„Chceme si operační systém pro PC, mobil i tablet zvolit sami,“ žádá petice

0

Free Software Foundation a jiné neziskové organizace podporující svobodný software rozjely petici, kterou chtějí výrobce zařízení donutit k volnému výběru operačního systému. Autorům vadí, že si u počítačů, mobilů nebo tabletů nemohou systém zvolit sami, ale mají jej už v ceně. Jeho vrácení je často nemožné nebo komplikované, především se ale musí řešit až zpětně po nákupu počítače.

Cíle tedy je, aby si každý vybral OS ještě před nákupem. Autoři tím mj. chtějí snížit závislost státních úřadů a škol na jediném „správném“ softwarovém řešení, ale hrají také na city s bezpečnostními problémy. Petice upozorňuje na fakt, že NSA podle Edwarda Snowdena upravovala hardware i software tak, aby mohla snadno odposlouchávat komunikaci. Autorům vadí také ochrany před instalací systémů třetích stran, což je například UEFI Secure Boot, která na nových počítačích značně ztížila zavedení jiných OS než Windows.

 

Petice chce získat milion podpisů, v době psaní zprávy jich ještě nezískala ani 1000. Podobné snahy zde byly už v minulosti a přinesly menší vítězství. Spousta výrobců (Acer, Asus, HP, Lenovo, MSI, Toshiba) už nabízí desktopové počítače nebo notebooky i bez operačního systému, netýká se to ale zdaleka všech modelů. Těžko byste našli ultrabook bez Windows.

Představa instalace vlastního systému na mobilu nebo tabletu je pak úplně naivní. Software a hardware je tam více svázaný než u velkých počítačů. Využívá se u nich více hardwarových architektur, systémů je také mnoho a žádná z firem nebude testovat všechny možné kombinace.

Ohodnoťte tento článek!