Chystá se desktopová mATX deska s RISC-V procesorem Horse Creek od Intelu, vyjde v létě

1
Deska HiFive Pro P550 s procesorem Intel Horse Creek ilustrace 1600
Deska HiFive Pro P550 s procesorem Intel Horse Creek, ilustrace
-
Zdroj: SiFive

Deska HiFive Pro P550 je jedna z prvních v desktopovém formátu, na kterých se dá postavit vývojářská stanice nebo server architektury RISC-V. Kuriozita je, že jde o procesor od Intelu, navíc vyráběný jeho nejnovější 4nm technologií, kterou zatím x86 procesory nemají.

Na podzim se stala kuriózní věc. Intel, autor procesorové architektury x86 a firma, jíž nejvíc záleží na tom, aby si x86 udržela svůj význam, vydal RISC-V procesor pojmenovaný Horse Creek coby demonstrátora výrobního procesu Intel 4, jenž má nalákat externí klienty pro foundry služby Intelu. Je to však jeden z nejvýkonnějších SoC na bázi RISC-V, a proto stojí za pozornost, že se teď chystá mATX deska, která je na něm založená.

Tato deska bude jedna z mála, na kterých se aspoň teoreticky dá postavit desktopový počítač platformy RISC-V, jakkoli v této fázi taková věc má užitek hlavně pro vývoj a ladění softwaru. Jmenuje se HiFive Pro P550, což odkazuje na použitá jádra, jež jsou licencovaná od SiFive (architektura Performance P550). Deska má osazen onen 4nm procesor Intel „Horse Creek“ se čtyřmi těmito jádry běžícími na frekvenci 2,2 GHz. Jde o čip v pouzdru BGA, bude tedy na desce napevno.

Tato vývojářská deska by měla mít napájení zdrojem ATX, i když na ilustračních renderech konektor není. Má standardní micro ATX rozměr 244 × 244 mm, takže nebude problém usadit ji do klasické PC skříně.

Současně je také připravená na PC periférie: má nést dva sloty PCI Express 3.0 ×16 pro karty a slot M.2 s konektivitou PCIe 3.0 ×4 pro NVMe SSD. Dále také druhé M.2 typu E pro bezdrátový modul (Wi-Fi, Bluetooth). Čip Horse Creek sice má mít podporu PCI Expressu 5.0, ale na desce není podle informací od SiFive využitá. Je třeba dodat, že u specifikací je údajně „změna vyhrazena“, takže možná ještě nejsou uzavřené.

RISC V procesor Intel Horse Creek
RISC-V procesor Intel Horse Creek (zdroj: WikiChip)

SoC Horse Creek podporuje paměti DDR5, takže je používá i tato deska, byť vzhledem k výkonnostní úrovni to dává jen omezený smysl (účelem DDR5 i PCIe 5.0 je zde demonstrovat funkčnost fyzických bloků na 4nm procesu Intelu). Paměti však nejsou ve slotech DIMM, ale napevno osazené na PCB z výroby. Kapacita bude 16 GB.

Deska HiFive Pro P550 s procesorem Intel Horse Creek ilustrace
Deska HiFive Pro P550 s procesorem Intel Horse Creek, ilustrace (zdroj: SiFive)

Ve výbavě bude dál Ethernet, který je přímo integrovaný na desce a může být buď gigabitový, nebo 10Gb/s, přímo ve výbavě jsou i porty USB 3.0 a USB 2.0 po různé periférie. O podpoře rozhraní SATA nikde řeč není a deska také zřejmě nemá integrované audio – není ve specifikacích ani na ilustrační vizualizaci.

Pokud byste chtěli mít experimentální RISC-V desktop pro domácí použití či pracovní stanici včetně multimédií a zvuků, museli byste tedy dodat zvukovou kartu do USB nebo slotu PCIe, přičemž zvolený hardware musí mít linuxové otevřené ovladače kompatibilní s instrukční sadou RISC-V.

Nebude chybět grafický výstup pro monitor

Toto částečně platí i pro GPU, ale ne úplně. SoC Horse Creek integrované GPU neobsahuje, pro plnohodnotnou desktopovou funkci asi bude třeba grafická karta do slotu PCIe. Nějaké základní zobrazení ale bude možné i bez ní, protože na desce má být přítomna nějaká „grafika“ či asi spíše IPMI adaptér pro vzdálený přístup a správu (má odpovídat standardu Open Compute Project DC-SPM), který zřejmě má poskytovat i výstup na monitor podobně jako známé adaptéry Aspeed.

Specifikace pro HiFive Pro P550
Specifikace pro HiFive Pro P550 (zdroj: SiFive, via: Tom’s Hardware)

Nicméně u této desky se asi počítá s tím, že nejčastěji bude sloužit v „headless“ systému či serveru pro nativní kompilaci softwaru. A pracovat se s ní bude obvykle přes terminál po síti.

Vydání letos v létě

Podle firmy SiFive bude pro různé vývojáře nebo nadšence do alternativních platforem tato deska dostupná ke koupi letos v létě. Cena zatím sdělena nebyla, ale protože jde v podstatě o hardware pro profesionální účely, a navíc vyráběný v malých sériích, bude asi hodně drahá.

Zdroje: SiFive, Tom’s Hardware

Chystá se desktopová mATX deska s RISC-V procesorem Horse Creek od Intelu, vyjde v létě
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 5 hlasů

1 komentář

  1. Draha je relativni pojem. Cena nebude jako u RPi, ale rozhodne nebude jako u profi vercajku ala Xilinx. Spis si myslim, ze to SiFive udrzi na sve klasice Unmatched/Unleashed. Na druhou stranu vykon bude skutecne pomerne maly, takze jen pro RISC-V nadsence. Nadruhou stranu uz to ale mozna bude prekonavat Qemu emulaci na nejrychlejsich strojich dneska, takze uz to zacina davat smysl i pro obycejneho portera. Jak uz to ale v zivote chodi, P550 je sice fajn, ale SiFive uz ma P6xx kde slibuje vykon +25% (triple issue vs. four issue CPU). Predpokladam, ze ten se objevi v desce pristi rok.