Chrome experimentuje s podporou systému oznámení ve Windows 10. Proč je to dobře?

Předně už oznámení nebudou vypadat jako cizí prvky vkrádající se do Windows 10.

8
Google Chrome (původní dílo: Freepik / www.flaticon.com)
Google Chrome (původní dílo: Freepik / www.flaticon.com)

Podle záznamu č. 734095 na Monorailu věnovanému Chromiu se pracuje na tom, aby Chrome podporoval systém oznámení ve Windows 10. Podle pár dní starého komentáře by pak mělo být brzy možné funkci vyzkoušet alespoň v některých testovacích verzích Chromu, a to pomocí předvolby na stránce chrome://flags.

Proč je to dobrá zpráva? Teprve Osmičky nabídky vlastní systém oznámení, Desítky ho ale povýšily na další úroveň. Podpora tohoto systému oznámení v první řadě znamená, že všechna oznámení zobrazená danou aplikací budou vypadat stejně jako ostatní. Integrace nemusí být přínosná jen v otázce sjednocení podoby nebo např. umístění oznámení.

Zkoušel jsem ve Chrome Canary i aktuálním Chromiu aktivovat předvolbu chrome://flags/#enable-native-notifications, ale po její aktivaci se mi již prohlížeč nepodařilo znovu spustit.

Notifikace ve Windows 10 jsou dnes propracované, podporují i různé formy interakcí. Dále mohou být ukládány do Centra akcí, kde si je projdete, když se vrátíte k počítači. Nebo až na to budete mít čas. Oznámení v rámci do notifikačního systému ve Windows dále respektují klidový režim, jenž můžete ručně vyvolat. Dokud je aktivní, oznámení vás neobtěžují, ale rovnou se ukládají do Centra akcí.

Jinými slovy, pokud bude Chrome nakonec opravdu podporovat notifikační systém Desítek, oznámení ze strany prohlížeče nebo – a to je patrně ještě důležitější – ze strany webů už nebudou vypadat jako cizí prvky, které do Windows nepatří. V tuto chvíli mě nenapadají ani žádné zápory integrace.

Ohodnoťte tento článek!

8 KOMENTÁŘE

  1. Ač s tou integrací také souhlasím, jedno riziko bych v tom viděl. Uživatelé hrozně rádi ignorují věci, které si je software „naučil ignorovat“. Pochybuju, že dneska běžný uživatel kouká do centra akcí, co tam má za notifikace. Jakmile zmizí tyhle vlastní notifikace Chromu, mohlo by se stát, že je lidi (možná i nechtěně) začnou ignorovat taky (případně to má uživatel rovnou nastavené tak, aby mu žádné notifikace nechodily).

  2. Unifikace je dobrá věc, ale jsem jeden z těch, kteří už centrum akcí ignorují (a díky tomu např. celkem často přehlédnou zprávy Skype). Je to poměrně nepřehledná věc. Sice se dá trochu nakonfigurovat a umravnit, ale i tak to už přeteklo míru užitečnosti díky hlášením Defenderu apod.
    Navíc si stejně díky nevýrazné ikoně nevšimnu, že tam něco nového je, pokud to na mě přímo nevyskočí, když jsem u PC. Samotné zobrazení notifikací při otevření toho centra také přehledné není, opět i díky „modernímu“ nevýraznému pojetí, bez zjevnějšího (třeba barevného) rozlišení titulku aplikací, závažnosti, nebo akčních tlačítek.
    Tohle se prostě ve Windows 10 fakt nepovedlo. Myšlenka dobrá, ale realizace příšerná.

  3. Experimentuje? Panečku, to musíme smeknout… Třeba takový qBittorrent to normálně umí – a dělá ho jeden programátor. 🙂

    A ještě něco: Pokud je někdo tak pitomý, že ignoruje oznámení, no tak je to jeho věc.