Chystá se alternativa k Office od Microsoftu. LibreOffice dostane pás karet

0

Osobně mi nevadí, že alternativní balíky LibreOffice nebo Apache OpenOffice zachovaly klasické uživatelské prostředí, aspoň má člověk na výběr. Je nicméně pravda, že pás karet představený v Office 2007 se rovněž osvědčil. Je to prostředí přehledné a usnadňuje nalezení funkcí, stačí se zamyslet. Intuitivnost není jedinou výhodou, pás karet se rovněž hodí na dotykové obrazovky.

 

Jak upozornil web OpenOffice.cz, vývojový tým kolem LibreOffice chystá podobné prostředí, jako má Office od Microsoftu. Nebude se mu říkat pás karet (Ribbon), ale NotebookBar. Jako první ho uvidíme ve Writeru. Prozatím se počítá s tím, že bude toto prostředí sloužit jen jako nepovinná alternativa ke klasice. Což považuji za vhodný přístup. Ačkoli může být nápad dobrý, provedení tak slavné být nemusí. LibreOffice však zatím nerozsoudíme, protože jsme NotebookBar ještě nemohli zkusit.

V této fázi vývoje se ještě pod samotným pásem nachází klasická lišta s tlačítky. Tu si ale odmyslete, obě prostředí vedle sebe přirozeně nebudou. Prostředí nebude k dispozici dříve než v LibreOffice 5.2, což je verze vzdálená prakticky ještě celý rok. Vyjít by totiž měla ve třetím čtvrtletí 2016. (Aktuálně máme k dispozici řadu 5.0.) Totiž, v rámci testování si pás možná zkusíte už dnes, ale stejně to zatím nemá valný smysl.

Pás karet v LibreOffice v jedné z prvních verzí
Pás karet v LibreOffice v jedné z prvních verzí | Foto: The Document Foundation Wiki

Zdroj: The Document Foundation Wiki via OpenOffice.cz

Ohodnoťte tento článek!