Chcete si udělat RAMDisk v paměti grafické karty? Už to lze i pod Windows

2

RAMDisk je docela šikovná věc pro některé operace na PC, zejména pokud nemáte superrychlé SSD. Konvenčně se pro takové dočasné (volatilní) úložiště používá operační paměť, jenže tu chcete zároveň mít většinou dostupnou pro aplikace. Vzpomínám si, že už před nějakými deseti lety existovaly návody, jak pod Linuxem vytvořit RAMDisk (nebo odkládací soubor) v paměti grafické karty, která někdy může být relativně velká a mimo herní sezení nevyužitá. Pokud se vám takový nápad zdá potenciálně užitečný, pak by vás mohlo potěšit, že něco podobného lze teď experimentálně realizovat i ve Windows.

Umožňuje to malá utilitka GpuRamDrive, která se objevila na GitHubu (a jde tak mimochodem o open source software – pod licencí MIT). Její fungování je jednoduché – alokuje v paměti grafické karty rozsah o vybrané velikosti a připojí ho jako RAMDisk pod zvoleným „písmenkem“. Nastavit to lze pomocí GUI. Program využívá ovladač ImDisk a autor nabízí ke stažení binárky (vyžadují také komponent Visual C++ 2015 Redistributable od Microsoftu), případně můžete kompilovat sami.

Program GpuRamDrive (Zdroj: GitHub)
Program GpuRamDrive (Zdroj: GitHub)

Program je zdá se velmi čerstvý a autor upozorňuje, že je experimentálního charakteru. Takže bych na něm nezkoušel nějakou seriózní práci a raději si dal pozor na to, aby při běhu na počítači nebyla otevřená a neuložená nějaká důležitá data – pro případ, že se něco nepovede ve spolupráci s ovladačem GPU a systém zkolabuje „modrou obrazovkou smrti“. Uvidíme, jaké má autor s tímto pokusem další plány či zda se do projektu na GitHubu třeba nezapojí další vývojáři, zatím jde ale spíše o zajímavost nebo „hračku“.

 

Podle autora programu GpuRamDrive není jím realizovaný RAMDisk úplně nejrychlejší, je zde značný propad výkonu a latence proti virtuálnímu úložišti běžícímu v operační paměti. Bude to nepochybně způsobeno nutností komunikovat po sběrnici PCI Express, když jsou data do paměťového prostoru GPU kopírována nebo z něj čtena. Na obrázku můžete vidět výsledky z CrystalDiskMarku, naměřené na GeForce GTX 850M, bežící v notebooku s procesorem i7-4710MQ (poskytnuté autorem softwaru). Běh RAMDisku údajně také může mít ten vedlejší účinek, že se GPU probouzí z úsporných stavů nebo přepíná na vyšší frekvence a tím se zvedá jeho spotřeba.

Program GpuRamDrive (Zdroj: GitHub)

 

Záchrana PC s vadnou RAM

Mimochodem, v poznámkách k vydání jsem si všiml na odkaz na jiný GitHubový projekt, ovladač BadMemory. Ten slouží k izolaci vybraných bloků v paměti a umožňuje tak rozběhnout Windows na počítači, který má vadnou RAM. Tedy pokud se její závady objevují jen v určitých konkrétních adresách. Příležitost to vyzkoušet jsem neměl, ale tímto softwarem by se možná daly zachránit některé dnešní neštastné notebooky, tablety či integrované minipočítače, které mají operační paměť napevno napájenou na desce, když se v ní objeví závada a hardware už není v záruce.

Zdroje: GitHub, Reddit

Chcete si udělat RAMDisk v paměti grafické karty? Už to lze i pod Windows

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE

  1. Určitě velmi užitečná věc. Já používám AMD Radeon™ RAMDisk už přes 3 roky a spokojenost nejvyšší. Mám na nem sysTEMP a cache od Firefoxu. Dělá disk na RAM pamětech do velikosti 4GB zdarma. A rychlosti u mě R 7062 MB/s, W 8898 MB/s

    • Souhlas, program Ramdisk od AMD je z těch dostupných zdarma asi nejlepší v tomto ohledu. Používám ho na dočasnou zálohu některých souborů a “kešování” na některých svých starších servrech.