Chrome Voice Search: krotíme internet pomocí hlasu

0

Přesně před týdnem jsme psali bleskovku o tom, že nejnovější verze Google Chrome podporují hlasový vstup (speech input), jednu z plánovaných funkcí finálního HTML5. Trochu jsem si posteskl nad tím, že hlasové hledání lze jednoduše použít v mobilu s Androidem nebo iOS, ale funkcemi bohatší desktop toto nezvládne.

Mýlil jsem se. Taková možnost už existuje, potřebujete pouze prohlížeč Chrome, jednoduchý doplněk Voice Search, mikrofon a spolknuté sousto, protože s plnou pusou se nemluví.

Příprava Chrome

Abyste mohli pokračovat, budete potřebovat alespoň Chrome Dev 12, Chrome Beta 11, případně finální verzi Chrome 10. U té ale musíte podstoupit malý „hack“, aplikaci musíte spustit s parametrem. Stačí na ikonu zástupce Chrome klepnout pravým tlačítkem, vybrat Vlastnosti a na kartě Zástupce pak do pole Cíl připsat na konec –enable-speech-input. Chrome musíte samozřejmě znovu zapnout. Speech input můžete otestovat zde.

Poznámka: Tuto úpravu jsem testoval v prostředí Windows, ale fungovat by obdobně měla i v linuxových systémech a Mac OS X.

Spusťte Chrome a nainstalujte rozšíření Voice Search. Nepochází přímo od Googlu, nýbrž od ověřeného autora eligrey.com. Nám to však nevadí, hlavně že to bude fungovat.

V liště vedle adresního řádku uvidíte novou ikonku. Zatím si jí ale nemusíte všímat. Stačí navštívit třeba google.cz a ve vyhledávacím poli by se měl na pravé straně objevit obrázek mikrofonu. Teď na něj klepněte myší, vyskočí malé okénko a vy musíte srozumitelně vyslovit klíčové slovo. Ani nemusíte dotaz potvrzovat Enterem. Až servery Google hlasový příkaz zpracují, automaticky se odešle.

Stejný obrázek najdete ve vyhledávači na stránkách YouTube, Bing, Yahoo, WolframAlpha či Wikipedia. Chybí IMDB.com, Seznam, případně iDnes. Na nich budete stále potřebovat klávesnici. Nebo můžete zkusit další fintu, přidat si vlastní vyhledávače. Konečně si všimněte ikony Voice Search v prohlížeči a pravým tlačítkem se dostanete do Možnosti.

Zde můžete přidávat vlastní poskytovatele. Stačí na takových stránkách vyhledat termín „%s“ (bez uvozovek) a pak výslednou adresu (URL) zkopírovat do nastavení Voice Search. Nakonec přidejte jméno, to jen pro pořádek. Vyhledávačům můžete změnit prioritu jednoduchým přetažením řádku, resp. ikonkou tří linek vedle názvu poskytovatele. V našem příkladu se tak bude jako první prohledávat filmová databáze ČSFD.cz.

Nyní můžete kdykoliv klepnout na ikonku v prohlížeči, objeví se se větší obrázek mikrofonu (zašedlý). Klepnutím zmodrá a v tu chvíli můžete mluvit.

Jestliže chcete vyhledávat na jiném webu než výchozím, vedle obrázku mikrofonu je šipka s rozbalovací nabídkou, kde vyberete dočasného poskytovatele.

A to je vše. Snadné, že?

Další hledače

Kromě Voice Search se nachází v katalogu rozšíření pro Chrome ještě Voice Actions. Ve světě mobilů se jedná o ovládání samotného telefonu, ve světě Chrome byste měli řídit samotný prohlížeč. Autor popisuje funkce pro uložení záložky, otevření nového tabu, diktování adresy apod. Bohužel se mi funkci nepodařilo zprovoznit, fungovalo pouze vyhledávání. Samotný autor ale špatnou funkčnost potvrzuje, odpovídá tomu i podprůměrné hodnocení doplňku.

Alternativou Voice Search je Speechify. Ale poskytovatelů vyhledávání je méně a navíc jsem nepřišel na způsob, jak vložit vlastní.

Hlasové ovládání je přítomné i v Opeře, týká se však pouze anglických příkazů a ovládáte pouze prohlížeč. Zadávat text do formulářů není možné.

V anglických verzích Windows Vista/7 je hlasové ovládání rovněž dostupné. Ale opět se jedná o příkazy, nikoliv zadávání textu.

Znáte další podobné nástroje pro Windows, které lze ovládat hlasem (případně diktovat), pokud možno přímo v češtině?

Ohodnoťte tento článek!