Cetin slibuje rychlejší ADSL až 250 Mb/s. Pod 16 Mb/s by neměl být téměř nikdo

7

Pevný internet až do domu je z historických důvodů (SPT Telecom) záležitostí hlavně CETINu, v menší míře jsou potom rozšíření operátoři kabelové televize nebo lokální provideři. Zakopat kabel do chodníků v celé zemi není jen tak.

Společnost CETIN byla před odštěpením v roce 2015 součástí O2 a stále má stejného vlastníka, kterým je PPF Petra Kellnera. Úkolem CETINu je hlavně fixní síť (optické kabely, páteřní sítě), zatímco O2 se stará o koncového zákazníka. Proč k rozdělení došlo je na dlouhé povídání s řadou spekulací.

Na včerejší tiskové konferenci společně se společností Český bezdrát oznámil CETIN nově nabízenou velkoobchodní rychlost xDSL 250 Mb/s (25 Mb/s pro upload, lepší poměr ADSL nenabízí ani u optiky). Jednotliví provideři mohou tuto rychlost nabídnout zákazníkům buď přes konektivitu Českého bezdrátu (Eri), nebo vlastní. Bude k tomu potřeba hlavně podpora technologie VDSL3.

screenshot-2017-06-07-22-38-22

Velkých providerů je více a kromě mobilních operátorů nabízí ADSL také třeba GiTy, 365internet, Nordic Telecom, WIA či AVONET. Český bezdrát pak nabízí ADSL/VDSL pod značkou Eri a rychlost 250/25 Mb/s má za 1269 Kč měsíčně (jiné zdroje uvádí 669 Kč). Samozřejmě musíte počítat s nějakou agregací, typicky 1:50, ale lze si připlatit i za nižší. Linku jen pro sebe nebudete mít u ADSL asi nikdy.

Přes www.cetin.cz/zrychlujeme si můžete zjistit nejvyšší dostupnou rychlost ADSL internetu na vaší adrese. Momentálně má prý asi půl milionu domácností možnost připojení rychlostí přes 100 Mb/s a na novou rychlost 250 Mb/s dosáhne zhruba 100 000 přípojek. Na stejném webu se s předstihem čtyř měsíců dozvíte o plánovaném upgrade sítě.

screenshot-2017-06-07-22-02-46

V mém případě je nejvyšší nabízená rychlost ADSL pouze 8 Mb/s (takže řeším internet jinak), ale formulářem lze požádat o navýšení. Samozřejmě to neznamená, že k vám hned přijdou položit optiku, ale pokud se ze stejného místa ozve více lidí, mohlo by získat vyšší prioritu. CETIN má představu, aby 90 % přípojek dosáhlo na rychlost alespoň 16 Mb/s do roku 2022. Na upgrade je vyčleněno 22 miliard korun.

screenshot-2017-06-07-22-12-57

Rychlost v nejvyšší míře ovlivňuje vzdálenost od ústředny (uličního rozvaděče FTTC, tedy DSLAMu). Konkrétně v Brně přibylo za poslední rok 62 nových DSLAMů, což způsobilo přiblížení asi 11 000 domácností „blíže ústředně“. Denně se jich staví v průměru osm. Teoretická rychlost 250 Mb/s by měla fungovat do vzdálenosti 250 metrů od DSLAMu.

„Ústředna ADSL“, takzvaný DSLAM. Zdroj: CETIN

Pokud ale přípojku do domu vůbec nemáte, neměla by nastat situace známá z minulosti, kdy domácnosti čekali na telefon třeba patnáct let. Pokud máte zájem, lze se na vybudování přípojky s CETINem domluvit, a až do ceny kolem 10 000 Kč byste neměli nic platit. Pokud by náklady na vybudování byly vyšší, pak by byla nutná nějaká forma spoluúčasti.

Příští rok se objeví možnost mít doma rychlost až 1 Gb/s. Podmínkou ovšem bude mít nataženou optiku až do bytu. Někteří lokální operátoři navíc tuto rychlost nabízejí už nyní.

img_20170606_113718
Tisková konference se zástupci CETINu a Českého bezdrátu
Cetin slibuje rychlejší ADSL až 250 Mb/s. Pod 16 Mb/s by neměl být téměř nikdo
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

7 KOMENTÁŘE

 1. Obávám se že CETIN opravdu nerozkope celé město aby vyměnil shnilé kabely ještě z dob Československých Spojů za nové, nebo dokonce optiku, takže vám skutečně mohou slibovat co chtějí a vy tomu můžete, ale nemusíte věřit …

 2. Na mé adrese deklarují „AŽ“ 2 Mb/s, což je naprosto přesné, protože v nárazových maximech u nás skutečně dosahuje síť downloadu až 2 Mb/s. A skutečně to jsou Mega-bity, nikoli bajty. Bohužel.

  A Cetin náš již 6 let odbývá s tím, že vybudovat lepší infrastrukturu je příliš drahé. Žádnou spoluúčast nenabídli. Bohužel jinak řešit internet nemůžeme, protože tu nemáme ani mobilní signál. LTE je tu velmi slabě, kvůli čemuž technici našeho operátora tuto službu zamítli.

  Kdyby místo honění gigabitů raději mysleli na takové chudáky, jako jsme my.

   • Bohužel to zas ale poděl. stát (nechal se rozkrást). Místo toho aby tu infrastrukturu třeba pronajímal stejně jako by to mělo být s vodou, tak to sprostě rozprodal. Teď ty peníze plynou za hranice a na údržbu nejde nic.

  • U nas jsem chtel update na neco rychlejsiho nez 20Mb, ktery mam uz 5 let. Zatim nejde…nabidli mi snizeni ceny o 60kc z 495,-. Vzhledem k tomu, ze v baraku je pritomne UPC..sel jsem k nim a objednal 100Mb za 500,- oproti 20Mb za 435,- u O2.. to celkem vypovida samo o sobe 🙂