Chytré hodinky s podporou Braillova písma budou na trhu do konce roku

0

Mobily jsou součástí našeho každodenního života a neobejdou se bez nich ani lidé se zrakovými problémy. Mnohým nečiní obtíže ovládání dotykových displejů bez jakékoliv hmatové odezvy. Tu nahradila hlasová zpětná vazba, která třeba u iOS funguje skvěle – dokonce i v češtině.

S pozvolným příchodem chytrých hodinek, jež povětšinou nenabízí reproduktor, se hledá vhodná alternativa. U velkých firem zatím bezvýsledně. Jako už několikrát v minulosti však nakonec přišel skvělý nápad z nezávislého vývojářské studia. Za otce nápadu je považován Eric Kim, jehož týmu se podařilo vyvinout chytré hodinky s displejem podporující Braillovo písmo.

 

Ten funguje na stejném principu jako u elektronických čtečeka a místo pixelů používá vysouvací body, jež následně skládají znaky abecedy pro nevidomé. Na rozdíl od čteček se ale cena speciálních chytrých hodinek zastavila na 300 amerických dolarech (v přepočtu 7 500 Kč) a zapadá tak i mezi ostatní chytré hodinky současné generace.

Může za to bezesporu i počet oněch speciáních bodů. Vývojáři byli limitováni rozměry a tak si vystačili jen s 24 body. A za konkurencí nezaostává ani po stránce výbavy. Nechybí Bluetooth 4.0, budík, upozornění a dokonce vás hodinky můžou i navigovat. Příjemně překvapí výdrž, jež podle výrobce atakuje hranici až 5 dní.

Dot - chytré hodinky s podporou Braillova písma | Zdroj: dotincorp.com

Celý projekt možná zní trochu neuvěřitelně, přitom do prodeje se první modely dostanou ještě koncem tohoto roku. V současné chvíli si je však zatím ještě nepředobjednáte a jediný pevný termín je tak konec roku 2015.

Zdroj: Science alert

Chytré hodinky s podporou Braillova písma budou na trhu do konce roku
Ohodnoťte tento článek!