Chladič pro GPU Nvidie se spotřebou až 900 W: fotky ukazují design na čtyři sloty s překvapením

5
Nvidia GeForce RTX 3090 Ti v provedení Founders Edition 08
Nvidia GeForce RTX 3090 Ti v provedení Founders Edition
-
Zdroj: Nvidia

Na čínských fórech se objevily reálně vypadající fotky, podle kterých Nvidia chystá ještě mnohem brutálnější a žravější grafiku, než jsou dnešní 450W GeForce RTX 3090 Ti nebo RTX 4090.

Tento týden přišly zprávy, dle nichž Nvidia prý opustila, nebo přinejmenším uložila k ledu plány na grafickou kartu třídy Titan založenou na GPU s architekturou Ada Lovelace. Před vydáním těchto karet se očekávalo, že by takové vyšší modely mohly mít spotřebu až 600 W (nebo dle některých úniků až 800, nebo dokonce 900 W). Možná, že se teď objevil doklad, že Nvidia s takovými vysokoenergetickými modely počítala či experimentovala.

Na čínském fóru Chiphell se objevily fotografie, které podle leakera zachycují komponenty chladiče pro takové připravované karty. Mělo by jít o chladič se stejnou koncepcí, jako mají nynější karty GeForce Founders Edition s charakteristickým motivem „X“ uprostřed a dvojicí ventilátorů. Jenže tento je zřejmě mnohem větší než to, co Nvidia použila pro kartu GeForce RTX 4090. Sama se nabízí domněnka, že karta, kterou měl kočírovat, by měla výrazně vyšší spotřebu než 450 W a leaker údajně mluvil o „až 900 W“. To ale možná byl spíše limit či špička spotřeby. Je možné, že udávané TGP (Total Graphics Power) by bylo nižší.

Na fotkách je vidět postranní rámeček s oním překřížením, jenž je velmi vysoký. Zdá se, že tato karta Founders Edition by asi byla tlustá celé čtyři sloty, což je výdobytek, kterého dosáhly již nereferenční karty GeForce RTX 4090. Na jedné z fotek lze vidět mnoho těchto rámečků zabalených pohromadě. Vypadá to jako výlisky nebo odlitky z továrny (možná ještě před dalším opracováním?). To by naznačovalo, že nešlo o nějaký ručně vyrobený pokusný prototyp, ale že to Nvidia s tímto designem už myslela vážněji. A je klidně možné, že ho ještě uvidíme. Na krytu je totiž nápis GeForce RTX, takže ono zrušení Titanu, o němž se objevily zprávy, nemusí nic měnit.

sti chladiče Nvidia Founders Edition pro až 900W GPU 2
Části chladiče Nvidia Founders Edition pro až 900W GPU (zdroj: Chiphell)

Dvě základny/PCB?

Ventilátory na fotkách nejsou a z pasivu máme bohužel jen jednu fotku ze strany. A ta vytváří víc otázek, než kolik dává odpovědí. Podle fotky to totiž vypadá, jako by pasiv měl základnu („coldplate“ a „baseplate“) nejen na spodní straně přiléhající k PCB, ale současně i na boku. To by se teoreticky dalo vysvětlit tak, že má grafika kvůli vysoké spotřebě vytažené komponenty VRM na zvláštní dceřiné PCB, osazené na bok. Asi nejde o to, že by v této poloze bylo přímo GPU, protože PCB je na fotce vidět v normální poloze vespod pasivu.

sti chladiče Nvidia Founders Edition pro až 900W GPU 3
Části chladiče Nvidia Founders Edition pro až 900W GPU (zdroj: Chiphell)

Popravdě si úplně nedokážu představit, jak by toto mohlo fungovat. Spíš je možná vysvětlení prostější – baseplate a základna na fotce na toto místo nepatří, je jen volně postavená vedle žeber chladiče pro fotku (a náhodou tam sedí tak hezky, že to vypadá, jako by tam patřila).

Ale uvidíme, úkol chladit vzduchovým chladičem v prostoru slotů PCI Express 800–900 W tepla je docela výzva, takže se nedá vyloučit, že inženýři přišli s netypickými a technicky hodně náročnými řešeními a jedním z nich jsou VRM na zvláštní desce vpasované mezi pasiv a okraj karty.

sti chladiče Nvidia Founders Edition pro až 900W GPU
Části chladiče Nvidia Founders Edition pro až 900W GPU (zdroj: Chiphell)

Nvidia prý zkoušela i návrh se třemi ventilátory

Kopite7kimi před časem informoval, že Nvidia vyvíjí pro extrémně výkonné (a „příkonné“) grafiky generace RTX 4000 odlišný chladič od toho, který je teď na kartách GeForce RTX 4090 Founders Edition, ale podle jeho slov měl mít tři ventilátory. Znamenalo by to tedy asi, že zde uniklý návrh nebyl jediný a kandidátů má Nvidia více.

Zdroje: Chiphell, HXL, VideoCardz

Chladič pro GPU Nvidie se spotřebou až 900 W: fotky ukazují design na čtyři sloty s překvapením
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 10 hlasů

5 KOMENTÁŘE

 1. Vzduchové chlazení zde nedává žádný smysl, vždyť to slot ani neudrží.
  Tohle je zralé na chlazení kapalinou, která se potom odvede pryč a chladí externě.
  Jednoduše jedna bedna = počítač, druhá bedna = chladič, třetí bedna = přenosná napájecí elektrárna.

 2. Grafickou kartu nemá držet slot ale upevňovací šroub(y) na zadní straně skříně.
  Mimochodem už moje RTX2080Ti měla v balení podpěru která se umisťuje na opačný konec karty, tedy žádná novinka.
  To jen lidé mající ve skříni pasivně chlazený lowend typu gtx1050 právě objevují Ameriku xD xD

  https://img.joomcdn.net/bc5b77715fac52c3e7abc33fa28233f30554e549_original.jpeg

  https://c1.neweggimages.com/productimage/nb640/AN08S200605SQAqD.jpg

  https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRpqYe2b3XjSGmjoJQxUjZz9BFDuVAYj04Y1Q&usqp=CAU

  https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSIOLCWQq0pmY_nELezj_lFHsT0X1ShQJMUEQ&usqp=CAU