CETIN zdvojnásobil rychlost přípojek. Stálo jej to přes 10 miliard korun

7
VDSL
Ilustrační foto (autor: Asim18 / Wikipedia)

V roce 2015 došlo k rozpůlení O2. Od původní firmy od odštěpila Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN), která provozuje českou teleko… No však víte. O2 si ponechalo maloobchodní služby a spravuje rádiové frekvence. CETINu patří celorepubliková optická a metalická síť (telefonní linky) a stará se též o mobilní vysílače pro O2.

První velkou akcí CETINu byla před třemi lety oznámená modernizace metalické sítě. Firma na to chtěla během sedmi let uvolnit 22 miliard korun. Za tu dobu už vyčerpala více než polovinu prostředků. A výsledky? V září 2015 byla průměrná rychlost dostupná na přípojkách 22 Mb/s, teď je to 52 Mb/s.

TIP: Velký den pro český internet, CETIN zrušil agregaci DSL

CETIN zrychlil připojení již v 1 031 521 domácnostech. V bezmála 900 000 domácnostech je dostupná alespoň 100Mb/s přípojka, v 260 000 pak i 250Mb/s. Do konce května CETIN postavil 4018 předsunutých DSLAMů, z toho přes 60 % v malých a středních obcích. Díky těmto rozvaděčům se zkracuje vzdálenost mezi koncovou přípojkou a ústřednou. U metalických sítí totiž na délce záleží a nové technologie VDSL2, G.fast nebo XG Fast přenášejí vysoké rychlosti jen na stovky či desítky metrů.

TIP: CETIN spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování

Od letoška firma mimochodem nabízí i gigabitové připojení přes optickou síť. V Česku již CETIN natáhl 42 660 km optických kabelů, celkem 1,7 milionu kilometrů vláken.

cetin-infografika
Infografika Cetinu
CETIN zdvojnásobil rychlost přípojek. Stálo jej to přes 10 miliard korun
Ohodnoťte tento článek!
3.7 (74%) 10 hlasů

7 KOMENTÁŘE

 1. No jak kde. Nejvtipnější je že u mě v ulici dělali ten DSLAM ale problém je že těch 250 Mbit/s zařízli přímo u mě a to tím způsobem že soused co má barák ve stejné poloze zkrátka mu koukám bytu jelikož bydlí na proti mě přes ulici tak on má 250 Mbit/s a já 50 Mbit /s. Ale dřív mi to ukazovalo taky 250 ale najednou to bylo 50 tak jsem se na to ptal a bylo mi řečeno že se jednalo o chybu v systému u nich tak že soused 250 a já 50 a baráky naproti sobě 😀

  • a není to náhodou tak, že soused má smlouvu od poskytovatele na 250 Mbit/s ty jen na 50? Ono to zrychlení není zadarmo a hádám, že jenom po výměně DSLAM nějakou chvíli trvalo než nastavili správně rychlosti jednotlivým uživatelům.

   • siddhi: o žádný smlouvy se podle mě nejedná tohle ukazuje ta jejich mapa pokrytí protože barák co je nalepený na nás a soused naproti a od nich vlastně nahoru po ulici mají v přípojkách 250 Mbit/s až k DSLAMu nad něj jsem se nedíval a od našeho domu a níž jsou snad všichni na 50 Mbit/s jako já a možná někde i na 20 Mbit/s.

   • matyasrr: No jestli je to tak, tak je to křivárna jelikož první barák co jede na 50 je můj a jde to níž po ulici až na konec. 😀 Je to celkem škoda mapa mi ukazuje tedy 50 ale na FB mi týpek napsal že mám aspoň možnost přejít na 100 Mbit/s ale zřejmě to nebude garantovaný protože mi ještě napsal že síť pracuje v rozmezí 56-100 Mbit/s. Jinak citace z FB zprávy: Nicméně informace, kterou jsem ještě dnes obdržel od kolegů je taková, že je u Vás dostupné připojení o rychlosti až 100Mbit/s (nutno podotknout, že tento rychlostní profil pracuje v rozmezí 56-100Mbit/s). Máte-li tedy zájem, kontaktujte některého z poskytovatelů ve Vaší lokalitě ohledně tarifu, který by Vám mohl vyhovovat. Děkuji za pochopení, s pozdravem, Marek / FB tým CETIN.

 2. Cetin se chlubí, jak navyšuje rychlost a investuje do rychlého internetu. Spíše by však měli navýšit ty nejproblémovější a nejpomalejší přípojky.
  U nás na malé obci aktuálně pouze ADSL 2Mbit/s. Prý možná již v září na 20Mbit/s.