Chcete mít v notebooku Xeon s dvanácti jádry? Můžete. Jen pozor, uvnitř to pálí

0

Při uvedení Xeonů E5-2600 v2 jsem asi nebyl jediný, kdo si říkal, že by se mu dvanáct jader pod stolem hodilo také. Asi už ale nebylo tolik lidí, kteří by stejných dvanáct jader chtěli mermo mocí mít i na klíně v notebooku. Nicméně firma Eurocom zřejmě usoudila, že po monstrózně výkonných přenosných strojích poptávka je a notebook s dvanáctijádrovým čipem Ivy Bridge-EP uvedla.

Panther 5SE, jak se tento stroj jmenuje, rozhodně není notebook, který byste si pořídili na vyloženě mobilní práci. Pravda, s úhlopříčkou 17,3 palců by ještě příliš nevybočoval. Váží 5,5 kg a tloušťka činí masivních 6,2 cm. Šířka pak 41,9 a délka 28,6 cm. Případným uštěpačným poznámkám (které ale asi stejně přijdou) předchází výrobce tím, že stroj označuje vedle laptopu také za přenosný server.

Eurocom Panther 5SE
Eurocom Panther 5SE

Do Pantheru 5SE lze nainstalovat 32 GB paměti DDR3 a jakýkoliv Xeon E5-2600 v2, včetně těch nejrychlejších. Můžete si tedy dopřát například model E5-2697 v2 (dvanáctijádro se základním taktem 2,7 GHz) či i E5-2697W v2 (osmijádro na 3,4 GHz, které má TDP dokonce 150 W). Čipová sada je dle specifikace X79. Notebook pochopitelně potřebuje přídavný grafický adaptér – na výběr máte z karet GeForce (GTX 670MX, GTX 780M), Radeonů (HD 7970M), ale i grafik Quadro (K5000M). Do karoserie se přitom vejde i SLI nebo CrossFire. Na Pantheru 5SE byste si s nimi jistě slušně zahráli (ačkoliv ten hluk by asi stál za to), ostatně jeho obrazovka o rozlišení 1920 × 1080 bodů umí obnovovací frekvenci 120Hz. Z výroby vám ji za příplatek i nakalibrují. Stolní monitor můžete připojit ke třem výstupům: DisplayPortu 1.2, HDMI i DVI.

Eurocom Panther 5SE
Eurocom Panther 5SE

Zkrátka nepřijdou ani úložiště. Do šasi se vejdou čtyři pevné disky (tři, pokud chcete optickou mechaniku) nebo SSD. V nabídce komponent má Eurocom i 1,5TB Hitachi Travelstar 5K1500, který dovnitř umožňuje nacpat 6 TB prostoru. Jako operační systém lze zvolit buď Windows Server 2008/2012 nebo klasické Windows 7 či 8.

 

O spotřebě Pantherů 5SE si můžete udělat představu z napájecích adaptérů, které k nim Eurocom nabízí: základní model má výkon 300 nebo 330 W; pro konfigurace se SLI je určen adaptér s výkonem 660 W. Přístroj má baterii s kapacitou 78,44 Wh, s kterou údajně dokáže pracovat kolem hodiny (což se ale asi nebude týkat maximální zátěže). Pokud ho skutečně budete používat jako mobilní server, zastane pak baterie funkci UPS.

K přístroji jsou dostupné dokovací stanice, zaujme také (vedle již zmíněného LCD) podsvícenou klávesnicí. Zcela základní konfigurace začínají okolo 2500 EUR, nicméně vzhledem k cenám komponent ani zdaleka nejde o konečnou – například jen upgrade na nejrychlejší dvanáctijádro znamená příplatek 1930 EUR.

Eurocom Panther 5SE
Eurocom Panther 5SE

I díky ceně si toto výkonné přenosné monstrum asi sotva někdo z vás pořídí. Můžete se ale podívat na snímky v galerii, které ukazují například na mohutné (na notebook) chlazení vespod. Všimněte si například, že na dvouventilátorovém chladiči CPU je pro jistotu nálepka, varující před vysokou teplotou součástky. Při provoze je pasiv s heatpipe ukryt pod spodním krytem, i tak se ale vkrádá otázka, jak horký by při zátěži stroj zespoda byl. Naštěstí se spodní stranou nasává chladný vzduch, a tedy by se neměla příliš zahřát; zda by to ale bylo k položení na klín, to nevím.

Zdroj: Eurocom (1, 2, 3)

Ohodnoťte tento článek!