CETIN chce do sedmi let dostat gigabit přes optiku do milionu domácností

15

CETIN začal masivně investovat do sítě krátce po svém vzniku v roce 2015, kdy oznámil plán utratit 22 (později to zvýšil na 27) miliard do roku 2022. Ten spočívá hlavně ve výstavbě předsunutých DSLAMů, čímž se zkrátí „poslední míle“. Zvýší se teoretická maximální rychlost, kterou pak operátor ještě vylepšil zavedením technologií vectoringu (již téměř na všech přípojkách) a nově bondingu (sdružováním dvou metalických párů do jedné linky).

Na letošním partnerském dni CETIN oznámil další plán – dostat gigabitovou optiku do milionu domácností. Ne všude má budování optické sítě smysl, ale milion přípojek už znamená přivést optiku FTTH/FTTB i do staré zástavby, ne jen k nově stavěným domům. V dosahu sítě je nyní zhruba 3,8 milionu domácností, do zbývajícího půl milionu domácností přípojka CETINu nevede, nebo neumožňuje přenos dat. Možnost gigabitu má nyní asi 30 000 přípojek.

Cetin ftth optika foto3
Juraj Šedivý, generální ředitel CETINu

V minulosti přitom CETIN již gigabitové přípojky (v menším množství) nabízel, ale zájem o ně byl celkem malý – nejen kvůli vyšší ceně, ale hlavně proto, že takovou rychlost zatím nejde plně využít. To se má ale změnit. CETIN uvádí, že s gigabitovou přípojkou lze získat prakticky neomezenou kapacitu při internet, televizi i gaming (pokud ale nedojde k uplatnění FUPu od virtuálního poskytovatele, pozn. redakce).

Cetin uvádí, že na gigabit může hned teď zvýšit svoji rychlost necelých pět tisíc přípojek. To by znamenalo, že 25 000 uživatelů tuhle rychlost již využívá – přitom před zhruba 4 měsíci si gigabit koupilo přesně 7 uživatelů.

Zrychlování se ale bude týkat (trochu zbytečně) i současných 100Mb přípojek, nepůjde primárně o navyšování rychlosti tak, kde je dnes stěží 20 Mb/s (taková místa pořád jsou, jinak by nebyl průměr 80 Mb/s).

V roce 2018 došlo ke zvýšení průměrné (nabízené) rychlosti sítě z 52 na 67 Mb/s, letos už je to prý už 80 Mb/s. Půl milionu přípojek umožňuje rychlost 250 Mb/s a stále dobrých 100 Mb/s je aktuálně dostupné na 1,4 milionu přípojek. Necelý půl milion zákazníků nyní využívá nižší rychlost, než jakou může mít.

Cetin ftth optika foto2
Cetin ftth optika foto2

Samozřejmě stále platí, že upload je 1/10 downloadu. V síti CETINu bylo za letošní rok staženo 1 256 011 TB a odesláno 65 832 TB, což by odpovídalo poměru 1/19. To ale neznamená, že by lepší poměr pro upload nebyl pro řadu uživatelů potřebný. Je to však dáno technologií a zvýšit čistě upload by šlo jen umělým omezením downloadu.

Samotná páteřní síť CETINu je prý připravena na obrovské objemy dat (stovky Gb/s mezi krajskými městy), takže zbývá tuhle možnost nabídnout i uživatelům. Současný průměr na jednu přípojku je 5 GB stažených dat denně!

Vylepšená mapa ZrychlujemeČesko.cz

Přes mapu na adrese ZrychlujemeČesko.cz si můžete zjistit orientační nejvyšší nabízenou rychlost, nově má přibýt i zakreslení umístění samotných rDSLAMů, řekla to na partnerské konferenci Kamila Dunděrová, specialistka komunikace. Uživatel tak snad konečně uvidí, ke kterému z nich je připojen. Dalšími funkcemi by měla být jednoduchá kalkulačka, která prozradí, jakou rychlost asi tak potřebujete a měřič aktuální rychlosti připojení.

Cetin ftth optika foto4
Hurá

Vlastní DSL modem již brzy

Cetin také chystá vlastní DSL modem, neboť jejich nabídka na trhu je docela mizerná a neodpovídá požadavkům uživatelů. Zařízení s názvem Terminátor poskytne přímo CETIN za 20 Kč měsíčně.

Terminátor bude mít jeden gigabitový port RJ45, z druhé strany do něj operátor připojí VDSL2, VDSL3 nebo optiku přes G.PON. Zařízení bude posledním prvkem sítě v majetku poskytovatele.

Takto nový DSL modem vypadat nebude, jeho podobu už ale známe. (Bude to trochu jiná bílá krabička)
CETIN chce do sedmi let dostat gigabit přes optiku do milionu domácností
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88.57%) 7 hlasů

15 KOMENTÁŘE

 1. Ja slysel od zamestnancu, ze chteji pristi rok poresit ten nepomer down/up.

  Jinak umi i poslat mapu siti kolem vaseho pozemku a s prekvapenim jsem zjistil, ze mame v chodniku optiku. Az zacnou mit neco za rozumnou cenu, tak urcite upgrade na optiku bude.

 2. Pardon, že mám takový hloupý dotaz, ale on je takový problém tu optiku dávat na sloupy, kde vede i elektřina? Se to nějak ruší nebo co? Protože jestli ne, tak by to měli snad mnohonásobně jednodušší to natahat přes to a neřešit kopání, stavební povolení atd. a kromě toho elektřina dneska vede do každé díry, takže by měli i mnohem lepší pokrytí. Pardon za takový off topic, ale už docela dlouho mě to zajímá, proč je zavedení optiky taková složitá věc.

  • na sloupy se dnes už skoro nic nedává, vše jde do země. Je k tomu vícero důvodů – kabely mají větší klid, nehrozí jejich poškození (jak záměrné, tak např. nepřízní počasí), nemáš potřebu zajišťovat svým pracovníkům školení a nástroje pro práci ve výškách apod. Další problém je v tom, že telco služby potřebují po trase aktivní zařízení, proto se tak jako tak nevyhneš antoníčkům, ve kterých se to realizuje.

   • Oni by to klidně tahali na sloupech, ale ČEZ na svoje sloupy nikoho nepustí. Ani v Praze se dopravní podnik neumí dohodnout s STK, aby se troleje věšely na lampy a vznikaj kvůli tomu nový sloupy.
    Proč se nevymění telefon na sloupech za optiku netuším.

    • Ten důvod je prostý, věcné břemeno. Jakmile povolíš a necháš tam něco namontovat, v tom okamžiku jsi spoluzodpovědný a hlavně žalovatelný za případnou škodu, způsobenou přetržkou dodávek služby.

     Navíc kabelům je vážně líp v zemi. Pitomá bouračka, kdy auto sejme sloup, se odehrává poměrně často. Hasiči přijedou, odstříhají dráty/kabely, a ty můžeš tahat (v lepším případě napojovat) znova. Výměna telefonů za optiku – proč, proboha? Ta měď tam už je a vydělává, je dávno účetně odepsaná. Takhle vyměníš měď za fiber a budeš muset zařídit převod IP POTS, případně poměnit aparáty účastníkům, prostě do toho nasypat moře peněz, a přitom z hlediska telefonů z toho nedostaneš nic navíc, spíše naopak, protože stará dobrá analogová telefonie ti bude fungovat pořád (i když v dané lokalitě nepojede nic), až do doby, než lehne ústředna. Nepotřebuje napájení u účastníka a telefony jsou laciné a jednoduché.

  • Ono to není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát – tahání po sloupech s elektrikou má svoje specifika – mechanika je úplně jiná oproti AlFe lanu používanému pro silová vedení, v zimě se vodiče ohřívají průtokem proudu, což o optice říci nemůžeme. Nomen omen, spadnuté venovní vedení námrazou, stromem nebo něčím je sice problém ale v pohodě řešitelný ovšem spojkovaná optika…ale tfuj. I když všechny energetiky (EON, ČEZ, PRE) mají svoje divize/dceřiné společnosti na optiky, tak jim to moc nejde.

   Plus jako takový drobný legislativní bonus – jedná se o nové zařízení tzn. nový povolovací proces, trochu něco jiného by bylo, kdyby se energetika tvářila, že to nemá jako komereční optiku ale pro řízení sítě ale… Takže něco jako dálnice, akorát bez ekologů ale pořád běh na dlouhou trať.

   Problematika je pochopitelně širší, ale jako nástin, že to není tak easy snad postačí.

 3. Líbí se mi ten Terminátor. Škoda, že velmi pravděpodobně není vybaven pro použití napájení z JTS (a variantně PoE přes ethernet pro optiku), to by byla neskutečná bomba, protože by bylo možné jej mít „uložen“ prakticky kdekoli a táhnout k němu už jen ten ethernet.

 4. „To ale neznamená, že by lepší poměr pro upload nebyl pro řadu uživatelů potřebný. Je to však dáno technologií a zvýšit čistě upload by šlo jen umělým omezením downloadu.“ jak mám tohle chápat? Lze tedy ubrat (teoreticky technologicky) 20Mbit z downloadu a zvednout o 20Mbit upload? Protože jak je napsáno „Necelý půl milion zákazníků nyní využívá nižší rychlost, než jakou může mít.“ Větší down už prostě nepotřebují, navíc bude i dost lidí, kteří kupují vyšší down jen proto aby měli rozumný up. Kolik má cetin zákazníků? Pořád se mluví jen o počtu přípojek, ale ty ne zdaleka každý využívá. Pro koho pořád zvyšují down??

  • Je to myšleno tak, že by nějaký virtuál nabízel službu třeba 250/25, ale uměle snížil download a pak ji prodával uživatelům třeba jako 100/25. Ekonomicky by to ale nedávalo smysl.

  • Ano, přesně tak to je. Můžeš si určit, jaký má být poměr mezi uplinkem a downlinkem (čistě přiřazením jednotlivých frekvenčních domén). ADSL (a jeho pohrobci) jsou však z definice asymetrické. Plná symetrie je např. u SHDSL, ale je to jen o tom, jak je daná služba navržena.