Google se nepodvolí. Měl by Chrome získat výjimku v Microsoft Storu? [komentář]

Microsoft by si přáli, aby se Windows 10 S stal důležitým operačním systémem. Otázka ale zůstává, jestli je to možné, když v něm neběží nejpoužívanější prohlížeč současnosti. Tato otázka je ještě důležitější, když si uvědomíme, jak se web rozvíjí.

23
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Každé rozhodnutí má svá pro a proti. Ve světě technologií IT v posledních letech výrazně cítíme souboj otevřenosti s uzavřeností. Ne, že by byl novinkou sám o sobě, ale vidíme snahy o uzavření na straně zavedených velkých produktů. Microsoft by se např. chtěl zbavit tradičního desktopového prostředí.

Důvodů existuje celá řada. Především může díky provizím z případných prodejů monetizovat Windows novým způsobem, prodej licencí se nezdá být do budoucna extra lákavý – konkurence nabízí systémy zdarma. Aplikace umístěné ve Storu nicméně obsahují ochrannou vrstvu navíc, Store může být důvěryhodnější zdroj, usnadňuje instalaci a aktualizace aplikací apod. To jsou nezanedbatelné výhody pro uživatele a uživatelky.

Dnes lze do Storu přidávat i desktopové aplikace, cílem – možná utopickým – je ovšem postupná migrace na aplikační platformu UWP. Opět lze najít argumenty ve prospěch této vize. Desktopové programy nejsou dobře připravené na svět stále připojených mobilních zařízení, nepočítají s jemnými obrazovkami, desktop je navíc džungle, jejíž otevřenost nahrává zranitelnosti.

Web je platforma, web je Chrome

Desktop a tradiční programy lze zcela validně vnímat současně jako jak silnou, tak slabou stránku Windows. V posledních letech na poli tradičních počítačů Windows aspoň v určitých sektorech začaly konkurovat počítače s Chrome OS. Co nám rostoucí prodeje říkají? Omezenost zjevně není každému na překážku.

Pro Microsoft by teoreticky novým, svěžím a stabilním produktem budoucnosti měl být Windows 10 S. Ten svou povahou Chrome OS lehce připomíná, protože podobně jako on nenabízí tolik aplikací. Je v něm ale možné provozovat aplikace webové, což řadě méně náročných jedinců může stačit. A to by mělo platit stále více, protože web prochází důležitým rozvojem, díky čemuž mohou vznikat mocnější aplikace.

Chrome ovládá web
Chrome ovládá web

Chrome OS se jako alternativu snaží nabídnout aplikace z Androidu, Desítky zase tradiční nástroje distribuované skrze Store. Microsoft Store teď sice přijímá klasické programy z desktopu, přesto stanovuje určité limity. Tím nejcitelnějším je zákaz vstupu prohlížečům či jiným aplikacím vlastními vykreslovacími jádry. Podobný přístup zvolil např. Apple na iOS.

Ostatně také Chrome OS přímo v názvu říká, jaký produkt budete používat k surfování. V případě iOS nebo Windows 10 S ovšem mohou alespoň vznikat nadstavby nad požadovanými jádry.

Podpora vlastní platformy

Svou platformu, kde lze používat jediné vykreslovací jádro, má teď také Microsoft, když nepočítám jeho poslední pokusy o mobilní platformy. Je takové rozhodnutí smysluplné? Opravdu záleží na tom, kterému aktérovi nebo scénáři fandíte. Je zřejmé, že se Redmondští nachází v kleštích a chtějí si vybudovat budoucnost (aspoň ve spotřebitelském sektoru).

Ideje Windows 10 S patrně zatím věří málokdo. Je svým způsobem velmi troufalé, že je tento systém nasazován i na drahých profesionálních strojích jako Surface Laptop. Ve snaze podpořit platformu jde ovšem o krok pochopitelný a nijak problematický. Aspoň dokud je možné přejít na tradiční edici Windows, pokud někomu možnosti omezeného systému nedostačují.

Surface Laptop pohání Windows 10 S. A v něm spustíte jen Edge
Surface Laptop pohání Windows 10 S. A v něm spustíte jen Edge

Ačkoli se domnívám, že řada lidí s limity Windows 10 S dokáže žít, je otázka, nakolik může celou platformu dopředu pohřbít pravidlo spojené s prohlížeči. Apple si může dovolit klást požadavky. Věřím, že se Googlu dvakrát nechtělo, nakonec mu nicméně nezbylo, než se iOS přizpůsobit a vydat pro něj Chrome bez vlastního vykreslovacího jádra. Je Microsoft v podobně silné pozici?

Spojení začínajícího produktu s produktem neúspěšným

Redmondští s Windows 10 S začínají a prosadit se na tak saturovaném trhu je samo o sobě obtížné. To platí dvojnásob, když nejste ten, kdo vyrábí prohlížeč, který používá k surfování skoro 60 % lidí. Lze považovat Edge za konkurenční výhodu? Za poslední měsíce se jeho podíl nijak zvlášť nezměnil a reálně ho skoro nikdo nepoužívá. Edge je nedůležitý, zato Chrome je důležitý.

Můžeme argumentovat, že Edge je vlastně docela příjemný a že na něj lze snadno přejít. Technicky vzato vám v tom skoro nic nebrání, komu se ale reálně bude chtít migrovat na jiný prohlížeč kvůli jedné malé nepodstatné platformě? Když zapustíte kořeny, migruje se těžko. Navíc se s Edgem stále pojí různá negativní hlediska. Někomu v něm chybí funkce, někomu bohatý ekosystém doplňků a jinému lepší spolehlivost. Sám mám problém Edge dodnes někomu doporučit.

(Ne)platná argumentace

Microsoft (a nejen on) tvrdí, že jiného vykreslovací jádro by mohlo ohrozit platformu. Nebo že by alternativní prohlížeč mohl snížit výdrž zařízení na akumulátor. To všechno jsou argumenty platné, stejně jako jsou liché. V absurdním měřítku je nejbezpečnější platforma ta, která neexistuje. Nebo ta, která zakáže vstup všem programům.

Výdrž je dnes důležitá. Pro mnoho lidí ale bude důležitější vlastní komfort spojený s používáním Chromu (či jiného prohlížeče)
Výdrž je dnes důležitá. Pro mnoho lidí ale bude důležitější vlastní komfort spojený s používáním Chromu (či jiného prohlížeče)

A že některé prohlížeče konzumují více energie než jiné? Rozdíl nemusí být patrný, záleží na mnoha okolnostech. Větší či menší rozdíl mi ve výsledky ani nemusí vadit. Naopak je pro řadu lidí důležitá možnost volby. Obětovat část výdrže za veškerý komfort, na který jsem zvyklý, může být pro mnoho jedinců zcela logická a žádoucí volba. Měl by tedy Microsoft pustit Chrome do Storu?

Budoucnost Windows 10 S bez Chromu

Nedávný incident s Chromem ve Storu, byl jasným rýpnutím Googlu a podporuje tezi, že se Google pravidlům nepřizpůsobí. Přirozeně je možné, aby vyrobil zvláštní verzi Chromu používající jádro EdgeHTML. Aspoň dnes k tomu ovšem nemá důvod. Windows 10 S není iOS. Boj vnímám spíš jako politický. Technologičtí giganti se vzájemně vydírají. Microsoft se schovává za výdrž a bezpečnost, Google zase může tvrdit, že mu Microsoft neumožní dodat produkt jeho standardů.

Ve výsledku opět prohrávají spotřebitelky a spotřebitelé, jak je to ostatně běžné. Microsoft by se pochopitelně chtěl Chromu obloukem vyhnout, jenže to dnes není možné. Je zřejmé, že aby jeho produkt opravdu uspěl, musí ustoupit produktu z konkurenční stáje. Chrome je platformou sám o sobě – a jak jsem naznačil, důležitost webu bude spíše stoupat.

Nová výchozí tapeta, která byla objevena ve Windows 10 Cloud

Jenže více než půlku surfařů a surfařek nelze donutit, aby na problematický Edge přešli. Otázka pak zní, zda chce Microsoft úplně propadnout, nebo zůstat tím, kdo poskytuje platformu pro běh jiné platformy. Výše prezentované výroky neberte tak, že by podle mě k úspěchu Windows 10 S stačilo, aby v tomto systému bylo možné používat Chrome. Považuji to ale za důležitou součást budoucnosti platformy.

Dalším rozměrem konfliktu je samotný web. Pro dobro webu – stejně jako pro mne, když jsem omezený nedostatkem alternativ – není dobré, že se rozšiřuje nápad omezit platformu na jedno vykreslovací jádro. To by ovšem bylo na samostatnou diskuzi.

Google se nepodvolí. Měl by Chrome získat výjimku v Microsoft Storu? [komentář]

Ohodnoťte tento článek!

23 KOMENTÁŘE

 1. Google už pár let Microsoft podráží, kde se jen dá – proč by mu měl MS ustupovat? A ty prodeje ChromeOS zas tak skvělé nejsou, když za ty roky ještě nemá ani 2% trhu. Spíš je to trapný propadák – trapnější, než byly Windows Mobile.

  • Ultrabook nebo „drahý notebook“ je dneska pro nemalou část populace MacBook. Pokud člověk nechce počítač na hraní, ale má ho na práci, dostane budget 40k, tak vlastně nemá důvod kupovat v této cenové kategorii Dell, HP, ASUS atd. Prostě koupí Macbook a dál to neřeší. Toto řešení je v enterprise sféře naprosto běžné a ve firmách se macbooky rozšiřují skutečně rychle.

   Chromebooky se prosazují mezi levnými notebooky a hlavně ve školství (primárně v USA). Právě ve školství v USA drží Chrome OS už 60% podíl co se týče prodejů do škol. A to je velký problém.

   Pokud budou sílit Chromebooky i Macbooky, Microsoftu zbyde jen střední třída a umírající desktop. To Microsoftu zadělává na potenciální průser, protože přijít o nejziskovější a zároveň kvantitativně největší podíl na trhu je dost zásadní. Nehledě na to, že dojde-li k rozšíření platformy ChromeOS natolik, aby byla zajímavá pro vývojáře, rozšíření do střední třídy bude nevyhnutelné.

   Osobně si myslím, že se tak ještě nestalo jen proto, že ChromeOS přišlo moc brzy. Dnes ještě nejsou webové aplikace tak daleko, abychom mohli mít prohlížeč a internet. Jenže ta doba přijde a pokud do té doby platforma vydrží (zatím to nevypadá, že by vydržet neměla), může ještě hodně promluvit do dění ve světě operačních systémů.

 2. Tradiční Urbanovské anti-MS blitky, které se tváří, jako že z mnoha nesouvisejících věcí, navíc nesmyslně interpretovaných, dávají dohromady logický celek. Že vás to ještě baví.
  Usuzovat například podle rostoucího podílu Chrome OS ve školství, kdy uživatel neplatí počítač a systém z vlastní kapsy, nýbrž ze státní (a tudíž nejde po kvalitě, ale po ceně), že Windows mají nějakou krizi či vážnou konkurenci, to je na hlavu. Totéž jsou urbanovské spekulace o snaze Microsoftu zrušit desktopové prostředí…

  • Presne. Problematicky Edge? Ale blbost. Pouzivam denne. Byl jsem zastancem Firefoxu od jeho vydani a dneska uz ho pouzivam jen na starych masinach, ciste ze setrvacnosti. Na vsech novych 100% Edge, bez jakychkoliv problemu. Edge je vyrazne lepsi. Urban zaspal dobu a stale se patla v dobe vydani Win 10, ktera uz je ale davno pryc. Je mi jasny, ze se za nos nechytne a v pristim podcastu si to zase zkusi okecat nepodlozenymi „problemy“.

   ChromeOS je propadak. Google nedela naprosto nic pro jeho podporu, protoze veskere Android aplikace na nem vypadaji naprosto priserne. Jeho rust ve skolach v USA se navic zcela zastavil (viz. nedavne zpravy z Windows Central), zatimco Microsofti platorma pro skoly roste ve zbytku sveta zavratnym tempem.

   Macbooky jsou predrazena hracka. Realne je to zarizeni horsi, nez lecjaky profi HP, Dell nebo Lenovo laptop. Na Surface Pro a tim spis Surface Booky 2 ty Applovske srandicky uz nemaji vubec. Co se tyce vyvojaru – od uvedeni podpory pro bash a diky nyni ohlasenym linux socketum pro komunikaci mezi procesy se z Win 10 stava ultimatni developerska platforma.

   Google tohle vi a proto se snazi snahy MS narusovat jak jen muze. Primarne k tomu vyuziva setrvacnosti Android fanboys (kterych je bohuzel stale docela dost i mezi vyvojari), coz je asi nejtezsi orisek, ktery pres Microsoftem stoji. Nastesti ale i tohle zacina slabnout, protoze realite se dlouho vzdorovat neda. Navic si pod sebou Google trochu podrizl vetev, protoze platy Android vyvojaru se diky pretlaku propadaji na uroven web developeru.

   • No, s názorem na Apple s Vámi celkem souhlasím.

    Ale ten Google podle mě podceňujete. Přes svou dominaci je MS pod daleko větším tlakem, než byli zvyklí, např. oproti době, kdy byl Apple v krizi a další alternativy nikde. Takže se ukáže v dlouhodobějším horizintu jak se s tím MS popasuje, jednak s konkurencí a dále s měnícím se trhem (jak píši v komentu níže).
    Každopádně já osobně Windows fandím a aktuální pdoobu Win10 považuji za příznivý signál. Ale ten trh může být v příštích řekněmes 10 letech hodně dynamický .

    • Jenže právě to, co Maudit popisuje, ukazuje na daleko lepší schopnost Microsoftu reagovat na tlak. Nakonec, MS i po smutném konci mobilní platformy úspěšně vstoupil do androidu a nabízí v něm v podstatě všechna svá softwarová řešení (chybí mi jen jejich mapy, dost jsem si zvykl a případný přechod na android tak bude hodně bolet). MS dokázal zastavit nástup Chromu ve školství v USA, ve zbytku světa pak víceméně jeho nástup ani nepřipustil. A Google naopak ukazuje, že není schopen adekvátně reagovat a zapracovat na skutečné podpoře pro androidí aplikace v Chrome OS, natož na něčem, co by z toho systému učinilo skutečnou konkurenci. Sice je silný v telefonech, jenže mimo ně je v podstatě mrtvý a v byznys sektoru, který dělá nejvíce skutečných příjmů, je úplně vymazaný.

     • To, že MS začal tvořit aplikace pro Android, neznačí jeho „daleko lepší schopnost Microsoftu reagovat na tlak“, ale důsledek prohry na trhu s mobilními OS. MS jde pragmaticky tam, kde jsou uživatelé, protože jinak by umřely i jeho služby, nikdo by je nepoužíval.

      „MS dokázal zastavit nástup Chromu ve školství v USA“
      Nevím, jestli zastavení nástupu na 66,5% podílu znamená nějaký větší úspěch. Chromebooky si v USA meziročně připsaly 3%, což není mnoho, ale zastavení to také není.

      https://www.futuresource-consulting.com/Press-Q3-2017-Mobile-PC-Sales-in-Education-1217.html

      „v byznys sektoru, který dělá nejvíce skutečných příjmů, je úplně vymazaný“
      Co přesně znamená „byznys sektor“? Google Docs se používá i ve firmách. Za další buď je příjem nebo není příjem. Žádný skutečný a neskutečný příjem neexistuje.

   • Dovolil bych si upozornit na několik nesrovnalostí způsobených asi nedokonalým překladem 🙂

    „Jeho rust ve skolach v USA se navic zcela zastavil“
    „its growth shows signs of slowing“
    Tak zcela zastavil nebo jsou náznaky zpomalování růstu?

    „zatimco Microsofti platorma pro skoly roste ve zbytku sveta zavratnym tempem“
    „At an OS level, Microsoft remains a dominant market leader with a strong position in both developed and emerging markets“
    Roste závratným tempem nebo zůstává dominantní?

    Ke Chrome OS píšou ještě jednu zajímavost
    „Whilst 90% of Chromebook global sales remain in the US, Chromebook international sales are steadily increasing in certain territories. In Northern Europe especially, Chromebooks have been consistently gaining share.“

    https://www.futuresource-consulting.com/Press-Q3-2017-Mobile-PC-Sales-in-Education-1217.html

    „od uvedeni podpory pro bash a diky nyni ohlasenym linux socketum pro komunikaci mezi procesy se z Win 10 stava ultimatni developerska platforma“
    Jó polofunkční bash a unixové sockety jsou to, co dělá z Windows 10 ultimátní platformu. Achjo 🙂

    „platy Android vyvojaru se diky pretlaku propadaji na uroven web developeru“
    Nejvyšší čas se začít učit UWP 🙂

    • Chces upozornovat na nesrovnalosti? To pujde tezko, kdyz nemas zakladni schopnosti porozumet textu.

     Za prve, proti predchozim obdobim, kdy mely Chromebooky ve skolach vysoke dvouciferne zisky, se jejich sireni realne zastavilo – nejaka 3%, coz je hodnota na hrane statisticke chyby, nikoho nezajima.

     „zatimco Microsofti platorma pro skoly roste ve zbytku sveta zavratnym tempem“ vidis tam ty slova „pro skoly“? Tak proc na to odpovidas citaci, ktera se tyka systemu („at an OS kevel“)?

     „Chromebooks … consistently gaining share“ jasne, Google fanboys rikaji desetinam procent konsistentni rust. Tak jestli to bude takhle konsistentni i dal, o cemz diky „kvalite“ ChromeOS nepochybuju, tak to je fajn 🙂

     „Jó polofunkční bash“ Bash funguje zcela. V nove verzi je mozne spoustet i externi (Windows) aplikace, je mozne napr. debugovat proces bezici v unixovem rezimu z win debuggeru (napr z visual studia) a mnohem vic. Bohuzel, zda se, ze i kdyz naprosto netusis, o cem mluvis, nebrani ti to placat tyhle pindy 😉

  • I když si ve škole studenti neplatí notebooky z vlastní kapsy, má škola nějaký rozpočet a cena zařízení vždy hraje roli. Tam bodují chromebooky díky nízké ceně. A bohužel pro Microsoft se zjistilo, že tato levná zařízení jsou vyhovující. Proto museli rychle přispěchat s Windows 10 S aby se pokusili zabránit Googlu v dominanci na nově vznikajícím specifickém trhu školních zařízení (cena pod 300$, jednoduchá správa, robustní a málo náročný OS, odolnost proti virům).

 3. Microsoft a Google jsou tak trochu ve válce už nějakou dobu a je to pochopitelné, když mj. kvůli Androidu se MS neprosadil do smartphonů a teď Chrome OS ukusuje tržní podíl u levných notebooků. MS má velkou výhodu v tradici a aktuální převaze na trhu, ale do budoucna se bude muset hodně snažit, aby udržel ambiciózní Google na uzdě.

  Můj pohled je takový, že tu roste skupina uživatelů, pro které už je hlavním zařízením smartphone a notebook mají především „protože se na tom lépe píše a má to větší obrazovku na videa“. Desktopové prostředí jako takové už pro ně není důležité, naopak třeba kompatibilita smartphone-notebook je téma.
  Pro mě (a asi hodně lidí z tohoto webu) je standartní desktopové prostředí nutný základ, ale mainstreamový uživatel už to tak vidět přestává. Takže potenciál pro řešení, jako je Chrome OS, tu postupně roste. A, byť to může trvat ještě dost dlouho, zdá se mi jako pravěpodobný scénář to, že se takovýto model OS dostane do většiny notebooků pro běžné uživatele, ať už to bude OS od Googlu, Microsoftu, nebo někoho jiného (Apple z tohoto vyjímám, to je zas jiná kapitola).

  Ale rozhodně si nemyslím, že by Windows se standartním prostředím měly přestat existovat. Pro firmy, hráče počítačových her, nebo uživatele workstationů bude (v dohledné budoucnosti) existence „Windows dnešního typu“ stále naprostou nutností a nepochybně je bude MS pořád nabízet. Ale měl bych obavu, že pak může růst cena systému a pokud je člověk bude chtít v notebooku, bude mít buď omezenou nabídku (hlavně dražších zařízení), nebo si bude muset systém zvlášť koupit a nainstalovat.

  Ale to jsou jen takové mé myšlenky, na toto téma, neberte to nijak přehnaně vážně. 🙂

 4. „prohrávají spotřebitelky a spotřebitelé“

  ANo, tak spotrebitelky bezne hrozne zajima, jestli jim to jede na EdgeHTML nebo na Blinku. Ale aspon to konecne Urban napsal spravne cesky se spravnym slovosledem.

  Blby no, ze nebude Chrome na Windows 10 S, ti dva lide na zemekouli, kteri tento OS pouzivaji, to hrozne oplacou.