Chytré hodinky stále nejsou hit. Prodá se jich méně než tabletů

11
Apple Watch Series 3
Apple Watch Series 3

Trh se wearables stále opatrně roste, chytré hodinky ani náramky však stále nezpůsobily tak velký boom jako smartphony nebo tablety. Agentura IDC odhaduje, že v roce 2017 přišlo do obchodů 115 milionů nositelností (10% meziroční růst). Dodávky tabletů ale za stejnou dobu činí 164 milionů a to už velké placky mají nejlepší léta za sebou. Zájem o ně klesá už čtvrtý rok.

Apple si však nemůže stěžovat. Díky Watch Series 3 a zlevněných modelech předchozí generace, loni dodal do obchodů 17,7 milionů hodinek, což je o 56 % více než v roce 2016. Rázem se tak vyšvihl na první místo před Xiaomi a Fitbit.

Čísla čínské společnosti stagnují, dodávky 15,7 milionu kusů ale musíme brát jako úspěch, protože Xiaomi loni nepředstavilo žádnou novinku. Náramek Mi Band HRX je totiž pouze osekanou dvojkou (nemá tepový snímač) s delší výdrží.

Fitbit před třetinovým propadem nezachránily ani hodinky Ionic a vůbec poprvé před sebe pustil jiné firmy. Sportovní hodinky a náramky od Garminu rovněž stagnují. Pozor ovšem na Fossil. Švýcaři představili třetí generaci hodinky se systémem Android Wear a meziročně vyrostli o 133 %.

Dodávky wearables v roce 2017 podle IDC

Výrobce Dodávky 2017 Podíl 2017 Dodávky 2016 Podíl 2016 Změna
Apple 17,7 mil. 15,3 % 11,3 mil. 10,8 % +55,9 %
Xiaomi 15,7 mil. 13,6 % 15,7 mil. 15,0 % −0,3 %
Fitbit 15,4 mil. 13,3 % 22,5 mil. 21,5 % −31,6 %
Garmin 6,3 mil. 5,4 % 6,3 mil. 6,0 % −0,8 %
Fossil 4,9 mil. 4,3 % 2,1 mil. 2,0 % +133,1 %
Ostatní 55,5 mil. 48,1 % 46,6 mil. 44,6 % +19,1 %
Celkem 115,4 mil. 100,0 % 104,6 mil. 100,0 % +10,3 %
Ohodnoťte tento článek!

11 KOMENTÁŘE

 1. No, já bych to tak úplně nezobecňoval. Oni totiž lidi objevili kouzlo AliExpressu víte 🙂 Hodinky značek uvedené v tabulce, prodávají chytré hodinky, za úplně nesmyslné peníze a lidem už to došlo. Existují taky „výrobci“ (ona to samozřejmě dělá jedna fabrika, jsou to tytéž hodinky, akorát je na nich natištěno jiné logo a logo je to, co určuje konečnou cenu) kteří tytéž hodinky, prodávají úplně běžně za pětinu ceny, ale o těch se žádné statistiky nevedou, takže prostě nemůžete tvrdit že nejsou hit, protože se prodávají méně než tablety (o čemž ze stejného důvodu lze s úspěchem pochybovat), protože ta tvrdá data prostě nemáte 🙂

  • Ten AliExpress je ale právě mezi kolonkou „ostatní“… statistici nejsou tak blbí.
   Navíc bych neřekl, že tam lidi nějak zásadně nakupují. Vidět na něčí ruce chytré hodinky je zázrak, o náramcích ani nemluvě. A většinou, když už je někdo má, tak něco lepšího.
   Znám pár lidí, kteří si ty levné hodinky a náramky koupili, chvíli nosili a po pár týdnech založili do šuplíku, protože funkčnost byla zkrátka slabá. Chytré hodinky buď musí být dělané stylem „pro blbé“ á la Apple, nebo jsou pro nadšence, který má čas se v tom vrtat a hrát si s nimi, aby si je vyladil ke spokojenosti.
   Na Fénixu jsem taky chytré funkce vypnul. Je to spíš otravné, než užitečné.

   • Tak já nevím kde žiješ nebo s kým se stýkáš ty, ale mi viděti smart watch rozhodně jako zázrak nepřijde, naopak, kdo má hodinky (a těch lidí uznávám, není mnoho) tak má smart watch a ty náramky jsou ještě častější. Ale je celkem logické, že bych je asi nehledal mezi inkoustama na financuje, kde se třeba pohybuješ ty, ale například mezi aktivními lidmi nebo lidmi co nepovažuji za vrchol technologického pokroku skládací tabletu Windows 10, kde se občas pohybuju já, to je prostě věc názoru, rozhodně jich ale vidavam víc, než třeba loni touhle dobou, takže bych určitě netvrdil že jsou nějak na ústupu. A mimochodem co to znamená když je něco „hit“ v objemovém měřítku? Že je má každý druhý? Tak to pak jo. No a když si někdo koupí přístroj s chytrými funkcemi aby je pak vypnul, tak je vymalováno 😆

    • Žiju ve světě sportovců, tedy přehled docela mám. Můj okruh pracovních kontaktů je širší, než si tvůj pidimozeček vůbec dovede představit, ve všech věkových i hierarchických kategoriích. Když to vezmu třeba u nás v práci, pak z cca 600 lidí tu mají nějaké „smartwatch“ asi tři. Ani mezi sportovci se chytré hodinky neuchytily (mimochodem, dodnes nepovažuji zařízení od Garminu, Suunta či Polaru za primárně chytré, takže je do té kategorie nepočítám), a většina lidí u svých smart sporttesterů tyhle funkce nepoužívá.
     Ukazuješ pohled ze světa technických nadšenců pro každou blbost, proč ne? Věřím, že lidi jako ty dělají naprostou většinu objemu prodejů. Jenže s ohledem na to, co se od nositelností čekalo, je to dost tragédie. A aby prodeje vypadaly zajímavě, tak do nich začínají počítat kdeco, včetně sluchátek, reproduktorů… prostě tržní propadák.

     • Nemyslím si že bys byl schopen něco pochopit, protože si nevidíš na špičku nosu, ale dám ti ještě jednu šanci.
      A) jsi schopen pochopit, že když ty neznáš nikoho kdo vlastní nějakou věc, protože prostě neznáš dostatečný počet lidí, protože jsi nevytahl zatím pořádně pátý z horní dolní, vůbec to neznamená že by ji nemohla vlastnit většina, tvořena z lidí které ty neznáš, protože žijí mimo horní dolní?
      B) opravdu věříš tomu že lidi o kterých nevíš vůbec nic dělají většinu objemu prodejů?
      Pak jsi buď genius a vůbec nechápu co tady vlastně ještě děláš, ale to si fakt nemyslím a nebo jsi jenom namistrovaný zakomplexovaný idiot, co nevěří nebo nerozumí ani tomu co sám říká a to mi přijde daleko pravděpodobnější, podle toho co předvádíš. Takže buď pokračuj dál a nebo si vytáhne hlavu z vlastní prd*le a třeba zjistíš že vyjma tvého mikrokosmu existuje i něco jiného, než znáš z internetu ….

     • Zanníčku, ty naivní hlavičko, nepromítej si svou nedostatečnost do ostatních. Na rozdíl od tebe funguju v měřítku, kterému je tehle republika malá. Občas vlastně i Evropa, ale to nemám moc rád. Takže o životě mohu soudit určitě víc, než nějaké, na světáka si hrající, internetové děťátko jako ty.

 2. Já čekám na novou generaci hodinek, která bude plně podporovat multi-systémovou satelitní navigaci, tedy včetně Galilea, protože přesnost hodinek je zatím slabší než telefonů. Samozřejmě je důležitá i výdrž baterie, ale protože jsem měl v minulosti automatické hodinky, které vydržely bez nošení asi jeden a půl dne, tak od chytrých hodinek nečekám, že půjdou rok bez nabití.

 3. Může mi někdo jako úplnému pitomci vysvětlit, k čemu jsou chytré hodinky, když mám v kapse chytrý telefon a doma a v práci neustále po ruce tablet nebo počítač? Ještě pochopím geeka jakože „sportovce“, co potřebuje postovat na fejsbůček, že si šel zaběhat do parku a mít k tomu hromadu grafů a záznamů trasy. Ale k čemu to je normálnímu člověku, mi není jasné.