Chcete od PC stoprocentní uptime? FSP prodává redundantní zdroj pro ATX skříně

7

Pro PC se dají pořídit i hodně drahé, robustní a výkonné zdroje. Pokud chcete počítač opravdu pořádně jistit (a třeba UPS už je pro vás samozřejmost), pak vám ale možná chybí jedna vymoženost, kterou v PC nenaleznete. Tzv. redundantní zdroje, které používají servery, totiž umožňují běžet dál, i pokud napájecí zdroj postihne porucha, jelikož jsou zdvojené. Dobrá zpráva je, že pokud věci myslíte až tak vážně, budete už mít možnost být „vždy ve střehu“ i na PC.

Výrobce zdrojů FSP, fungující také pod vlastní retailovou značkou Fortron, totiž začal vyrábět reduntantní zdroj v klasickém provedení ATX, připraveném k instalaci do zcela běžné skříně. Jedná se o řadu nazvanou Twins, kterou FSP ozmámilo už na jaře. Nyní by její 500W model už měl být na trhu a brzy by se k němu měl připojit také výkonnější typ s výkonem 700 W.

Zdroje Twins mají klasickou plechovou krabici formátu ATX a nepotřebují tedy ve skříních žádné speciální úpravy. Redundance není realizována tím, že byste měli dva (na což běžná skříň až na exotické výjimky připravena není). Místo toho je samotné šasi vlastně jen adaptérem, do něhož se vkládají dva výsuvné hranolové moduly, které jsou oba samostatnými zdroji zajišťujícími 12V a standby 5V větev. Každý má logicky své připojení do elektrické sítě. Tyto moduly se zasouvají či vysouvají zezadu, takže je lze vyměnit bez rozebírání počítače, a to i za chodu – podporují „hotswap“.

FSP Twins 500 W, redundantní ATX zdroj
FSP Twins 500 W, redundantní ATX zdroj

Zdroj při poruše jednoho z modulů automaticky přejde na provoz se zbývající jednotkou, takže můžete pokračovat v práci (nejlépe po zasunutí nového modulu, uživatel by tedy asi ideálně měl mít v zásobě i náhradní kus). Jinak pracují paralelně a zátěž je mezi ně rozdělena. Jak jsem zmínil, výměnné moduly zajišťují jen hlavní 12V větev – 500W má kapacitu 43,3 A, 700W model bude zvládat až 60 A. Ovšem poté v PC je tento výkon rozdělen to tří 12V větví po 16 A (500W model) nebo 17 A (700W).

DC-DC konverzi z 12 V na další napětí (5 V, -12 V a 3,3 V) už zajišťuje společný modul. Ten tedy není úplně „hloupým“ kusem plechu, obsahuje totiž elementy pro řízení, sledování, DC-DC měniče pro méně důležité větve a další komponenty. Zdroj tedy není redundantní stoprocentně, protože při poruše těchto společných systémů odejde. Nicméně největší zátěž, u níž je nejvyšší riziko selhání, je ve výměnných modulech. 12V větví se totiž krmí nejžravější komponenty a představuje pod zátěží většinu příkonu. A tato konverze také probíhá ze střídavého proudu a z vysokého napětí. Tudíž by i tato částečná redundance měla riziko, že se počítač kvůli poruše zdroje vypne, z velké části eliminovat.

FSP Twins 500 W, redundantní ATX zdroj
Ke zdroji Twins existuje aplikace pro sledování stavu

Zdroj Twins má pro vnitřní zapojení klasický konektor ATX, ale je kompatibilní i s EPS 12V. Kabeláž poskytuje dva osmipiny (respektive 6+2piny) pro napájení grafik, dvakrát 4+4pinové konektory pro CPU, dva molexy a šest konektorů SATA. Přítomen by měl být i konektor pro FDD mechaniku. Kromě toho by měl Twins mít i kabel, kterým se připojí do výstupu USB na desce. Díky tomu lze pak monitorovat jeho stav jako napětí, teploty, otáčky ventilátorů. Dodávaná monitorovací aplikace pak také ohlásí poruchu jednoho z modulů, pokud by na ni došlo.

 

 

Zdroj údajně používá nadstandardní kondenzátory (neupřesněno), má certifikaci 80+ Gold a ochranu proti přepětí, nadměrnému proudovému zatížení, proti zkratu a také proti selhání ventilátoru. Záruka je pětiletá a střední doba mezi poruchami má být 100 000 hodin. FSP použití zdrojů Twins doporučuje například pro (desktopové) servery v menších firmách, nebo pro počítač řídící elektronizovanou „chytrou domácnost“. Jak už možná čekáte, nejsou vůbec levné. 500W model má stanovenou cenovku 399 dolarů (12 250 Kč s DPH), a 700W bude stát dokonce 499 dolarů (15 300 Kč).

Zdroj: FSP (1, 2)

Chcete od PC stoprocentní uptime? FSP prodává redundantní zdroj pro ATX skříně

Ohodnoťte tento článek!

7 KOMENTÁŘE

  1. 2x 500, nebo dokonce 700W v takovém malém těle je rozhodně super. Už si představuji, jak je to v nějaké pěkné 24/7 dvouprocesorové pracovní stanici. 🙂

    Ale upřímně ta cena… No jo, holt za specialitu se platí. Ale to si radši pořídím dražší skříň a redundantní Deltu, které upřímně věřím více, než Fortronům, kteří mě kdysi zklamali. 🙂