Chrome 85: minimalizace skupin stránek, rychlejší načítání a koncept okopírovaný z Edge

Spousta novinek, které jsou tak skvělé, že vás Google nenechá, abyste si je užili.

4

Po Mozille novou verzi svého internetového prohlížeče vydává Google. Chrome 85 opravuje 20 děr v kódu, přináší ale také další novinky. K nejvýraznějším patří zlepšení skupin pro otevřené stránky, jichž jsme se dočkali ve verzi 83. Jedná se o způsob, jak od sebe lépe odlišit množinu stránek, které mají určitého společného jmenovatele. Skupiny můžete pojmenovávat, hlavně se ale liší barevně.

Barevné linky podbarvují skupiny otevřených karet a jde o výborné vizuální vodítko. Tento koncept seskupených karet vývojový tým obohacuje o možnost určité formy minimalizace. Klepnutím na název skupiny přidružené karty sbalíte, takže v prostoru zaberou minimum prostoru. Např. mně ale sbalení nefunguje a ani vám nemusí. Google funkci distribuuje postupně a distribuci řídí vzdáleně.

Čtete také: Chrome 84 umlčuje nebezpečná oznámení a dává facku HTTP

Dále Google do Chromu implementoval nový režim zobrazení otevřených stránek, jenž nápadně připomíná alternativní styl zobrazení, který jsme viděli v původním Edgi (ve Windows 10 v1703). Jedná se o režim vhodný pro dotekové obrazovky, kdy klepnutím na tlačítko v nástrojové liště rozevřete lištu s kartami a uvidíte na ní náhledy jednotlivých stránek. Jinde než v tabletovém režimu se vám ani nenabídne, jako první se navíc dostává jen na chromebooky. I v tomto případě platí, že si funkci neužijí všichni hned.

Chrome 85 slibuje zajímavé novinky, jeho vydání ale postrádá smysl, protože většinu novinek si hned nezkusíte Zdroj: Petr Urban / Cnews

Poslední uživatelskou novinku představuje automatické vyplňování a ukládání obsahu formulářů v dokumentech v PDF. Kdybyste museli vyplňování nějakého dokumentu přerušit, budete se moct vrátit k rozdělané práci. Ani tato funkce není dostupná v den vydání, Google ji plánuje zapnout v horizontu několika týdnů. Zdá se, že bude navázaná na Google Drive.

Rychlejší načítání webů

Zlepšuje se také výkon prohlížeče. Konkrétně se díky kompilační optimalizační technice a při použití překladače Clang (jen ve Windows a macOS) zkracují doby odezvy prohlížeče a schopnost vykreslit první část stránky. Google podává zjednodušující, ale srozumitelný údaj, podle něhož se načítání stránek zrychlilo až o 10 %. Jedná se o medián jeho interního testování. Výsledky jsou prý ještě lepší, pracujete‑li s mnoha otevřenými weby či programy najednou.

Zdroje: Chrome Releases | blog The Keyword | Chromium Blog

Chrome 85: minimalizace skupin stránek, rychlejší načítání a koncept okopírovaný z Edge
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

4 KOMENTÁŘE

  1. No tak, teď, by mohli zoptimalizovat aby to žralo,méně paměti, v nové verzi Windows 10 2004, sice by to více zatěžovalo procesor, ale, když je to zrychlené, tak pokud to nezatěžuje více teď, tak by to šlo, já stejně, používám prakticky, jenom nový Microsoft EGDe, no! 🙂

  2. Tak barevné značení záložek fungovalo už v IE11, ale pouze barevné odlišení. Nějaké seskupování, minimalizování to tam nebylo. A hle Google to znovu objevil v Chromu. Škoda že to zatím nemá nový Edge.