Chytrá televize Samsung UE48JS8502: Smart TV a kvalita obrazu SUHD

0

Model UE48JS8502 má zakřivený displej, úhlopříčku 121 cm a nabídne 4K rozlišení. Současně je vlastně tím nejmenším ze stáje SUHD, v prodeji je i dvakrát tak velký model s diagonálou 224 cm.

Dálková ovládání najdete v balení dvoje. Ergonomie prvního ovladače mohla být ještě o kus lepší, ovšem chválím jeho menší rozměry. Druhý ovladač pak obsahuje už jen hlavní tlačítka, o zbytek se postará funkce Air Mouse. Když položíte prst na ukazatel, získáte kurzor. Je to mnohem lepší a návykovější ovládání než klasickým ovladačem.

HDMI, většina USB i optický výstup jsou netradičně na externím boxu, přitom má televize téměř stejnou konstrukci jako levnější modely s integrovaným HDMI. Není to příliš elegantní a u televize zbytečně přibude další kabel. Nutno dodat, že televize je velmi těžká (19 kg), takže uvnitř asi opravdu nebude místa nazbyt. Přesto bych raději viděl větší tloušťku než externí box.

Tizen jako systém

EPG se Samsungu velmi povedl. Vstup do něj je rychlý, neprovází jej přerušení vysílání jako u většiny jiných značek a snadno se v něm orientuje. Ale i když jen koukáte na film, občas vyskočí hláška „Chytré zabezpečení, viry nenalezeny“. Bezpečnost je sice na prvním místě, ale působí to rušivě.

EPG

Na dálkovém ovládání je vstup do Smart TV přes tlačítko Smart Hub. Podobně jako u WebOS u LG se objeví pás dlaždic. Ty lze přepínat ve dvou úrovních mezi posledními použitými a doporučenými od Samsungu. Sami si ovšem nic poskládat nemůžete. Navíc se pás pořád vrací na zobrazení posledních, i když třeba chcete zůstat u doporučených.


Mezi aplikacemi je třeba iDnes, Voyo, O2TV či webový prohlížeč s podporou záložek. Nechybí ani Stream.cz. Mezi aplikacemi najdete řadu her pro děti, čímž se Tizen  docela dorovnává Androidu. Pro přehrávání filmů přejděte na ikonku Moje soubory, ale vlastně sem ani nemusíte, Tizen umí nabídnout zdroje videí i přes tlačítko přepínání vstupů – posloupnost TV, HDMI, NAS, disk je ideální. Tizen samozřejmě umí Cast, který je pro sdílení z mobilů nejvhodnější.

Tizen bez problémů přehraje náročná MKV v rozlišení 1080p s více zvukovými stopami. Umí všechny formáty od AVI, MP4 až po MOV i rozlišení 4K a nedělá mu problém ani zvuk v DTS. Externí titulky SRT ale načte pouze při přehrávání z USB disku. Mohou být ve třech velikostech a pouze bílé barvy, jsou však celkem dobře čitelné a hezky vyhlazené. Pokud ovšem chcete změnit zobrazovací velikost interních titulků, musíte nejdřív pustit nějaký film s externími titulky, změnit velikost tam, a poté se vrátit do svého filmu.

Přehrávač multimédií

Samotný obraz je krásný a černá je u SUHD opravdu černá. Dopomáhá tomu řada technologií jako Micro Dimming Pro pro lokální stmívání těch částí obrazu, kde je zrovna tmavá scéna, Auto Depth Enhancer pro různý kontrast v jedné scéně, podsvícení typu Direct LED a Peak Illuminator pro zvýšení jasu světlých částí v jinak tmavém obrazu. Vyšší kvalitu nabídne už jen OLED, která se teprve začíná prosazovat. Také upscaling z Full HD na 4K je velmi kvalitní.

SUHD displej jsme proměřili kolorimetrickou sondou. Homogenita podsvícení není dokonalá, dosahuje 75 % a nejsilnější je uprostřed, jak můžete vidět na hlavním obrázku.

Kontrast je za běžných podmínek okolo 3000:1, pro jeho zachování je potřeba regulovat jas položkou Podsvícení. Jakmile začnete měnit posuvník označený jako Jas, začne se kontrast velmi snižovat. Rozsah jasu je jinak velmi dobrý, od 8 do 395 cd/m², a černá je téměř úplně černá.

Přesnost barevného podání (méně je lépe) | Vyvážní bílé

Věrnost barev jsme měřili pro více režimů obrazu. Filmový režim sníží podsvícení i kontrast, ale má překvapivě nejvěrnější barevné podání, kde ujíždí jen v azurové. V režimech Standard, Přirozené barvy a Dynamický je to o něco slabší. Ve všech případech je nevhodně vyvážená bílá směrem do modré, nicméně takto by v testu sondou dopadly i jiné televize.

Přestože jsou barvy pro diváka krásné, kolorimetrická sonda je nekompromisní a přesnost barev odpovídá horšímu monitoru.

SUHD patří mezi špičku

Samsung patří mezi hlavní výrobce zakřivených televizí, podle nás ale stále nejde o užitečnou technologii. Smysl dostane až u mnohem větších úhlopříček a pro její využití musíte sedět v ideálním středu před obrazovkou.

Tizen je pěkné rozhraní, Samsung si na něm dává záležet, ale k úplné plynulosti by potřebovalo ještě trochu vyladit. Po zapnutí televize nebo po opuštění nějaké aplikace je totiž Tizen docela trhaný. Stejně jako na smartphonech totiž chce nabídnout co nejvíce funkcí a svižnost jde občas stranou. SUHD od Samsungu jsou velmi dobré televize, přesto bych raději bral neprohnutou variantu, která je  navíc levnější.

Ohodnoťte tento článek!