Chromizace Firefoxu pokračuje. Možná dostane čtečku PDF a Flash Player, které používá Google

0

Víme, že Flash Player a další zásuvné moduly na webu již skoro potřeba nejsou, jejich odchod je přesto pomalý. Radikální plány některých výrobců prohlížečů byly upraveny tak, že v omezené míře bude alespoň Flash Player nadále dostupný a tento stav může trvat ještě roky. Nedávno pak Adobe oznámilo částečné oživení vývoje Flash Playeru pro Linux. Mrtvola sebou ještě škube.

K posledním přeživším by se každopádně měly řadit implementace Flash Playeru přes PPAPI (Pepper Plugin API). Jedná se o rozhraní pro zásuvné moduly, jež vyvinul Google jako modernějšího nástupce starého NPAPI. Většina prohlížečů však podporuje NPAPI, lépe řečeno s jeho podporou pomalu končí. Chrome je dosud jediným prohlížečem, jenž využívá PPAPI, zatímco již zcela zlomil hůl nad NPAPI.

Mozilla dříve oznámila své plány, přičemž s NPAPI končí, ale Flash Player dostane výjimku a bude v omezené míře podporován. Před několika dny se ale na wiki Mozilly objevila kusá informace o tom, že je plánováno přinést do Firefoxu Flash Player skrze PPAPI. Lépe řečeno jsou zkoumány možnosti implementace. Práce na implementaci lze v tuto chvíli považovat jako experimentální. Dějí se v rámci projektu Mortar.

Adobe Flash Player 11.6 beta
Flash Player zatím neodchází (Ilustrační foto)

Jeho dalším cílem je přidání knihovny PDFium do Firefoxu. Právě k této části projektu je na wiki uvedeno několik detailů, zatímco o integraci Flash Playeru skrze PPAPI nevíme nic dalšího. PDFium již bylo úspěšně zavedeno do prohlížeče a měly by již fungovat základní funkce, především vykreslování dokumentů. Výsledky zatím nejsou veřejně dostupné, ale veřejný depozitář je v přípravě.

Do konce roku by měla být přidána většina běžných funkcí jako přibližování a oddalování, natáčení nebo navigace v dokumentu. V první polovině příštího roku by mělo dojít na ukládání, tisk nebo odesílání interaktivních formulářů. Kdy bude novinka dostupná, zatím není určeno, patrně se však ve Firefoxu objeví formou doplňku. Nahradí tak stávající čtečku dokument v PDF, která platí spíše za základní.

Zdroj: MozillaWiki via gHacks Tech News

Chromizace Firefoxu pokračuje. Možná dostane čtečku PDF a Flash Player, které používá Google

Ohodnoťte tento článek!