Rychlost VDSL bude až dvakrát vyšší. CETIN v září spouští vectoring

7
VDSL
Ilustrační foto (autor: Asim18 / Wikipedia)

Česká telekomunikační infrastruktura investuje do modernizace své pevné sítě 27 miliard korun. Firma už utratila více než třetinu plánované částky a průměrná rychlost v síti díky tomu zdvojnásobila. A bude líp.

CETIN se při zrychlování své sítě bude opírat o čtyři pilíře. Tím hlavním je rozšiřování předsunutých kabinetů (rDSLAMů), které zkrátí vzdálenost k přípojkám. U metalického vedení na rozdíl od optiky platí, že čím kratší vedení, tím vyšších rychlostí lze dosáhnout.

Druhým je rozšiřování VDSL profilu 32b, který společnost obchodně nazývá „VDSL3“. Linka v takovém případě využívá dvojnásobnou šířku pásma (35 místo 17 MHz) a na vzdálenostech do 300 metrů umožňuje rychlosti až 250/25 Mb/s.

Vliv vectoringu na rychlost VDSL
Vliv vectoringu na rychlost VDSL (zdroj: CETIN)

Třetím pilířem bude vectoring. Technologie, která efektivně odstraňuje přeslechy mezi sousedními linkami vedenými v ulicích umožní na kratších vzdálenostech rovněž až zdvojnásobit přenosové rychlosti. Účinnost klesá se vzdáleností, ale i na současných linkách s rychlostmi okolo 50 Mb/s se půjde dostat přes stovku.

Minulý týden CETIN oznámil, že vectoring začne postupně zapínat od září a že do konce roku bude dostupný na polovině rDSLAMů (a na všech od září nově budovaných). Během roku 2019 technologii rozšíří na zbytek. Vectoring ale zatím nebude dostupný tam, kde jsou přípojky napojené přímo na velké ústředny RSU/HOST. CETIN k tomu zatím ani nesdělil bližší plány.

Čtvrtým pilířem bude spuštění tzv. bondingu. V takovém případě se v domácnostech a firmách využijí dvě VDSL linky současně, což opět může zdvojnásobit rychlost, navíc nehledě na vzdálenost. Ne ke všem přípojkám však vede více párů měděných dvoulinek.

Rychlost VDSL bude až dvakrát vyšší. CETIN v září spouští vectoring
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 16 hlasů

7 KOMENTÁŘE

  1. No já myslím, že to blábol v rámci _porovnání běžných internetových přípojek (nebavím se o kabelu dlouhém 20km)_ není, protože u metaliky rychlost šíření výrazně klesá útlumem, rušením, přeslechy a jinými vlivy, které u optiky z principu tak výrazné nejsou (resp. jsou řádově menší) a je sakra poznat rozdíl mezi 100m a 400m.

    U optiky (u metaliky samozřejmě také) klesá přímo úměrně vzdálenosti odezva, které je dána rychlostí šíření světla + je třeba počítat s tím, že se světlo v kabelu šíří odrazy, takže paprsek putuje delší vzdálenost, než je délka kabelu.

    Pro optiku jsou podle technologie běžné vzdálenosti cca 10-15km. Na tyto vzdálenosti je běžně možné synchronně replikovat diskové pole v režimu max. availability (primární strana čeká na potvrzení transakce ze záložní strany, pak teprve ohlásí provedení zápisu), takže signál putuje tam i zpět a v takovém režimu to jsou max. jednotky ms (vstupuje tam samozřejmě ještě rychlost zpracování elektronikou a a DWDM, není to čistě o šíření rychlosti světla).