Chystaná cenzura internetu může zdražit připojení, varují experti

0

Před měsícem poslaneckou sněmovnou prošel vládní návrh zákona o hazardních hrách. Ten zvyšuje pravomoci ministerstva financí. Sami úředníci sestaví seznam nevhodných stránek a všichni tuzemští poskytovatelé internetu budou muset weby na něm obsažené ve svých sítích do 15 dnů zablokovat. V Evropě nemá taková legislativa obdoby. O blokaci webů vždy rozhoduje nezávislý soud, nikoliv úřad. Proto veřejnost o návrhu mluví jako o cenzuře internetu.

Cenzuru internetu připojenou k návrhu hazardního zákona ještě mohou zastavit senátoři
Cenzuru internetu připojenou k návrhu hazardního zákona ještě mohou zastavit senátoři (foto: crazyfilmgirl)

Experti v oblasti telekomunikací už varují, že zvýšené náklady na blokování poskytovatelé promítnou do koncových cen za připojení. Sami uživatelé by tak zaplatili za cenzuru, kterou nechtějí a která ani nemůže stoprocentně fungovat. Vždy je totiž způsob, jak blokaci obejít (změnou DNS, nastavením proxy či VPN apod.). O tom, jestli bude návrh ve stávající uzákoněn, teď budou rozhodovat senátoři a to 25. května.

Náklady na sofistikované blokování vybraných webových stránek budou pro poskytovatele internetového připojení mnohem vyšší než ukládání provozních a lokalizačních údajů (data retention). Ty se přitom pohybují kolem 200 milionů korun ročně. V případě zákona o hazardních hrách se tak jen u poskytovatelů připojení k Internetu může jednat o stovky miliónů až miliardu korun, neboť vybudování efektivního systému k blokování konkrétních webových stránek představuje něco velice podobného tomu, co již několik let budují v Číně,“ doplňuje Adam Golecký, technický ředitel sdružení NIX.CZ

Navrhovaný způsob regulace nedokáže zamezit přístup účastníků k předmětným stránkám, a tudíž nesplní deklarovaný cíl. Navíc náklady na blokování se mohou ve svých důsledcích promítnout do cen účtovaných spotřebitelům za poskytnuté služby,“ říká Jaromír Novák, předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu.

 

Pokud to dovolíme, vydáme se na cestu směrem k nedemokratickým režimům, které se snaží kontrolovat a ovládat Internet. Navržené opatření umožňující blokování webových stránek zároveň nebude funkční. Obejít ho mohou jak provozovatelé hazardních serverů, kterým stát dává 15 dnů, aby přesunuli obsah na jinou adresu, tak uživatelé, kteří mohou využít celé řady jednoduchých možností, včetně oblíbených aplikací v mobilních telefonech nebo použití takzvané virtuální privátní sítě (VPN). Operátoři pak místo toho, aby v souladu s plány vlády i Evropské komise investovali do rozvoje vysokorychlostního Internetu a jeho rozšíření i ve venkovských oblastech, budou muset použít prostředky k tomu, aby se podrobili této regulaci,“ říká Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, správce české národní domény.

Zdroj: CZ.NIC

Ohodnoťte tento článek!