Mechanické klávesnice zlevní. Cherry už má řešení

10
Cherry Viola
Cherry Viola

Německá společnost Cherry vyrábějící počítačové periferie a hlavně stejnojmenné spínače, které v posledních letech pomohly navrátit na trh mechanické klávesnice, na CESu představila zajímavou novinku. Jmenuje se Cherry Viola (bez MX) a jde o její zatím nejjednodušší mechanický spínač navíc vyrobený z lacinějších materiálů, díky čemuž by měly klávesnice výrazně zlevnit. V Německu jako by si uvědomili, že jiní výrobci je už dávno okopírovali a zejména Číňané už jsem schopni produkovat kompletní mechaniky ve stovkách korun.

Při letmém srovnání má Cherry Viola podobné parametry jako Cherry MX Red. Výrobce uvádí aktivační dráhu 2 mm, celkovou dráhu 4 mm, odpor 45 gramů, ale průběh není lineární, nýbrž „crosslineární“. Jak přesně bude cítit pod prsty, ale zatím nevíme.

TIP: Cherry MX Low Profile jsou mechanické snímače pro notebooky

Výrobce neuvádí ani životnost spínačů. Novinka je tentokrát bezbarvá (průhledný plast) a počítá s RGB podsvícením. Prozatím neznáme ani konkrétní cenu či dostupnost spínačů nebo rovnou celých klávesnic. Moudřejší snad budeme během příštího velkého IT veletrhu, což bude červnový Computex.

Zdroj: Anandtech

Mechanické klávesnice zlevní. Cherry už má řešení
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 9 hlasů

10 KOMENTÁŘE

 1. Problém mechanických klávesnic osobně vidím v podsvícení. Z 99 typů, které mají na Alze, jich má 95 podsvícení. To je pak těžké najít nějakou normální levnější klávesnici s mechanickými spínači, když všude cpou podsvícení pro dětičky, které sice u počítače tráví celý život, ale naučit se psát všema deseti, je nad jejich síly.

  • Neznam klavesnici, kde by neslo podsviceni vypnout.
   Podsviceni jednoznacne vitam. Protoze je moda cernych periferii a na cerne klavesnici nevidim vubec nic, svetla pismenka mi splyvaji, tak vitam podsviceni, diky kteremu na te klavesnici take neco vidim. V dobe bilych klavesnic byla situace jina a cerna pismenka na bilem podklade byla ok a podsviceni nebylo potreba, ale dnes je to pro cloveka sedicicho u PC v pritmi v podstate nutnost.

   • Jinými slovy navrhujete platit za podsvícení, když ho nepoužívám. To mi nepřijde jako moc logické. Má namitka byla k článku právě proto, že je v něm zmíněn fakt, že Cherry vymýšlí levnější spínače. Z mého pohledu by místo levnějších spínačů mohly být modely, které nemají podsvícení.
    Člověk, který sedí v přítmí u počítače, na klávesnici vidět nepotřebuje, protože umí psát všema deseti, tedy ví, kde co je a najde to po hmatu. Ale samozřejmě vůbec podsvícení neberu vám, kteří jste se to ještě nenaučili, jen mi přijde dost nepoměr 4:95 ve prospěch podsvícení.

    • Chapu vasi frustraci s RGB… taky nejsem zrovna velky fanousek. Ale mlutive tady o nejakych detech, pricemz se tu vytahujete s takovou blbinou jako je psani vsemi deseti, coz zase naopak mne pripada dost detinske.

     • Podsvícení může být na dvě věci. Buď má člověk rád světýlka, anebo potřebuje přečíst popisky ve tmě.
      V prvním případě je dítě, v druhém případě neumí psát všema deseti.
      A chápu, že ti, co neumí psát všema deseti, takové psaní shazují. Taky jsem k nim patřil. Dneska vím, že to byla jedna z největších chyb mého života.

      • Ja jsem o shazovani psani vsemi deseti nerekl ani slovo… sam takhle pisu. Nikdy me ale nenapadlo se s tim vytahovat, protoze mi to prijde detinske.

   • U většiny podsvícených klávesnic když vypneš podsvícení, tak na nich nejde vidět naprosto nic – navíc pokud není CZ tak případné české nálepky nebudou podsvícené.

    Jinak jedna z mála nepodsvícených co znám a zároveň jde o nejlevnější klávesnici s Cherry MX Red je klávesnice právě z dílny Cherry – Cherry MX-BOARD 3.0 – bohužel blbě se schání a většinou jen buď Německá, nebo US (i když byla zprvu dostupná i v CZ).
    Pak je tu ještě GIGABYTE Force K81 – hezká střídmá s Kailhua Red. Dřívě měl Gigabyte i s Cherry MX Red a českým rozložením – bohužel už se snad ani nedá sehnat.

    • Když jsem kdysi sháněl mechanickou klávesnici bez podsvícení, tak jsem právě skončil u té Gigabyte Force K83 s Cherry Red spínači a českými popisky. Bohužel dneska, když bych si koupil ještě další k jiným počítačům, už ji nikde nemají.

     • Přesně u téhle Gigabajtky jsem skončil také. Ještě jsem si k ní pořídil pogumovaný wasd z ebaye. Také oceňuji její hmotnost – sedí na desce jak přibitá, ne že si jeden kejchne a odletí. K nepřímému nasvícení klávesnice mi stačí kus LED RGB pásku nalepený zezadu monitoru a připojený kablíkem do základní desky v pc na RGB konektor.

 2. Mám mechanickou klávesnici Logitech a hlavní věc, kterou na ní nesnáším je právě podsvícení. Vypnout se sice dá, ale klávesnice si to bez software nepamatuje a písmena nejsou vůbec vidět. Podsvícení je bez programu tak intenzivní, že mě oslňuje i na nejnižší intenzitu. Tudíž jen kvůli podsvícení musím mít nainstalovaný 150MB program, který je mi jinak k ničemu.

  Stará klávesnice měla bílá písmena na černých klávesách. Na osvětlení písmen mi stačilo světlo z monitoru, nebo jsem si rozsvítil. Na mechanické se sice lépe hraje, ale protože neumím psát všemi deseti, tak na té staré se mi psalo lépe, protože na písmena bylo vidět vždy.

  Nechtěl jsem kupovat klávesnici s podsvícením, ale v případě mechanických z CZ popisky nebylo na výběr.