Chuck Norris bude prodávat satelitní televizi T-Mobilu

0

Chuck Norris na další misi

Před časem se akční bůh objevil v Česku. Neplnil přitom žádnou tajnou misi, ani nemá nic společného s brněnským orlojem. Pravda je prostší, zaplatil si jej T-Mobile, aby podpořil novou televizní platformu. Setkáme se s ním v prodejnách, v televizních reklamách, a když ho naštvete, tak si pro vás přijde osobně. Béčkové filmové star přitom u nás nejsou úplnou novinkou, možná si pamatujete reklamy na Mountfield, ve kterých s Bédou Trávníčkem vystupoval Danny Trejo. Ale zpět k Chuckovi. Tedy T-Mobilu.

Přichystal velkou podzimní novinku – 1. listopadu vstoupí na televizní trh. O to už se pokoušel před čtyřmi lety, kdy spustil test přenosné digitální televize DVB-H. Nakonec se ukázala jako neperspektivní. V kapesních přístrojích včetně mobilů se běžně setkáváme s rozšířenějším DVB-T a to je dobře. Další digitální standardy by jen zabíjely volné frekvence stejným obsahem a beztak by se dřív prosadila nějaká mobilní IPTV místo DVB-H, DVB-M apod.

Z pozemního vysílání se vyléčil i T-Mobile. Ten by rád konkuroval triple-play (volání, internet a televize) nabídce Telefóniky O2, ale právě poslední článek mu chyběl. O2 TV dostupnému na malé území Česka se postaví T-Mobile Televize – satelitní vysílání se 100% pokrytím. T-Mobile pochopitelně nezačal úplně od píky, ale objeví se u nás jako první virtuální operátor. Využije přitom konektivity Skylinku, který je největší česko-slovenskou satelitní platformou.

Síť provozovaná společností TradeTec konkuruje služba UPC, Digi TV a také CS Link (bývalý Gital), který ve své vlastní nabídce společně distribuuje obsah se Skylinkem. (Na Slovensku provozuje T-Mobile plnohodnotnou satelitní síť Magio Sat.) A jak se s velkoobchodní nabídkou Skylinku popere T-Mobile, v čem bude výhodnější a kde naopak ztrácí?

T-Mobile Chuck Norris
Zdroj: Tisková zpráva

Programová nabídka

T-Mobile spustí dvě základní služby Start a Standard. Start je bez měsíčního poplatku, Standard obsahuje programy ze Startu plus bonusové programy a možné zvýhodněné akce. Ke každé z těchto služeb lze ještě dokoupit některé ze tří balíčků dalších programů: Film, HD a Zábava CS.

  • Start – ČT1, ČT2, ČT24, ČT4 Sport, Prima TV, Prima Cool, TV Barrandov, Nova, Nova Cinema, Óčko, Z1, Noe TV, Public TV, TA3 + ČT HD a Nova HD
  • Standard – Eurosport, Nova Sport, Sport 1, Sport 5, Discovery, History Channel, National Geographic, National Geographic Wild, Viasat Explorer, Viasat History, Viasat Nature, Fishing & Hunting, Filmbox, Filmbox Extra, MGM, CS Film, CS Mini, bebe TV, JimJam, Disney Channel, MTV, Retro Music Television, Leo TV, Spice, Daring!TV
  • Film – HBO, HBO HD, Cinemax
  • HD – Eurosport HD, Nova Sport HD, Filmbox HD, History Channel HD, Discovery HD, Brava HDTV, Travel Channel HD
  • Zábava CS – Kino CS, Doku CS, Muzika CS

U T-Mobilu prozatím panuje zmatek v číslech. Oficiální prezentace u nabídky Start ukazuje 15 log českých a slovenských stanic, na webu se píše o 16 + 2 HD programech. Obojí je špatně. S téměř 100% jistotou můžu tvrdit, že pouze kopírují balíček Gratis domovského Skylinku. Ten navíc obsahuje slovenský zpravodajský kanál TA3 (stejně není vůbec chráněn, takže jej může přijímat kdokoliv, kdo vidí na satelit). A 16 + 2 je jen 16, nikoliv 18. Další bezplatné programy mimo naši mateřštinu a jazyk východních sousedů nenajdete.

Standard zase kopíruje nabídku Multi od Skylinku, HD odpovídá HD Plus a Film + Zábava je rozkouskovaný balíček Prémiové od Skylinku. Ten však navíc obsahuje CS Film a dva porno kanály Hustler a Man-X.

Žádný větší „vodvaz“ si T-Mobile dovolit nemohl, neb Skylink už také nemá nic dalšího. Oproti Skylinku ale zamrzí chybějící slovenské programy STV, Markíza a Joj, které lze s českou kartou Skylinku sledovat i u nás.

Ceny: Skylink vs. T-Mobile

Základní nabídka Start je, jak už jsem uvedl výše, zdarma (bez měsíčních poplatků). Platíte pouze za přístupovou SIM kartu a její aktivaci 1599 Kč. Za Standard se bude platit 449 Kč měsíčně, navíc se musíte zavázat dvouletou smlouvou. U Skylinku stojí stejná nabídka (Multi) 250 Kč, bez smlouvy a můžete si platit, ve kterém měsíci chcete.

Velký rozdíl je dán tím, že T-Mobile má v ceně započten i dotovaný přístroj a parabolu, za kterou zaplatíte symbolickou korunku a k tomu jste osvobozeni od aktivačního poplatku. Samotný přijímač a anténa stojí 4400 Kč. Když tuto částku společně s aktivačním poplatkem odečteme od sumy, kterou zaplatíte za 24 měsíců (449 × 24 − (4400 + 1599) = 4777 Kč), čistý měsíční paušál činí 199 Kč (4777 ÷ 24).

To už je nabídka, nad kterou se vyplatí přemýšlet. Za 449 Kč si můžete nechat výhodněji celou sestavu nainstalovat, jinak (u Start) se platí okolo 2000 Kč u partnerů T-Mobilu.

T-Mobile Chuck Norris
Zdroj: Tisková zpráva

Standard se tedy vyplatí těm, kteří ještě nemají potřebné vybavení doma. Pokud už přijímač a parabolu mají, je to průšvih. Za první půlrok zaplatí jen poloviční měsíční poplatek (224,50 Kč), ale dalších 18 měsíců už plnou cenu. To dělá celkem 9429 Kč v podstatě jen za kartu a programy.

U Skylinku stojí to stejné jen 7499 Kč. Když si totiž objednáte balíček Multi na 12 měsíců, jeden měsíc je zdarma (celkem tedy 2750 Kč). Za dva roky to dělá 5500 Kč, ke kterým ještě musíme přičíst doporučenou cenu karty a aktivaci 1999 Kč (ale na internetu ji lze koupit i za 1500 Kč).

Balíček HD Plus je u Skylinku za 350 Kč (když zaplatíte na celý rok tak jen 3850 Kč). Společně s Multi zaplatíte 454 Kč (4994 Kč na celý rok). T-Mobile se za kanály s vysokým rozlišením řekne 349 Kč (doplatek k Start), nebo 299 Kč (doplatek k Standard). U T-Mobilu tak v kombinovaném balíčku zaplatíte mnohem více. Filmový balíček stojí u Skylinku 325 Kč (opět s ročním zvýhodněním), u T-Mobilu 299 Kč. To vyjde nastejno, pokud Skylinku zaplatíte za celý rok. Balík Zábava CS stojí 99 Kč, u Skylinku podobný chybí.

Přístroje a akce

T-Mobile bude dodávat přístroje Topfield SBI-2050 a GoSat GS 7050 HDi. Oba podporují HD vysílání (DVB-S i DVB-S2), disponují dekódovacím modulem Irdeto pro přístupové karty, mají plnou podporu češtiny a co víc, zvládnou záznam vysílání na připojený USB disk. Oba se v e-shopech prodávají okolo 4000 Kč. T-Mobile si za samotný přístroj řekne 4400 Kč.

O parabole nebo LNB konvertoru nevíme nic, ale LNB bude v základu dvojité (monoblok) pro příjem satelitu Astra 3A, 3B (pozice 23,5° východně, česko-slovenské programy) a Astra 1H (pozice 19,2° východně, cizojazyčné stanice zdarma).

Pokud k němu rovnou koupíte i přístupovou kartu, stojí 5499 Kč, s parabolou pak 5999 Kč. Samotná karta stojí 1599 Kč.

Nové uživatele může nalákat, že mohou sledovat balíček HD první půlrok zdarma. Prvních 20 dní po vložení karty do přístroje (bez aktivace) lze sledovat všechny programy. U Skylinku dostanete po aktivaci dva měsíce zdarma pro téměř kompletní nabídku (viz pravidla).

Komu se vyplatí

V podstatě jediné, nad čím má cenu přemýšlet, je nabídka Standard za předpokladu, že doma žádné vybavení prozatím nemáte, chcete sledovat hodně programů a zároveň nechcete mít žádné starosti se samoinstalací, prodlužováním předplatného apod. Pak je T-Mobile zajímavý.

Tiskovka operátora se zmiňuje o výhodné nabídce pro uživatele prodlužující smlouvu, ti mají možnost získat místo dotovaného telefonu sadu karty, přístroje a paraboly za 3 Kč. Závisí však na výši minimálního měsíčního plnění a to v tuto chvíli neznáme. Chytřejší budeme zřejmě až 1. listopadu, kde akce vypukne.

Ostatní uživatelé mohou T-Mobile hodit za hlavu, protože „domácí“ Skylink je lépe přizpůsobitelný individuálním potřebám (vlastní skladba balíčků, jiný přístroj, parabola, nepravidelná platba atd.). A ti šikovnější si mohou podobnou sestavu pořídit a nainstalovat sami a vyjde je to levněji.

Zamrzí, že T-Mobile nemá televizi lépe obchodně provázanou s telefonními nebo internetovými paušály. Co jiného by pomohlo prodávat na přeplněném satelitním trhu než výhodnější ceny pro stávající uživatele?

Jestli už T-Mobile žádné eso v rukávu nemá, tak snad možná Chuck Norris. Už se mu povedly větší kousky než prodat slabší nabídku virtuálního operátora. Nebo ne?

Zdroj: T-Mobile

Ohodnoťte tento článek!