Cetin spustí vyhrazený IPTV kanál, operátoři budou moci nabízet stabilnější internetovou televizi

Cetin plánuje novou platformu pro poskytování internetové televize. Spustí vyhrazený kanál IPTV, a jako službu jej bude nabízet všem (virtuálním) operátorům DSL ve své síti, kterých je okolo osmnácti. Podle generálního ředitele Juraje Šedivého dojde ke spuštění ve druhé polovině roku.

2

Současné internetové televize běží téměř vždy na technologii OTT a skutečné IPTV je vzácné. V síti Cetinu ale již funguje delší dobu a využívá jej například operátor Eri. Jak přesně se liší oznámená nová technologie a tato stávající aktuálně zjišťujeme.

IPTV se liší tím, že jde o vyhrazený kanál pouze, který slouží pro přenos pouze televize. Přes OTT se všechna data přenáší pohromadě. V případě vytížení linky pak může teoreticky dojít k zasekávání. Technologie IPTV by toto měla řešit. Pokud budete například vytěžovat linku stahováním, nebude to mít žádný vliv na příjem televize.

Dnes to není žádný velký problém, i když občask výpadku dojde. Většinou za to ale nemůže vytížená linka na poslední míli, ale výpadek u operátora. OTT je z vlastní zkušenosti vcelku nenáročné, díky kompresi HEVC stačí i poměrně pomalé připojení, ale s nárůstem dat se to může změnit. Pokud operátoři internetových televizí přejdou více na 4K a přibude zákazníků, i dobře dimenzovaná síť to může pocítit. To nám tvrdili zástupci Cetinu již v minulosti.

Tip: První erotickou TV stanici v rozlišení 4K naladíte u SledováníTV

Přenos videa představuje zhruba 58 % veškerého globálního provozu a toto číslo má růst. IPTV kanál se samozřejmě netýká Youtube ani Netflixu (což by ale bylo zajímavé), ale pouze lokálních operátorů internetových televizí.

Tip: IPTV za stovku a napořád? Tohle jsou nejlevnější tarify internetové televize

IPTV ale musí operátor provozovat na „své“ síti, takže bude zřejmě omezena konkurence. Cetin poskytne technologii IPTV pro virtuálního operátora DSL (například O2) a ten přes ni bude nabízet nějakou internetovou televizi (například O2 TV). Jiný operátor DSL se pak dohodne zase třeba se SledováníTV.

Je možné, že půjde provozovat více internetových televizí od jednoho DSL operátora a zákazník si bude moci vybrat, nicméně toho bude mít plně pod kontrolou právě operátor DSL. Naopak operátoři internetových televizí budou pravděpodobně tahat za kratší konec provazu. Uživatel si zkrátka zřejmě nebude moci vybrat jakoukoliv internetovou televizi, ale bude mu nějaká nabídnuta. Pokud by chtěl jinou, zbývá mu OTT. Dá se tak očekávat i jistí zdražení.

slovníček:

  • virtuální operátor DSL – poskytovatel internetu, který nabízí připojení koncovým zákazníkům, ale nevlastní síť. Tu si „pronajímá“ od Cetinu, proto jej lze považovat za virtuálního operátora (podobně jako u mobilních sítí).
  • operátor internetové televize – poskytovatel televizního vysílání přes internet (OTT)
  • IPTV – (Internet Protocol TV) technologie přenosu internetové televize přes samostatný vyhrazený datový kanál.
  • OTT – (Ove The Top) technologie přenosu internetové televize současně s ostatími daty. Nelze rozeznat, které pakety patří k televizi a prioritizovat je.
Cetin spustí vyhrazený IPTV kanál, operátoři budou moci nabízet stabilnější internetovou televizi
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 12 hlasů

2 KOMENTÁŘE