Chrome pro Android vyčistí webové odkazy, které vás „sledují“

Stojíte o čisté, nebo raději o parametry obohacené adresy?

0
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Dnešní odkazy na webové stránky určené ke sdílení prostřednictvím různých médií bývají běžně doplněny o řadu parametrů. Ty typicky říkají, z jakého média přicházíte, protože se v rámci reklamních kampaní vygeneruje odkaz pro každé médium jiný. Výsledkem toho je o dost delší a komplikovanější adresa URL.

Což např. jde proti myšlence zkracovačů, jež naopak vznikly, aby se adresy daly snadno ručně přepisovat – krátké adresy ovšem také působí přehledněji. V některých službách může být rovněž důležitý počet sdílených znaků (svého času to byl případ Twitteru). Buď jak buď, Chrome 64 pro Android při sdílení adresy čistí, jak si všimli na Android Police.

Ověřil jsem si to na blogu Windows Experience, který rovněž přidává určité parametry do adresy. Chrome při sdílení prostřednictvím e-mailu do zprávy vložil nikoli originální, ale vyčištěnou adresu URL. Ten, kdo ví, kterou část adresy lze odstranit, aniž by tím narušil funkčnost odkazu, si samozřejmě mohl a může adresu pročistit sám.

Je otázka, nakolik je žádoucí, aby prohlížeč zasahoval do adresy. Teoreticky by ji mohl nesprávně oříznout a znefunkčnit. Možná jen nechcete, aby se ztrácela přidaná informace. To ale bude vadit spíše těm, kdo adresu obohatili. Ti, kdo budou sdílet, patrně čistou adresu spíše uvítají. Pokud si ovšem vůbec všimnou rozdílu. Ideálním řešením by zřejmě bylo, kdyby se prohlížeč zeptal, zda o vyčištění stojíte.

Jak na toto chování prohlížeče nahlížíte vy?

Ohodnoťte tento článek!