Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy

Cenzura je v některých zemích dále utužována.

2
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Zdravím občanky a občany zatím ještě svobodné země. Jak to vypadá v zemích nesvobodných? Podíváme se malým oknem na čerstvé dění. Od 18. července Čína blokuje WhatsApp, jak uvádí The New York Times. Někteří hlásí, že stále mohou posílat textové zprávy a nedaří se jim sdílet multimédia, jindy velký čínský firewall nepovoluje používání služby vůbec. Není to nic divného.

Dosud sice WhatsApp cenzorskému úřadu unikal, ale Facebook a Instagram již dávno patří ke službám blokovaným. Čína podle reportu v posledních měsících v boji se „závadnými“ weby a službami obecně přitvrdila. To se odráží ve zvyšujícím se zájmu o VPN. Čínský regulátor telekomunikací ale tvrdí, že by neautorizované VPN mohly být blokovány od února 2018.

Dnes v zemi smí fungovat jen VPN zaregistrované a státem schválené. To tedy pro VPN zprostředkovávající v Číně blokované zahraniční služby, představuje existenciální problém. Služby VPN, které představují hlavní možnost, jak obejít státní či jiný cenzorský aparát, se do reálného odhrožení dostaly také v Rusku.

Státní duma v pátek schválila zákon, který poskytovatelům internetového připojení nařizuje znemožnit přístup na služby nabízející VPN a proxy. Oficiálně je za tím boj s terorismem, jak uvádí ABC News, neoficiálně je samozřejmě v zájmu státního aparátu, aby posílil své postavení zamezením přístupu k nepohodlným informačním a komunikačním zdrojům.

Patrně si vzpomenete, že Rusku se nelíbí ani šifrované komunikátory, které rovněž hodlá zakázat. Zákon mířený proti VPN a proxy ještě musí schválit senát a pak prezident.

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE