Chystá Asus notebooky s integrovanými projektory? Patent už má

0

Web Patent Bolt, sledující nové patenty nejen ve spotřební elektronice, přinesl nedávno zprávu, která ukazuje, jak by mohly vypadat notebooky s integrovanými projektory v podání Asusu. Apple o podobný patent zažádal již v roce 2010, Asus na začátku roku 2011 a americký patentový úřad jej zveřejnil o rok později.

První varianta: projektor v kloubu

První varianta: projektor v kloubu

Dvojice ilustrací, které k patentu byly připojeny, ukazují dva různé způsoby, jakým by se projektor dal do notebooku integrovat. U té první je schovaný v masivním kloubu, přičemž přední hrany základny i víka jsou navíc pokryty protiskluzovou vrstvou. Při potřebě projekce se na těchto hranách notebook vztyčí do tvaru písmene A, aby se čočka projektoru zvedla ze stolu. Nevýhoda je jasná: v takovém případě nemůžete s notebookem při projekci dále pracovat, musíte se spokojit s dálkovým ovládáním pro posouvání prezentace či ovládání videa.

 

Druhý způsob už působí pro uživatele příjemněji, ale kvůli menším rozměrům bude nejspíš náročnější na výrobu a dražší. Projektor je schovaný v malém vysouvacím rameni ve víku, které je běžně zasunuté do notebooku a při potřebě projekce se na kloubu otočí o 90 stupňů. Na notebooku je tak stále možné pracovat, nevýhoda spočívá v menších rozměrech projektoru – musí se vejít do víka a to nesmí být příliš tlusté. Navíc je tu i mechanický problém, výsuvná část by musela pořádně držet ve zvolené poloze a kloub by se nesměl časem opotřebovat.

Použitý typ projektoru by podle zdroje (resp. Asusu) měl být dvojí: buď se může jednat o DLP projektor (Digital Light Processing Module – digitální modul na zpracování světla) nebo LCOS (Liquid Crystal On Silicon – tekuté krystaly na křemíku, což zní jako chod z molekulární kuchyně, ale je to technologie známá třeba z projekčních televizí).

V Ultraboocích se asi integrovaných projektorů kvůli zachování co nejmenší tloušťky nedočkáme, nebo alespoň ne brzy, ale Ultrabooky nejsou jediný rozvíjející se typ notebooků. Pokud Asus začne vyrábět pořádnou pracovní mašinu á la ThinkPad/Precision/Elitebook a vybaví ji integrovaným projektorem, bude možná mít pěkné eso v rukávu.

A na závěr by se asi slušilo podotknout, že existence patentu v žádném případě neznamená, že je ve vývoji nějaký notebook s integrovaným projektorem. Je klidně možné, že se jej dočkáme až za pár let, nebo taky nikdy – jak bylo zmíněno, třeba Apple má podobný patent již od roku 2010 a pořád nic.

Zdroj: Patent Bolt

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Ale hry se narozdíl od znaků nedají vymýšlet donekonečna nové. Bude to za chvíli pěkná nuda. Roboty to nezastaví, možná se jim situace ulehčí. Co jsem viděl, tak každá hra má určité téma a při špatné odpovědi jede dál, takže stačí nejhůře vyzkoušet všechny mořnosti- což udělá robot za pár vteřin.

  2. a pre tych co nevedia po anglicky to bude taktiez radost, park the sports car… catch the butterfly…. captcha je vyuzivane aj na SK/CZ strankach, uz to vidim ako mi budu zas rodicia vyvolavat, ze co maju s tym robit