Chrome ušetří stahovaná data. S oficiálním doplňkem umí komprimovat stránky

0

Na Androidu a iOS už spořič dat v Chromu funguje několik měsíců. Do desktopové verze prohlížeče a na Chromebooky doplněk zamířil až nyní. Pro Chrome 41 a novější je ke stažení betaverze doplňku Data Saver. Nemá žádné nastavení, prostě do lišty přidá nové tlačítko, kde můžete funkci zapnout/vypnout a kde vidíte, kolik dat se používáním ušetřilo.

Data Saver (Beta) v Chromu 41
Data Saver (Beta) v Chromu 41

Úspora dat nefunguje na zabezpečených stránkách, tedy těch s přístupem přes HTTPS. Funkci nemůžete použít ani v anonymním režimu prohlížeče. V nápovědě pak Google varuje, že některé stránky nebudou muset určit vaši přesnou polohu, obrázky mohou být rozmazané a ani firemní intranetové stránky nemusí běžet optimálně.

 

Jak to funguje? Google používá vlastní proxy servery, které vzdálenou stránku předžvýkají a vám pošlou v očesané podobě. Chrome zkomprimuje HTML kód a pravděpodobně také převede obrázky do úspornějšího formátu WebP. Z uživatelské strany není nic poznat, spořič dat ani načítání nezbrzdí, naopak urychluje, protože se stáhne méně dat. Osobně už funkci používám na Androidu i iOS a zatím jsem s ní ještě neměl problém.

via OMG Chrome

Ohodnoťte tento článek!