo dětským uspávadlem Baby Sleep, které mají několik milionů uživatelů.

Je vám během cestování špatně? Česká aplikace KineStop by měla pomoci
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84%) 5 hlasů