Vlastník síťové infrastruktury Cetin spravuje telekomunikační dráty pro 4,4 milionu domácností. Zdědil je původně po SPT Telecomu a v posledních letech do nich hodně investuje. Celkem až 22 miliard.

Úplně v tichosti tak přišel s informací, že od 3. dubna přestává uplatňovat agregaci, respektive ono známé sdílení rychlosti s více uživateli (1:25 či 1:50). Měli jste sice linku o určité rychlosti, ale tu jste sdíleli s dalšími domácnostmi. Byl to jeden z důvodů, proč lidé raději využívali internet přes jinou technologii, nejčastěji kabelovou televizi nebo lokální providery.

dslam2
Výměna DSLAMu za rychlejší VDSL3 technologii (foto: Cetin)

Podle produktového manažera Jakuba Kopeckého je síť v tak dobré kondici, že řízenou agregaci přestali někdy před dvěma týdny úplně využívat. DSLAMů je čím dál více, jejich kapacita roste a není důvod uživatele už tolik omezovat. Naopak se zaměřují až na gigabitové přípojky, byť v praxi zatím neprodali ani jedinou a i nároční uživatelé si zaplatí maximálně 500 Mb/s.

Velký den pro český internet: Cetin zrušil agregaci DSL, už žádné 1:25 nebo 1:50
Ohodnoťte tento článek!
3.9 (78%) 40 hlasů

13 KOMENTÁŘE

 1. „…i nároční uživatelé si zaplatí maximálně 500 Mb/s……..“ a Gigabitové přípojky, to je jak sen
  tvl co bych dal za 50Mb/s, ted mám bezdrát 10/10Mb s agregací 1:5 za 475Kč
  nevím co jsem komu udělal že to máme za trest… za těch 7 let co to mám nám neoficiálně zrychlili připojení až na 11Mb !!!
  bohužel jiného providera si vybrat nemohu, kabelové připojení u nás v bytovce (novostavbě!!) není a že bych si dal na vlastní balkon konkurenční anténu ? fajn ale jediná konkurence co u nás má signál, má špatný výhled na vysílač a neručí za rychlosti
  z těch Gigabitové přípojky asi budu mít mokré sny 😀 😀

  • optiky se možná budují to je snad pravda ale
   1) kdo to natáhne optiku po naší ulici od hlavní ulice až k nám i když jsme docela frekventovaná část obce a prakticky v „centru“ nikdo se s tím nebude obtěžovat, k čemu by to těm lidem bylo, taková optika, že ?
   2) konkrétně muj případ jsem zmínil výše, musel by se provést výkop od silnice až do domu a ten na obci striktně zamítli bez jakéhokoliv přemýšlení