Chystá se nový Mac Pro? Apple přidalo do ovladačů podporu Radeonů HD 7000

0

Pro majitele a fanoušky pracovních stanic Apple Mac Pro máme dnes dvě dobré zprávy. Tou první je, že v nejnovější verzi operačního systému Mac OS X, 10.8.3 Developer Preview, přibyla podpora pro grafické akcelerátory AMD Radeon řady HD 7000, podporovány jsou všechny modely od HD 7750 po HD 7970. Pro uživatele Windows je to samozřejmost, jablíčkáři jsou ale vydáni na milost Apple. První dobrá zpráva tedy zní, že nyní lze do Macu Pro osadit moderní grafickou kartu a bude to fungovat.

Mac Pro je jediný počítač se skříní typu tower v nabídce Apple a ve své stávající podobě silně přesluhuje. Základem byl procesor Intel Xeon architektury Nehalem používající patici LGA 1366 (technologie roku 2008), teprve letos Apple vyměnil procesor za šestijádrový Xeon E5645 vyráběný 32nm postupem (technologie roku 2010). Z grafických karet je na výběr mezi Radeonem HD 5870 a HD 5770 (technologie roku 2009). Dnes již ikonický design hliníkové skříně pochází dokonce z roku 2005 (jako první měl takovou skříň PowerMac G5) a pamatuje tak dobu předintelovskou.

Jak značná zastaralost, tak vývoj ovladačů pro soudobé grafické karty nahrávají spekulacím o nové (šesté) generaci Macu Pro. Ostatně, že se něco takového na rok 2013 chystá, potvrdil sám Tim Cook již letos v červnu. A myslíme si, že to bude spíše dříve než později. Nedávno se v nabídce některých internetových prodejců nedopatřením objevily notebooky Asus s Radeonem HD 8550M, což bude pravděpodobně přeznačené starší GPU, nicméně přejmenování má smysl pouze tehdy, budou-li existovat i „skutečné“ Radeony HD 8000. Karty generace HD 7000 tedy za pár měsíců budou staré har…dware a Apple by si mělo s vydáním ať už Macu Pro či jiných počítačů pospíšit, chce-li se chlubit po všech stránkách moderními stroji.

 

Zdroj: Apple Insider

Ohodnoťte tento článek!